Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Amikor az új királyok pénzt...

Amikor az új királyok pénzt verettek a régiekkel mi lett?

Figyelt kérdés
majdnem minden királyunknak volt saját pénze, az előzőekkel mi lett, használatban maradtak ugyanúgy? és hogy tudták így összeegyeztetni hogy az előzőnek az újhoz képest milyen értéke van? illetve milyen távlatokig maradhattak meg, volt olyan hogy az utolsó Árpád-házi királyunk korában még valaki I. István-korabelivel találkozott?
2014. szept. 28. 08:28
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Hát gondolom abból verették az újakat, mivel régen még volt bennük értékes fém, pl ezüst.

Maradványok nyilván voltak, ma is vannak még "régi pénzek" magánkézen.

2014. szept. 28. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem hasonlóan zajlott le a pénz csere ahogy manapság. Az utóbbi időben is változtak a kibocsátott bankjegyek. Például itt egy kép a régi és mai ötszáz Forintosról:


[link]


[link]

2014. szept. 28. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Általában a régi pénzt begyűjtötték és abból verték z újat. Olyan is előfordult, hogy be se olvasztották, csak a régi érmék széléből levágtak, és a kisebb érmét visszaadták. Akár egy évben kétszer is, és így töltötték meg a királyi kincstárat.
2014. szept. 28. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Hát, először is, a pénzgazdálkodás kb. III. Béla idejében kezdett elterjedni, vagy még akkor sem. Tehát az adókat stb. inkább terményben szedték be előtte és az egyszerű emberek között inkább terménykereskedelem volt, pénzben nem nagyon kereskedtek. Azaz a pénzgazdálkodás nem nagyon volt jellemző úgy az 1200-as évekig. Ami nem azt jelenti, hogy nem vertek volna pénzt, mert vertek, de mivel inkább mezőgazdasági jellegű volt az ország, a városiasodás, kereskedelem nem nagyon volt jelentős az 1200-as évekig, ezért ez a pénzgazdálkodásnak sem kedvezett (vertek pénzt, csak kevésbé használták). Sokáig maga a király sem szedte be az adókat, hanem körbejárt az országban és felélte az adót jelentő termést a kíséretével.


Ez később változott, amikor serkenni kezdett a kereskedelem, megalapultak az első nagyon városok stb. Az egyház is mindig követelte, hogy pénzben adják meg neki a tizedet. Egy idő után a földesurak és a király is már pénzben szedte be a maga adóit.


A pénzverés a királynak volt a monopóliuma, az országban különféle helyeken kamarák működtek, azok bocsátották ki a pénzt. Namost, az Árpád-korban az volt a jellemző, hogy minden évben új pénzt bocsátottak ki, a régit pedig be kellett szolgáltatni. Ez a gyakorlatban úgy nézett ki, hogy akinek volt pénze, az év egy adott időpontjában elvitte a kamarába, és ott leadta, és újat kapott helyette. Viszont csak akkor adták ki az új pénzt, ha több régi pénzt adtál érte, vagyis az új pénz használatáért kvázi illetéket kellett fizetned. Ez volt az ún. kamara haszna. Amikor a király megszorult pénzügyileg, pl. II. András, sokszor a pénzrontás eszközéhez fordult, ami azt jelentette, hogy az új pénzben kevesebb nemesfém volt, mint a régiben, így a beszolgáltatott régi pénznek sokkal több volt a nemesfémtartalma, ami a kincstárnak jövedelmet hozott. De hosszú távon nem volt jó, mert elinflálódott a pénz, ami rontotta Magyarország gazdaságát.


Ezért Károly Róbert, amikor az ő uralkodása idején fellendült a nemesfémbányászat, hogy ne legyen többet ilyen infláció, megszüntette a kamara hasznát, vagyis az évenkénti pénzbeváltásokat, és állandó, értékálló arany és ezüstpénzt veretett.


Egyébként régen nem úgy működtek a valuták, hogy pl. Magyarországon csak magyar pénzzel fizettünk, Itáliában csak itáliaival stb. Össze-vissza mindenhol lehetett fizetni, tehát Magyarországon is osztrák meg cseh pénzekkel is folyt a kereskedelem. Persze azt számon tartották, hogy egy egységnyi magyar pénz mennyi cseh pénzt ér stb... (tehát voltak árfolyamok). Pont ezért is szükség volt egy állandó értékű magyar pénzre, hogy a többi területhez képest legyen egy erős magyar pénz, ami kifejezi az erős magyar gazdaságot (mert akkor erős volt). Egyébként amikor bevezették az állandó értékű pénzt, azt utána nem váltották be, tehát lehetett vele fizetni, ameddig akartál, mert az értéke állandó volt.

2014. szept. 28. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!