A diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia hogyan és miért alakul ki? És hogyan lehet leküzdeni vagy bármi módon tenni ellene?
Én dislexiás és disgráfiás voltam.
Gyakorlással le lehet küzdeni. A disgárfiát úgy lehet, hogy sokat gyakorolsz helyesen írni, és megpróbálod megjegyezni a rosszul írt szavakat. Nekem a német segített, mert ott is úgy írjuk ahogy mondjuk és ott kicsit könnyebb leírni. Ott szoktam rá a betűzésre és áthoztam a magyarra.
Dislexiát pedig sok olvasással. Sajnos az olvasási tempóm az még mindig elmarad az átlagtól, de legalább értem, hogy mit olvasok.
Itt most egy részben átfogalmazott korábbi válaszom fogom idézni, amit egy másik kapcsolódó kérdésre írtam:
Tizenéves koromig diszlexiával küzdöttem, sőt nyomokban még ma is bezavar az életembe.
Nálam az segített, hogy találtam egy könyvet ami annyira felkeltette az érdeklődésem, hogy minden áron tudni akartam mi a történet a könyvben. Persze ez részben szerencse kérdése is volt, hogy gondosan rajzolt borító és fejezetenként egy-egy illusztráció volt benne.
Egyszerűen szólva, felkeltette a kíváncsiságom és szerencsére úgy is volt megírva, hogy eléggé izgalmas volt az akkori siralmasan lassú és vontatott olvasási sebességem ellenére is.
Ezért gondolom, hogy az érdeklődésnek megfelelő téma választása nagyon fontos. Semmiképpen Olyasmit kell keresni ami rövid önálló történet, mert akkor a terjedelem biztosítja, hogy a történetnek lesz eleje, közepe és vége is belátható időn belül.
Még lassú és küzdelmes olvasás közben is a haladás érzetét kelti, ami sikerélmény, az pedig feltétlenül szükséges, hogy ne utáld az olvasást, vagy ne ostorozd magad a kezdetben lassú sebességért.
Soha nem szabad sietni, főleg az elején nem. Nem szabad hagyni hogy az olvasási sebesség miatti feszültség a történet megértésének rovására menjen. Ha vissza kell olvasni, hogy teljesen meg tudj érteni egy mondatot, akkor tedd azt.
A szöveg megértésének képessége is fejlődik idővel, ahogy elkezded megszokni az író szóhasználatát, és bővül a szókincs.
A '90-es évek közepén volt rengeteg leárazott vékony kötet a könyvesboltokban, mind alig kicsivel több mint száz oldal. Nem tudom ez mostanában még létező dolog-e de ha igen akkor egy "rendes" könyvhöz képest töredék áron lehet hozzájutni az ilyenekhez, és kezdéshez ideálisak.
Az én esetemben ez az illusztrált első könyv mindössze nyolcvan oldal volt, majd beszereztem az első könyv írójának többi vékony kötetét is. Összesen nyolc ilyen könyv volt amin lassanként átrágtam magam, aztán azt vettem észre, hogy az egyes kötetek kiolvasásának ideje napokkal csökkent, így nagyobb terjedelmű köteteket kezdtem keresni, hasonló témában, és két éven belül már faltam a háromszáz oldal feletti könyveket.
Nekem ez bevált.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!