töltést tudtommal csak faraday kalitkával lehet csak leárnyékolni, guglizz rá hogy működik, sok helyen fent van biztosan.
de másik töltésekkel nem lehet leárnyékolni egy töltést, az elektromos teret nem tudod megállítani másik elektromos térrel, csak olyat lehet létrehozni hogy egy vagy esetleg több pontosan meghatározott ponton 0 legyen az eredő térerősség
Szerintem ha létrehozunk egy olyan töltéseloszlást, mint ami a Faraday-kalitka töltés felé eső oldalán alakul ki, akkor az is le fogja árnyékolni a töltést.
Viszont ilyen töltés eloszlást a gyakorlatban lehet, hogy tényleg csak Faraday-kalitkával lehet létrehozni. Az biztos, hogy azzal a legegyszerűbb.
Van egy semleges Faraday-kalitkád, ami tulajdonképpen egy zárt fémlemez. Belevarázsolsz egy pozitív töltést. Ekkor a fémlemez elektronjai közelebb mennek a benne levő töltéshez úgy, hogy a fémlemezben már ne legyen elektromos tér. Így lesz egy töltéseloszlás a kalitka belső oldalán, ezt kell utánozni.
Viszont a külső oldalán pozitív töltés jelenik meg, amit ha nem vezetünk el egy földeléssel, akkor olyan hatása lesz kifelé, mint hogyha lenne egy pozitív töltésünk a térben. Ugye ezt varázsoltuk a kalitkába/akartuk leárnyékolni.
Kis korrigálás 1-2 válasz hoz.
A töltés és az elektromos mező nem ugyan az. Elektromos mező lehet töltés nélkül is. Az elektromos mező pusztán a töltés közvetítő közege.
És ez mit korrigál?
A töltés leárnyékolását én úgy értem, hogy megakadályozzuk, hogy a töltés elektromos tere kilépjen egy adott térfogatból. Erre pedig egy földelt Faraday-kalitka a legalkalmasabb, ahogyan az 19:13-as és 19:21-es válasz írja, és a 21:06-os válasz szemléletes módon próbálja magyarázni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!