Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogy néz ki a hajlított tér?

Hogy néz ki a hajlított tér?

Figyelt kérdés
Az óvodás 2D-s papírcsíkos "A-B-C" pontos verzió már a könyökömön jön ki! Valaki, kérem 3D-ben is szemléltesse már! Ha veszek egy gömb alakú akváriumot, azt megtöltöm vízzel majd beledobok egy pénzérmét. A térhajlítást szemléltetendően, hogy a csudába lehet meghajlítani azt a víztömeget ami minden létező irányban egyforma kiterjedésű és nem egy papírlap? Ha valaki el tudja magyarázni, hogy a pénzérme miként jut a tartály tetejéről a fenekére egy rövidebb és nem a hétköznapi úton az kérem segítsen! (félek, hogy az aranyhalam meg tudja hajlítani a teret mert néha úgy úszik egyik pontból a másikba, hogy nem lehet látni! :)))

2014. nov. 28. 21:54
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Ilyesmi csak a a filmekben létezik.
2014. nov. 28. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Igen, szerintem is, de mindenki olyan okos, olyan könnyen meg tudják magyarázni ezt a hipotézist! Úgy beszélnek 26 dimenzióról meg térhajlításról mint ha nap mint nap "féreglyukakon" szambáznának a kozmoszban! Akkor kérem valaki végre modellezze már le nekem, hogyan hajlítaná meg a világűrt ha képes lenne rá!

Hogyan hozná nekem közelebb a Plútót, hogy egy lépéssel átléphessek rá??????

2014. nov. 28. 23:14
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Körülötted meg van hajolva a tér, hiszen a Föld és a Nap gravitációja meggörbíti azt. Ahhoz, hogy a Plútóra tudj lépni egy lépéssel, olyan mértékű térgörbületnek kellene létrejönnie, amelyet csak egy fekete lyuk képes létrehozni - azonban ha ez történne, akkor a legkisebb gondod épp az lenne, hogy a Plútóra lépdelj.


Az elképzeléséhez a negyedik dimenziót kellene elképzelned. Nem megy? Nekem se, de még a fizikaprofesszoroknak sem. Mivel az általunk érzékelhető világunk "csupán" 3 térdimenzióval rendelkezik, így nem is tudunk nagyobb dimenziószámmal rendelkező "teret" elképzelni. De pont úgy lehet a háromdimenziós teret is hajtogatni a négydimenziós "térben", mint ahogyan a kétdimenziós papírlapot a háromdimenziós térben.


Az aranyhaladat pedig ne féltsd, nem tud az olyan mértékű erőt kifejteni, hogy a teret számottevő mértékben görbigesse vele :D

2014. nov. 29. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Valami ilyesmi:

[link]


De viccet félretéve, ahogy már írták, négy dimenziós dolgokat nem tudunk elképzelni. Hiába kérdezed, hogy hogy néz ki, csak matematikailag lehet leírni, elképzelni nem fogjuk tudni.

2014. nov. 29. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Akkor ha elképzelnénk, hogy naprendszerünk bolygói egyforma távolságra vannak egymástól és keletkezne egy fekete lyuk a Jupiter és Szaturnusz között ami elég erős lenne a térhajlításhoz, abban az esetben a Plútó bekerülne a Föld és Vénusz közé, a Neptunusz a Föld és Mars közé, az Uránusz a Mars és Jupiter közé, a Jupiter pedig összeütközne a Szaturnusszal? (persze ha 2 dimenzióban gondolkodunk és a bolygók egy képzeletbeli egyenes pontjai lennének)

Vagy térjünk vissza az aranyhalhoz aki békésen úszkál az akváriumban mindenféle vízBEN "lebegő" halkaja között. Ahogy elúszik közöttük gerjeszt valamennyi vízáramlást a teste ami elmozdíthatja a kajadarabokat. Valahogy így kéne elképzelni a világűrben is?

2014. nov. 29. 09:18
 6/14 2xSü ***** válasza:
100%

Induljunk csak ki a 2D-s „térből”, azaz a síkból. A Föld felszíne pl. ilyen görbült 2D-s tér. Ahogy szétnézel a mezőn, látszólag egy síkon állsz. De ha egy elég nagy háromszöget nézel meg, azt találod, hogy a háromszög szögeinek összege nagyobb, mint 360°. Ha pl. akkora háromszöget veszel, mint egy nyolcad gömb, akkor akár a háromszögnek három derékszöge is lehet ugye, egy az Északi-sarkon, kettő meg az egyenlítőn… Vagy ha az egyenlítőn két ember elindul egymással párhuzamosan, akkor ahogy haladnak észak felé, a közöttük lévő távolság csökkenni kezd, sőt az Északi-sarkon össze is találkoznak. Mindezt meg lehet fogni matematikai eszközök nélkül, lehet úgy a sík görbültségére következtetni, hogy nem láttál soha földgömböt.


De szerencsére mi láttunk már földgömböt, a 2D tér görbülését könnyel felfogjuk, de ezt csak úgy vagyunk képesek értelmezni, hogy a 2D tér egy harmadik dimenzió mentén görbült.


Viszont korrekten ez csak 3D-ben ábrázolható. Amint egy nem görbült síkra próbálod rávetíteni a görbült síkot, valahol csalnod kell. Ilyenek a Földről készült térképek. Van ilyen, olyan, amolyan térkép, de mindegyik csal. Vagy a szögeket, vagy a távolságokat torzítja egy ilyen térkép.


A 3D térrel is így van. Képesek vagyunk a tér görbültségére következtetni, sőt megmérni, hogy mennyire görbült a tér. De ezt igazán korrekten vizualizálni csak egy 4D-s ábrán lehetne. Ilyet nem tudsz elképzelni. Te a görbült 3D teret egy nem görbült 3D térben próbálod elképzelni, ami nem fog menni. Viszont más módon nem tudod megfoghatóvá tenni, tehát a görbült 3D tér tényleges megértése nem lehetséges a számodra. Megtanulhatod a matematikáját, megtanulhatod a viselkedését, kiszámolhatod egy test mozgását, sőt akár absztrakt módon megértheted úgy is, hogy képes vagy számolás nélkül is megsaccolni egy test mozgását benne, de korrekt vizuális leírást, képet ne várj. Az lehetetlen.


Ugye pl. szokták a görbült teret mondjuk egy bolygó körül úgy szemléltetni, hogy az egészet egy síkban mutatják, ahogy egy sík gumilapra rátesznek egy gömböt, ami meggörbíti a gumilepedőt, és a másik golyó ezen a görbült síkon egyenesen haladva 3D-bő nézve egy görbét ír le. De ez a kép csak egy metszet, pontosabban egy vetület. Ugyanezen gumilepedőre merőleges gumilepedő is ugyanígy viselkedik. A két görbület egymással össze nem egyeztethető, a kétféle görbültségben az egyes pontok más és más pozícióba kerülnek a kétféle gumilepedőn. Ezért nem lehet korrekten ábrázolni a görbült 3D-t egy nem görbült 3D „ábrán”. Márpedig te csak ilyet tudsz elképzelni.

2014. nov. 29. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 2xSü ***** válasza:
*Javítás: …azt találod, hogy a háromszög szögeinek összege nagyobb, mint 180°
2014. nov. 29. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :)
2014. nov. 29. 13:47
 9/14 anonim ***** válasza:
Úgy, mint ahogy a hörcsögnek kinéz a hörcsögkerék. Fut szertelen és tökre azt hiszi, hogy haladt, miközben egy helyben van. Neked Isten adta az Univerzumot és valahogy neked is van egy olyan csalfa érzésed, hogy ha minden szempontból egyenes pályán haladsz, tehát mindhárom dimenzió szempontjából, akkor mész valamerre, miközben van olyan szemszög, ahonnan nézve egy helyben vagy folyamatosan. Ez a szemszög a hajlított tér.
2014. nov. 29. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Úgy, hogy rajzolsz egy jó nagy háromszöget (lézerrel is lehet), majd megméred a szögeit. Ha ezek összege nem pont 180 fok, akkor az a tér görbült.
2014. nov. 29. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!