Melyik állat és növényfajok élnék túl az egész bolygót beterítő radioaktív sugárzást?
Ezt egy filmben láttam (Veszélyes jövő, Nevil Shute regénye alapján) és kíváncsivá tett. Tegyük fel, hogy az USA-ban és Kínában robbantanak atombombákat. Azokon a területeken szinte minden elpusztulna, ha jól tudom.
A Föld többi részét viszont beteríti a radioaktív felhő és az egész emberiség kihal. A filmben a felhő által beterített területeken 100 vagy 200 akárhány rad sugárzás volt. Ha ez valóban megtörténne, mely állat és növényfajok maradnának életben. Az emberi fajnak lenne esélye a túlélésre?
állítólag semmi
hidrogén bombánál meg csak a csótányok
a medveállatka (tardigrada) mindent túlél, a legellenállóbb többsejtű élőlény a világon. Egy-két atombomba meg se kottyan neki.
itt van, hogy miket bír ki:
Emellett patkányok, csótányok is nagyon ellenállóak. Növények közül nem tudom, de Hirosimában egy ginkófa nem messze a robbanás epicentrumától megmaradt.
Ezek mellett általában a primitívebb élőlények (egysejtűek, baktériumok, politikusok) élnének túl egy atomkatasztrófát.
Ez nem így működik. Valóban bárhol a világon atombombát robbantanak felszínen, az akár az itthoni fákból is kimutatható. De ettől még nem törvényszerű, hogy minden kihal, és a Földet se borítja be csak úgya radioaktiv felhő, mint ahogy chernobyl esetében is a légáramlatok miatt Mo relatíve kevés sugárzát kapott, noha nem voltunk messze a balesettől. Szó szerint a felhő megkerülte az országot, mert arra fújta a szél. Ráadásul a növények sokkal jobban bírják a sugárzást, mint az ember, vagy bármely állat. Őket aztán pláne nehezebb kiírtani. Mikroorganizmusokról nem is beszélve.
Mitöbb, még az sem biztos, hogy a robbanás helyén minden elpusztul. PlHhirosímában egy ginko bioba (páfrányfenyő) elképesztő módon életbenmaradt, a robbanás epicentrumártól mindőssze 1100 méterre - és mielőtt mondanánk, hogy ez szerencse, egy másik is kibírta kb 1700 méterre a centrumtól. Ma 7db olyan fa van, ami bizonyítottan kibírta a robbanást.
200rad-ra amúgy nagyívben tesznek rá az élőlények, az "csak" 2 Gy, és az ember halálos dózisa is kb 10Gy. A legérzékenyebbek egyébként a patások, ők alig több, mint felét bírják ki, mint az ember. Aztán persze a másik oldalon ott vannak a nevezetes állatok, mint pl a csótány, ami piszok jól bírja a kiképzést.
Ezenkívül a sugárzás nagy selekciós tényezőt jelent, az állatok és növények gyorsan alkalmazkodnak hozzá. Lásd megint chernobyl környéke, manapság majdnem nemzeti parkokat megszégyenítő állatvilága van. Elég ugyanis, ha egy fajból pár egyed képes életben maradni, és ők képesek újra elterjedni, persze akár ki is halhatnak, hiszen a kis populációk nyilván érzékenyebbek.
Ha jól sejtem a Gy a Geiger-Müller. (Javítsatok ki ha tévedek.) A gingko fa történetét ismerem és a medveállatkát is. Azt hallottam, hogy elegendő atombomba van, ami képes akkora pusztításra hogy az egész bolygón elterjedjen a sugárzás. Tehát tegyük fel (még ha csak elméletben is) megtörténik a fent leírt katasztrófa és tegyük fel, hogy olyan nagy erejű a sugárzás hogy az emberek meghalnak tőle. Így kérdem akkor.
Am. köszönöm a válaszokat az állat és növényfajokat illetően. Én is ezekre gondoltam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!