Nem. A gravitáció egy jelenség, amely a természetben megfigyelhető. Ez a jelenség a következő : Két tömeggel rendelkező test között vonzó hatás lép fel, mely arányos a testek tömegével. A jelenség egyetlen oka a tömeg, hatása mindig vonzó, mértéke sohasem nulla vagy negatív, a testek közötti távolság növekedésével fordítottan arányos és tudomásunk szerint nem árnyékolja le semmi. Ez a gravitáció.
Hogy ezt a jelenséget mi okozza, azt jelenleg biztosan nem tudjuk. A klasszikus fizika erőként tekint rá, e modell szerint két test között ezt az erőt a gravitonnak nevezett részecskék közvetítenék. Ezeket a részecskéket, valamint a közvetítő közeget máig sem sikerült kimutatni.
Az általános relativitás a gravitáció jelenségét másként értelmezi. E szerint nem az elektromágneses erőhöz hasonló csak más részecske által közvetített erőről van szó, sőt, e szerint gravitációs erő nem is létezik. Ami létezik, az az, hogy a tömeggel rendelkező testek a teret maguk körül torzítják, meggörbítik, ennek megfelelően a térben a tömeggel rendelkező testek ennek a torzult térnek megfelelően haladnak. ( gumilepedőre helyezett súly példája). A tér torzulása a tömeggel arányos. A gravitáció ezen megközelítése sok mindent jobban megmagyaráz mint a klasszikus fizika, pl. a gravitációs lencsehatást is. Hozzá kell tenni : ez is csak egy elmélet, de jelenleg nincs jobb.
Röviden tehát a válasz : nem, nem ugyanaz. A gravitáció egy jelenség, a térgörbület pedig ennek a jelenségnek az oka.
Részletesen : [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!