Mi okozza azt hogy a különböző sebességű testeknél máshogy telik az idő?
Költői kérdés volt.
Kifejtenéd bővebben?
a fény sebessége vákuumban 300.000 km/s
ennél gyorsabban nem mehet semmi, ha azonban gravitáció pluszban hat egy testre vagy sebességgel halad, akkor az idő számára lassabban telik, mint ami áll úgymond
a feketelyukak azért feketék, mert akkora a gravitációs ereje, hogy a fény szinte megállt és nem lép ki a felszínéről
valójában itt nálam és nálad is máshogy telik az idő, mert nem mindenhol egyforma a gtavitációs állandó
mondjuk én még csak hobbifizikus se vagyok szóval max elmondja valaki szebben is
A kérdés olyan, mintha azt kérdeznéd, hogy mi okozza, hogy 2 nagyobb, mint 1. Vagy mintha azt kérdeznéd, hogy mi okozza, hogy az erő a tömeg és a gyorsulás szorzata.
A válasz: Nem okozza semmi. Hogy miből következtetünk erre, az már értelmesebb kérdés. Elsőként a relativitáselméletből következik. Einstein abból indult ki, hogy a megfigyelések szerint a fény minden esetben fénysebességgel halad, függetlenül attól, hogy milyen sebességű viszonyítási rendszerhez képest nézzük. Anno volt egy olyan felvetés, hogy a fény egy abszolút viszonyítási rendszerhez képest mozog, úgymond egy mindenen áthatoló, semmivel kapcsolatba nem lépő „anyagban”, az éterben. A Michelson–Morley-kísérlet rávilágított arra, hogy ez nem így van. Einstein a fénysebesség állandóságát tekintette alapnak, ehhez képest alkotta meg a tér és idő viselkedését ezekhez képest, hogy minden viszonyítási rendszerben konzisztens legyen a kép. Ennek az volt az ára, hogy azt feltételezzük, hogy a tér és az idő nem abszolút fogalmak, hanem csak az adott viszonyítási rendszerben van értelmük, és különböző viszonyítási rendszerek összevetésénél ezek nem azonosak.
#1 válasza tehát valamennyire helytálló. A relativitáselméletből következik mindez, bár okozni nem az elmélet okozza, ez így volt azelőtt is, hogy az elmélet megszületett volna ugye. :-) Persze azt ne várd, hogy egy egész könyvet megtöltő elméletet egy egyszerű válaszban elmagyarázunk neked. Ha érdekel a relativitáselmélet, akkor utána tudsz nézni. Ehhez végülis bőven elegendő #1 válasza.
Ez az elmélet. Aztán a gyakorlatban ezt kísérleti módon is sikerült igazolni. De nem okozza az egészet semmi, hanem úgy tűnik, hogy így van.
#5> alójában itt nálam és nálad is máshogy telik az idő, mert nem mindenhol egyforma a gtavitációs állandó
A gravitációs állandó az egyforma mindenhol. Ezért is nevezzük állandónak.
Szóval. A gravitációs állandó és a g gravitációs gyorsulás nem ugyan az a dolog.
Előbbi univerzális ÁLLANDÓ, a gravitációs tömegvonzás képletében szereplő arányossági tényező.
Utóbbi, a 9.81 ms^-2 pedig a Föld tömegvonzásából eredő gyorsulás, ami lokális érték, a tömegközépponttól való távolság négyzetével fordítottan arányos.
"valójában itt nálam és nálad is máshogy telik az idő, mert nem mindenhol egyforma a gtavitációs állandó"
Nem azért telik máshogy az idő, mert más a gravitációs állandó vagy a gravitációs gyorsulás. Hanem azért, mert különböző magasságú helyeken vagytok. Vagyis ami számít, az nem a gravitáció mértéke vagy ereje, hanem a potenciálkülönbség.
Magasabb potenciálon gyorsabban múlik, alacsonyabb potenciálon lassabban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!