Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi az az intelligens erőmű?

Mi az az intelligens erőmű?

Figyelt kérdés
esetleg jellemzői stb.. semmit nem találok neten erről, pedig biztos, hogy van ilyen..

2014. dec. 11. 14:33
 1/7 Szirty ***** válasza:
0%

Amennyire tudom az embernek eddig nem sikerült mesterséges intelligencia megalkotása.


De a marketing sok hazugságra, fél igazságra és túlzásra képes. (így született az intelligens mosópor is).

A kérdésedre ezért annyi információ alapján amennyit megadtál nehéz olyan választ adni amilyet vársz.

2014. dec. 11. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Mit jelent az a fogalom, hogy intelligens erőmű? Melyek a főbb jellemzői?


Záróvizsgám műszaki tételei között van az erőművek témában.


Ez egy új, egyedülálló megoldás a rugalmas villamosenergia-termelésre... körülbelül ennyit találtam róla, de ezt is angolul, csak sajnos ebből nem lettem okosabb :((

2014. dec. 11. 19:18
 3/7 Wadmalac ***** válasza:

Gondolom azt az elvi fogalmat takarja, hogy áramtermelésével rugalmasan alkalmazkodik a felhasználói igényhez. Magyarul mindig csak annyi áramot termel, amennyit el is szív a rendszer.


A hagyományos, "nem intelligens" erőmű "tolja a cuccot", akár felhasználásra kerül, akár nem, az áramtermelésre felhasznált energia (akár gázturbina, akár hasadóanyag stb. szolgáltatja) áram formájában nem elhasznált része meddő, mondhatni elpocsékolt energia. A "nem intelligens erőmű" esetén a legkisebb veszteséget úgy oldják meg, hogy az elektromos hálózat osztja szét dinamikusan a gyakorlatilag standard mennyiségű áramot. Ez annál tutibban működik, minél nagyobb terület, minél több erőművel van dinamikus hálózatba kötve, ideális esetben az egész földgolyón szétosztva működne, ilyen sok fogyasztónál már statisztikailag stabilnak nevezhető a felhasználás.

Az "intelligens erőmű" nem igényli az ilyen külső elosztást. Nem kell annyi áram? Akkor nem termelek annyi áramot.

Ennek a technikai megvalósításának elmesélése már energetikai szakembert igényel, az meg nem vagyok.

2014. dec. 12. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Szirty ***** válasza:
0%

Wadmalac!


Én is ilyesmire gondoltam, de...

Az alapvetéseddel az a probléma, hogy csak annyi villamos energiát lehet termelni, amennyire szükség van. Sem többet, sem kevesebbet nem lehet!

A villamos energia nem tárolódik el sehol (vannak helyek ahol víz szivattyúzásával lehet követve tárolni, de az más kérdés).


Mivel csak pont annyit lehet termelni amennyi elfogy, vannak erőművek, amelyek termelése közel állandó (mert nem szabályozható gyorsan a fogyasztási igények pillanatnyi és gyors változása szerint) és vannak erőművek amelyek kompenzálják a változásokat.


Ez viszont azóta így van, hogy kiépült a villamosenergia hálózat, ebben semmi új nincsen.

Ha az erőművek kevesebbet termelnének, mint amennyi a vételezés, akkor csökkenne a frekvencia, súlyosabb esetben a feszültség. Túltermelés esetén ellenkező a hatás, mind a kettő súlyos problémát okozna.

2014. dec. 12. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Wadmalac ***** válasza:

"Az alapvetéseddel az a probléma, hogy csak annyi villamos energiát lehet termelni, amennyire szükség van. Sem többet, sem kevesebbet nem lehet!"

Igen, de a villamos energia termelésére felhasznált energiaforrás felhasználása, az erőmű "fogyasztása" ezt nem feltétlenül tudja lekövetni, szóval mondjuk a hőerőmű minimális termelésen is felzabálja a gázt, ugyanúgy, mint csúcsterhelésen. Legalábbis közel sem arányos a fogyasztás az áramfelvétellel. Én erre az aspektusra tippeltem.

2014. dec. 13. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Az intelligens erőmű az, amelyik a rengeteg mérési adatot, amit "szokás" benne megjeleníteni, fel is használja a költségek optimalizálására, és egyéb nemes célokra, tehát a jobb működésre.

Meglepően kevés információt dob ki a kereső erre a fogalomra, miközben állandóan emlegetik.

2017. máj. 7. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

Nem mai kérdés, de hátha hasznos lehet még valakinek.


Intelligens erőmű alapvető kritériumai:

-Energia hatékonyság

-Tüzelőanyag rugalmasság

-Üzemeltetési rugalmasság


Az energia hatékonyság gondolom magától érthető... Megfelelő hatásfokú berendezések, korszerű technológia miegymás...

A Rugalmasság alatt értendő, hogy az erőmű az indítás pillanatától rövid időn belül képes teljes kapacitással üzemelni. Alkalmazható magas kihasználtságú, magas hatásfokú alaperőműként is, illetve dinamikusan változtatható csúcserőműként is, mely a fogyasztás ingadozásait széles tartományban gyorsan tudja követni.

Ennek egyik kritériuma lehet például hogy több egységből épüljön fel.

Az ilyen dinamikusan változtatható termeléssel például az időjárásfüggő megújulók termelési völgyei ellensúlyozhatóak, mely kifejezetten pl. a szélerőművek esetében fontos, ugyanis míg fotovoltaikus (napelemes) rendszerek esetében egy többé kevésbé előre számítható ciklikusságot követ a termelés, addig szélerőművek esetében ez jóval sztohasztikusabb is lehet.


A gyors indítás és dinamikus terhelésváltoztatás mellett kritérium a gyors lekapcsolás, illetve a korlátlan "fel és lekapcsolás". Értelem szerűen a az erőmű egységeinek károsodása nélkül, illetve a hálózat stabilitását nem veszélyeztetve.


Ezek mellett persze kiemelten fontos az elérhető legalacsonyabb környezetterhelés elérése. Mind a vízfogyasztás mind a káros melléktermékek területén.


A több egységből való felépítés ezeken felül lehetővé teszi a az erőmű méretének idő előrehaladtával történő módosítását, további részegységek hozzákapcsolását, esetleg lekapcsolását, ezzel lépcsőzetesen kivitelezhető nagy tőkeigényű beruházások kockázatai is mérséklődhetnek.


Az üzemanyag rugalmasság szintén az erőmű kihasználtságának, de legfőképpen az ellátásbiztonság növelését teszi lehetővé.

Például földgáz üzemű gázturbinás, vagy gáz-gőzturbinás kombinált ciklusú erőművek esetében, hogy földgáz helyett alkalmas legyen biogáz alapú, esetleg folyékony tüzelőanyag felhasználásával történő üzemre.


Mindezeken felül kívánatos lehet ha az erőmű távfelügyelet mellett is üzemeltethető, le- és felkapcsolható.


Összefoglalva, nem valami mesterséges intelligenciával felruházott hightech dologról, vagy integrált decentralizált termelőegységekből kialakított rendszerről (melynek egyébként, például virtuális erőmű rendszereknek egyik alapját is adhatja) van szó, hanem jobb kihasználtságú, magas hatásfokú, a meglévő hagyományos "lomha" létesítményekhez képest, dinamikusabban terhelhető erőművekről beszélhetünk. Amik növelik az energiabiztonságot, ellátásbiztonságot és alapvetően az energiahatékonyságot. Valamint a megújuló források magasabb fokú villamos energia rendszerbe integrálását teszik lehetővé.


Remélem még hasznos lehet valakinek ez a néhány gondolat. :) (Hiba eseték kérlek javítsatok ki)

2017. jún. 20. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!