Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » 1. Találtak már a fotonoknál...

Yoniame kérdése:

1. Találtak már a fotonoknál kisebb részecskéket? 2. Ha igen akkor lehetséges, hogy az em hullámoknál gyorsabban haladjon?

Figyelt kérdés
Mármint lehetséges az, hogy at egyszerű, newtoni fizika az ilyen kis rendszerekre is ugyanúgy hat, és az em hullámokat csak a surlódás vmi. más kisebb egységgel lassítja, vagy ha a dolog nem ilyen egyszerű el tudná alaki magyarázni, hogy nagyjából, hogy működik ez?

2014. okt. 9. 17:38
 1/5 anonim ***** válasza:

Nem a méret a lényeg a sebességnél, hanem a tömeg. Kvantum-méretben meg már elégég bajos méretről beszélni, lévén ott nem nagyon vannak értelmezve, hogy mi mekkora - még a tömegnél is gondok vannak...


És nem, a newtoni fizikai kvantum-méretben nem működik. Teljesen mások a szabályok.

2014. okt. 9. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Shai-Hulud ***** válasza:

1. A foton az EM sugárzás legkisebb egysége, azaz a sugárzás legkisebb diszkrét energia kvantuma. Ennél kisebb (hagyományos értelemben vett) részecske nincsen. Ramsauer, Bothe, Rupp kísérletei bizonyították, hogy a foton nem darabolható, azaz valóbban ő a legkisebb részecske.


A foton, mivel tömeg nélküli részecske, MINDIG pontosan a helyi fénysebességgel halad. Nem lehet lelassítani, és nem lehet felgyorsítani. A fotonnal közölt energia nem a foton sebességét fogja megnövelni, hanem a frekvenciáját ("színét").


[link]


Pedro

2014. okt. 9. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Annyit tennék hozzá, hogy NEM mindig a helyi fénysebességgel halad. Közegváltáskor kell neki némi idő, amíg lelassul a helyi fénysebességre, a közben leadott energia a Cserenkov sugárzás. Ettől dereng kékesen az atomreaktor vize.
2014. okt. 9. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Shai-Hulud ***** válasza:

Igaz. :-)


Pedro

2014. okt. 10. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

1. A "kisebb" jelző fotonok esetében nem igazán használható, ugyanis a fotonoknak nincs helyük, következésképpen jól lokalizálható méretük sincs olyan értelemben, ahogy pl. egy elektronnak.


2. Ha nagyon szőrszálhasogató akarok lenni, akkor lehetséges, hiszen egy diszperzív közegben (pl. üvegprizma) egy gyorsabban haladó EM hullám fotonja megelőzheti egy lassabban haladóét. Illetve előzőleg már említették a Cserenkov-sugárzást, amelyet egy szigetelő közegben az adott közegbeli fénysebességnél gyorsabban haladó részecskék bocsátanak ki. De általában véve a vákuumbeli fénysebesség egy határsebesség, amely feletti sebességgel egyetlen tömeggel rendelkező részecske sem képes haladni.

2014. okt. 10. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!