Az univerzum végtelen?
Az univerzumról ugyanúgy nincsenek tényszerű megállapítások, mint ahogy eddig se voltak. Filozofálások, és számolgatások vannak, de konkrétan semmit nem állíthatnak, amíg nem bizonyították.
Van, aki szerint X dolog miatt véges, van, aki szerint Y dolog miatt végtelen. 50% esély van mindkettőre.
A (z ismert) térfogata és a tömeges véges.
A benne húzható egyenes végtelen.
#5 Persze, hogy nem. Hiszen azt sem tudjuk, hogy a "mi Univerzumunknak" hol a határa.
Sajnos annyira aprók vagunk, hogy erre nagyon nehéz lesz megtalálni a választ.
Ha jól értelmezem az itt elhangzottakat, térben végtelen és gyorsulva tágul, a geometriája pedig euklideszi, azaz sík:
Az univerzumot egy négydimenziós gömbhöz szokás hasonlítani.
Képzeld el, hogy egy kétdimenziós lény egy gömb felszínén elindul. Sosem látja a végét a gömbnek, mert mindig körbeér, csak ezt két dimenzióban nem érzékeli. Kb. ugyanez az univerzum, csak +1 dimenzióval. Három dimenziós mozgással sosem jutsz a végére, de nem végtelen.
#8 Akkor mi is lehet az a +1 dimenzió?
Nem szarkasztikus a kérdés, eléggé laikus vagyok csak érdekel a téma.
Rengetegszer volt már kérdés.
http://www.gyakorikerdesek.hu/kereses.php?keres=univerzum+v%..
Nincs általánosan elfogadott válasz, hogy végtelen-e.
Sem arra, hogy homogén és izotróp -e (az első azt jelenti, hogy a fizikai törvények mindenhol ugyanazok; a második az, hogy bárhonnan nézve ugyanolyanok maradnak).
Ami a tágulást illeti:
ne úgy képzeld el, hogy valami valamibe. Hanem hogy minden mindenhez képest nő, minden mindentől távolodik. Nem az unverzum pereme van, ami halad, hanem a galaxisok mindenütt távolodnak egymástól. Mint egy gumilepedő, ami egyre jobban szétfeszül, egyre jobban nyúlik. (Ezért mondják a lufis példát: a lufi felszínének sincs pereme. Persze a hasonlat sántít, mert az unverzum nem feltétlenül tér magába vissza.)
Az általános relativitáselméletet kellene ismerned, ha jobban meg akarnád érteni, hogy ez miért van így, de azt nem tudja neked senki egy kommenten belül elmagyarázni.
Rengeteg bonyolult matematika van benne, teljesen új fogalmak és rendszerek mint "Minkowski téridő", "eseményhorizont", meg hasonlók, amik mind próbálnak megfigyelt jelenségeket valamilyen rendszerbe foglalni, mikor az esemény működését vagy okát (miért tágul a világ? mi tágítja?) nem ismerjük. Abból a lebutított változatból, amit a nagyközönség ismer, ne is várd , hogy választ kapsz a kérdéseidre.
Alapvetően ez a sztori:
Albert Einstein 1915-ben kidolgozta az általános relativitás elméletét. Itt részletezhetetlen okok miatt arra jutott, hogy az elmélet miatt az univerzumnak vagy tágulnia kell, vagy zsugorodnia - egyszerűen azért, mert lehetetlen, hogy teljesen 100%os tökéletes egyensúlyban legyen.
1929-ben Edwin Hubble csillagász a galaxisok mozgását vizsgálta. Azt feltételezte, hogy a mozgás iránya és sebessége nem lesz különösebben szabályos - lesznek, amik közelednek hozzánk, lesznek, amik távolodnak stb.
Ehelyett azt találta, hogy az összes galaxis távolodik tőlünk. Ráadásul minél távolabb vannak tőlünk, annál gyorsabban.
Aminek nincsen semmi értelme - a Föld nem a világ közepe, hogy minden hozzánk igazítsa a mozgását.
Az egyetlen lehetőség, hogy Einsteinnek igaza volt, és a világot valamilyen erő folyamatosan széthúzza - minden távolodik minden mástól.
A fény, többek között a "vöröseltolódás" nevű jelenség vizsgálatja végül arra vezetett, hogy a tágulás talán már évmiliárdok óta tart, és innen jön a Big Bang (ősrobbanás) ötlete.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!