Milyen apróbb és durva tudományos és technikai hibák vannak a Star Wars sorozatban?
Különösen azokról szeretnék válaszokat kapni, hogy melyek azok, amik félrevezetik a filmsorozat nézőit és rajongóit, és hamis világképet alakíthanak ki bennük?
Természetesen nyilvánvaló, hogy a Star Wars egy igényesen elkészített, a sci-fikre jellemző, tudományosnak és technikainak ható fogalomrendszert szólaltat meg és mutat be a filmekben - de mégis inkább a mese- vagy fatasy-kategóriába tartozik, ha összehasonlítjuk pl. az Alien-sorozattal, amely valóban sci-fi.
A legnagyobb gondom még mindig az űrbéli távolságokkal adódik.
Én nagyon régen láttam (amikor Pesten kezdték vetíteni) az első (későbbi számozás szerinti negyedik) részt, de már olyan fiatalon is feltűnt, hogy a a fénysebességnél alig mennek gyorsabban. Nem ugrálnak a világűrben, hanem felgyorsulnak, majd visszalassulnak. Ami azt jelenti, hogy ha a fénysebesség kétszeresével megyünk egy 4 fényévnyi csillagig, akkor nem 4 évig megyünk, hanem 2 évig. (~Föld, Alpha Centauri távolság.) És ezek egy galaxis spirálkarján szomszédos rendszerek! Ha távolabbra kell menni, akkor évszázadokig is tarthat az utazás. A relativisztikus hatás miatt az idő a világban az úrhajóhoz képest közben fordítva telne (fénysebesség felett vagyunk, ugye!), ami további elgondolkodtató jelenségeket okozna. Innen kezdve minden más összeomlik, vagyis a "SW világegyetemben" alapvetően mások a fizika törvényei, mint a mienkben.
Ezért nincs szükség semmilyen magyarázatra a fénykard, űrbéli hangok stb. esetekre. Ha ezt lehet, akkor mindent lehet. :D
"EZ CSAK FILM! HA VALAKI MEGHAL A FILMBEN, AZ NEM AZT JELENTI HOGY A VALÓSÁGBAN IS TÁVOZIK AZ ÉLŐK SORÁBÓL! TEHÁT EBBŐL KIINDULVA..."
Nem erről van szó!
Ha valakit kettévágnak, az a valóságban meghal - amikor a filmben is meghal vki, amikor kettévágják, akkor a fil reálisan mutatja be, h "akit kettévágnak, az meghal". Nem arról van szó, h a színésznek is meg kellene halnia - erről szó sem volt, a kérdést nem az ien alapvető ismeretelméleti szintre vonatkozólag tettem fel.
A kérdésem természetesen arra vonatkozott, h mennyire reálisak azok a dolgok, amiket a filmben is lehet látni.
Pl. h pusztán az, h vannak a gravitáció ellenében lebegő járművek, az nem biztos, h csak pl. olyan módokon lett volna felhasználva, amiket a filmekben is lehetett látni - egy nemzetgazdaság számára óriási jelentőségű lenne a szállítás területén, ha iesmi valóban létezne oan hétköznapi szinten, ahogy ezekben a filmekben látható volt.
11:29
OK, világos. A kérdésem elsősorban azoknak a felvilágosítására szól, akik tanulni szeretnének a filmből, méghozzá némi "tudományos realitásérzéket" :))) Iesmire elsősorban az ien filmek alkalmasak, mert sokan látják őket, és az emlékezetes jelenetek sokáig megmaradnak az emlékezetben.
Ez mit sem von le a filmek élvezeti értékéből - nem a filmek által bemutatott világkép "lejáratása" a célom, hanem az, h ebből is minél többet kihozhassunk.
11.41
12.25
A film egyik leírásában direkte kiemelik, h vhol a "felső légkörben" zajlik a csata. Ez így stimmel.
Persze ott volt némi gubanc - amikor a G.tábornok hajója elkezdett zuhanni, akkor fékezni akartak... első alkalommal mutatták be, h a légkörnek mien frappáns ellenállása van a belemerülő tárgyakal szemben. Persze megintcsak kérdés, h ott hogyan lebegtek. Mindegy (egyelőre) - amikor a gravitáció gyorsította csupán, akkor is elkezdett izzani és szétesni. Ezzel az a problémám, h sztem nem tudhatott eleve a légkörből, álló helyzetből olyan sebességre szert tenni pusztán a nehézségi gyorsulás által, h olyan mértékben felizzon és elkezdjen szétesni.
Szemmel láthatóan az összes hajtóművét elhagyta, amikor leszakadt a hajó hátsó része - érdekes módon mégis elég lapos szögben ereszkedett, holott ha nincs aerodinamikailag olyan formája, akkor nem kezd siklásba, pláne nem úgy, h a felülete hatalmas légellenállással van a széteső burkolat, stb miatt. Emiatt inkább szinte merőlegesen kellett volna zuhannia...
11:29
Nekem nincs különösebb gondom a filmmel. Egy történetet mesél el, emberekről, konfliktusaikról. A körülmények "hozzá lettek igazítva" az elmesélendő történethez, hogy az minél izgalmasabb, látványosabb, mesésebb legyen. Olyan ez, mint a hétfejű sárkány a mesében. A Sci-Fi-ből a Sci itt kevésbé hangsúlyos, mint a Fi. Ennyi. De gond az nincs. :)
A fénykard maga nem annyira hibás, amilyennek látszik.
Hullámcsomaggal (sokféle hullám egyszerre) megvalósítható az, hogy valahol vége legyen. A gond az, hogy ehhez végtelen frekvencia is kellene - ha viszont az nincs, akkor a kard szakaszos lenne. Mondjuk van maga az 1 méteres kard, aztán 1 méter múlva újra egy méteres szakasz. Aztán megint egy méter szünet, majd megint egy kard. Persze, ahogy romlik a fókusz, a távolabbiak egyre szélesebbek lennének.
Ettől viszont még nem fog látszani tiszta levegőben, és nem is akad össze a másikkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!