A feltalálókra mi a jellemzőbb, hogy kreatívak, vagy, hogy magas az IQ-juk?
Elvileg van egy olyan mérés, ami azt állítja, hogy 120-as IQ alatt az IQ és a kreativitás együtt mozog, tehát minél magasabb az egyik, annál magasabb a másik. De 120-as IQ felett megszűnik ez az együttmozgás, ezért lehet valakinek 160-as IQ és 120-as kreativitása (minimum olyan kreatív, mint egy 120-as IQ-val rendelkező ember) vagy lehet 160-as IQ és 160-as kreativitás. (A kreativitás mértékének jelölését csak most találtam ki, gondolom érthető.)
Na és a kérdés, hogy a feltalálók, aki valami jelentős dolgot találtak fel, inkább kreatívak, vagy inkább intelligensek?
Tehát, hogy egyszerűbb legyen, szerintetek milyen IQ érték és milyen kreativitás érték jellemző a feltalálókra?
Ha adott esetben ezt a találmány típusú határozza meg vagy egyéb, akkor arra külön kíváncsi lennék, abban az esetben is egy IQ és egy kreativitás értékre.
Ja és nem vagyok szigorú, tehát nem fogok pálcát törni senki fölött, ha nem tudja 65 oldalban igazolni, amit állít, egyelőre elég ha állít, majd megvizsgáljuk, hogy bele lehet-e kötni. Köszi.
"E kettő között milyen különbségeket tudsz megnevezni?"
- Kreatívitás mindkettő kell, de szerintem van különbség, (még ha a határok el is mosódhatnak), hogy az eszközökből indulok ki, és abból hozok ki valami újat, vagy az azon kívüli világból, és egy ott jelen levő, vagy csak később levő problémára találok eszközt. Pl. utóbbira lehetne példa a Facebook, ami technikailag nem olyan nagy újítás, hogy az indokolná a sikerét, de bizonyos hétköznapi igényeknek igencsak megfelelt. Míg előbbi esetre példa lehet Tesla néhány találmánya, mely jócskán megelőzte a korát, és inkább úgy tűnik, az általa használt eszközök kiismeréséből erednek, nem annyira a külső igények kielégítése.
# 10
De akkor azt meg tudod fogalmazni, hogy a kimagasló IQ-val, de átlagos kreativitással rendelkezők hogyan gondolkozhatnak, illetve miért nem olyan jó feltalálók?
Vagy azt, hogy mi az, amiben jobb egy kimagasló IQ+átlagos kreativitás, mint egy átlagos IQ+kimagasló kreativitás?
Valahogy még nem látom egyben az egészet, hogy pontosan mi a kapcsolat az intelligencia és a kreativitás között. Tehát mit ronthat el a kreativitás az intelligenciában, vagy az intelligencia a kreativitásban? És mitől van olyan, hogy bizonyos esetekben nem rontja el egyik a másikat, hanem mindkettő kimagasló? Egyébként példákat tudnál mondani az egyes típusokra?
"Valahogy még nem látom egyben az egészet, hogy pontosan mi a kapcsolat az intelligencia és a kreativitás között."
- Valószínűleg azért, mert tévedés a kettőt szétválasztani.
# 11
Ez alapján olyasmi jutott eszembe, hogy ha a gondolkodást egy úthálózathoz hasonlítjuk, mondjuk egy jó bonyolulthoz, ahol egy csomó összeköttetés van az egyes pontjai között, tehát pl. egyik pontból a másikba sokféleképpen el lehet jutni, akkor a különbség a kreativitás és az intelligencia között az lehet, hogy tegyük fel ugyanonnan indul ki a nagyon kreatív meg a nagyon intelligens ember. És a nagyon kreatívot egy dolog fogja érdekelni, hogy minél többször forduljon jobb, meg balra, és hogy végül találjon egy érdekes helyet, ahol még senki nem járt korábban, tehát hogy az oda vezető útvonal egyedi legyen.
Ezzel szemben a nagyon intelligens meg inkább feltérképezni akarja lehetőleg a teljes úthálózatot és kezdve onnan, ahonnan kiindul, tehát ugyanonnan indul ki, mint a nagyon kreatív, de mivel ő inkább fel akarja térképezni az egészet, ezért elkezdi a teljes úthálózatot feltérképezni, ami tovább tart, abból a szempontból, hogy több összeköttetést kell végigjárjon, és azoknak az egymáshoz való kapcsolatát is meg kell értse, ahhoz, hogy egyben lássa az egész úthálózatot. És mivel a gondolkodás úthálózata végtelen nagy, ezért lehetnek olyan helyek, ahova lassabban ér el, mint az ebből a szempontból gyorsabb kreatív, aki viszont hiába ért el egy egyedi helyre, de kevésbé látja annak az új helynek a pontos helyét a térképen. És ez azt is jelenti, hogy ha meg akarjuk találni a legrövidebb útvonalat a kiindulási ponttól addig az egyedi helyig, ahova a kreatív jutott, akkor az intelligens térképére lesz szükségünk, amely tartalmazza az összes szükséges információt.
Mit szóltok ehhez a magyarázathoz? Hol láttok benne hibát?
Szerintem te túlságosan pontosan akarod megfogni ezt a dolgot.
Szerintem pedig ezt nemigazán lehet így kezeli.
Arra hogy feltaláló legyen valaki kell egy hajlam is hogy meg akarja újítani, reformálni a világot.
Ismernie kell a jelen technológiai megoldásait is.
Széles látókör és tudás is elkel.
És egyébként szerintem a kreativitás az intelligencia magasabb lépcsőfoka mert nemcsak tudás kell hozzá hanem az is hogy használni is tudja a tudást.
"És egyébként szerintem a kreativitás az intelligencia magasabb lépcsőfoka mert nemcsak tudás kell hozzá hanem az is hogy használni is tudja a tudást.
"
De pl. ha egy kreatív ember kitalál valami egyedit, valamit mást, mint a többiek, akkor honnan tudja, hogy az valami jó, amit talált? Ahhoz nem kell az magas IQ, hogy fel is ismerje, hogy mi az amit talált?
Most ez alapján meg ha külön kellene választani azokat a feltalálókat, akik kreativitásuk okán találtak fel valamit, azoktól, akik intelligenciájuk okán találtak fel valamit, akkor úgy írnám le, hogy a kreatív feltaláló találmányára az a jellemző, hogy nagyon furcsa elemei lehetnek, amelyek egyáltalán nem a legegyszerűbb megvalósítás elemei, hanem egyszerűen a találmány részei. Tehát az ilyen találmánynál egy hosszú listát tudok elképzelni, ami tartalmazza, hogy mit hogyan kell csinálni, hogy működjön az a találmány, és akár egymást gyengítő elemei is lehetnek a leírásnak, de a lényeg, hogy a végeredmény a találmány.
Míg az intelligens feltaláló találmánya nem furcsa, hanem megszokott elemekből állnak, mégis azoknak a kombinációja kiadja a találmányt, és a találmány leírása rövidebb, mert csak a szükséges elemekből áll, és nincsenek egymást gyengítő elemek, hanem úgymond a leghatékonyabb módon csak a feltétlen szükséges elemeket tartalmazza és semmi egyebet.
Ha ez alapján kellene feltalálókat mondanod, akikre egyik vagy másik lenne igaz, kiket mondanál? (Sajnos nem sok feltalálót ismerek, meg akit ismerek, mint pl. az említett Tesla, neki sem ismerem a találmányai lényegét.)
Szerintem a kreativitás alaptulajdonságként a környezete felé átlag feletti interaktivitást igényel főként.
Hogy ez az interaktivitás produktív legyen, ahhoz kell jó logikai és asszociációs készség, tehát viszonylag magas IQ. Viszonylag magas. Ha ez nincs, akkor a kreativitás helyett csak állati alacsony hatásfokú beteges szorgalom jelentkezik. :)
De persze egy magas logikai és asszociációs készség is kevés ahhoz, hogy emberünk kreatív legyen, illetve, hogy a benne szunnyadó kreativitás megjelenjen.
Ehhez kell egy olyan "hajtórugó", ami már inkább pszichés, mint értelmi képesség. A problémamegoldásnak aktivitásra kell inspirálnia a személyt, örömet-élvezetet kell találnia abban, hogy kérdésekre válaszokat találjon.
Ez már nem IQ-függő.
Ezért leeht, hogy egy bizonyos (alapfeltételként szükséges) IQ-szint felett már a pszichés beállítottság határozza meg, ki a kreatív, tehát innentől az IQ-val nem fut arányban.
Nem vagyok pszichológus, ez csak egy magánvélemény.
# 17
Akkor lényegében azt állítod, hogy az extrém magas IQ-hoz társul egy inaktív extrém magas kreativitás, csak van, akinél ez nem aktiválódik?
De akkor ezek alapján nem lehetne olyan, hogy valakinek 120-as IQ-ja és 180-as kreativitása legyen, nem? Vagy nincs is ilyen?
Egyébként szerinted miért a 120-as IQ-nál lehet ez a határ, ahol kettéválik az IQ és a kreativitás?
Egyébként logikusnak tűnik, amit mondasz, de ez alapján megint nem látom világosan, hogy mi a különbség az IQ és a kreativitás között. Vagy eleve téves olyan dolgokat keresni, amik nagyon kreatívak, de nem annyira intelligensek és olyanokat, amik nagyon intelligensek, de nem annyira kreatívak?
És ha ahhoz hasonlítanám a kreativitás és az intelligencia kapcsolatát, mint az öntudatot és annak a hiányát?
Tehát mondjuk az intelligenciához az kell, hogy fel tudja az adott ember ismerni, hogy mit talált, tehát pontosan tudja azt értelmezni, de semmi nem kötelezi rá, hogy keressen is valamit, csak ha úgy alakul, vagy éppen úgy dönt, hogy keresni indul, akkor bármit talál, azt tudja értelmezni.
A kreativitáshoz meg az kell, hogy találjon valami újat, tehát legyen aktív a keresésben, de azt nem kell, hogy felismerje, hogy mit talált.
Az egyik tudatosan csinál nagyon keveset, a másik tudatlanul nagyon sok mindent.
Ezek extrém példák, egy konkrét ember nyilván ennek a kettőnek lenne valamilyen keveréke.
Ebben a példában hol láttok hibát?
"Akkor lényegében azt állítod, hogy az extrém magas IQ-hoz társul egy inaktív extrém magas kreativitás, csak van, akinél ez nem aktiválódik?"
Állítani nem merek semmit, csupán véleményem van. :D
Úgy fogalmaznék, a képesség a kreativitásra esetleg megvan, de a késztetés nincs meg, hogy bármilyen formában megjelenjen. Vagy pedig a kreativitás képessége hiányzik is.
"De akkor ezek alapján nem lehetne olyan, hogy valakinek 120-as IQ-ja és 180-as kreativitása legyen, nem? Vagy nincs is ilyen?"
A kreativitásra egy mérőszám nekem nem mond sokat, ez a terület nekem sosem volt érdeklődési irányom. De úgy érzem, a magas IQ semmiképpen sem lehet a kreativitásnak akadálya.
"Egyébként szerinted miért a 120-as IQ-nál lehet ez a határ, ahol kettéválik az IQ és a kreativitás?"
Nem tudom, statisztikailag valahol lennie kell, ha mérhető.
"Egyébként logikusnak tűnik, amit mondasz, de ez alapján megint nem látom világosan, hogy mi a különbség az IQ és a kreativitás között."
Van olyan ember, aki extrém magas IQ-val rendelkezik, de problémát jelent neki kicserélni egy villanykörtét. Például a műszaki érzék (és műszaki irányú érdeklődés) megléte sem kötődik közvetlenül az IQ-hoz, viszont nagyon alacsony IQ esetén nem nevezném gyakorinak a műszaki zseniket.
Én úgy gondolom, bizonyos IQ-szint alatt már az általános értelmi képességek komplett hiánya miatt lehet arányos az egyéb képességekkel az értelmi szint. Bizonyos IQ felett meg a különböző, teljesen szerteágazó irányultságú képességek már mindenkinél elérő irányokban és mértékben jelennek meg.
"Vagy eleve téves olyan dolgokat keresni, amik nagyon kreatívak, de nem annyira intelligensek..."
Ne feledjük el, hogy a művészeteket is a kreativitás megjelenési formái közé soroljuk és bizony sokszor kerülnek ki átlagos vagy akár átlag alatti IQ-szintű emberek kezéből is művészi produktumok.
"...és olyanokat, amik nagyon intelligensek, de nem annyira kreatívak?"
Mint írtam, szerintem a kreativitás egy teljesen külön képesség vagy talán inkább pszichikai irányultság, tehát simán lehetséges, hogy extrém magas IQ esetén is tökéletesen hiányzik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!