Egy régi film nyomán: Mesterséges gravitáció az űrben – miért kell kapaszkodniuk, ha billeg a járgány?
Az Orion űrhajó sorozatban a csészealjszerű űrhajókban emberek úgy jártak-keltek, mint a földön. Nem nagyon volt ez megmagyarázva ott, mert nem erről szólt a film, de nyilván mesterséges gravitáció tette ezt lehetővé. De ha igen, akkor amikor a jármű össze-vissza billeget, akkor miért dülöngéltek jobbra-balra az emberek. Jó alaposan odaverték magukat. Kapaszkodni kellett, el ne essenek. (Közben a tárgyak a helyükön maradtak.)
Ha a gravitációt előidéző szerkezet az űrhajóban van, akkor a benne lévőkre ható erő is együtt mozog a járművel, vagyis utasai számára mozdulatlan.
A rendező fantáziája volt szegényes, vagy csak látványelem. Esetleg én tudok keveset erről a valós vagy elvi technikáról.
Miután ilyesmi nem létezik fölösleges lenne vitázni a működési elvéről.
Több értelme lett volna annak ha azt kérdezed meg, hogy a filmekben ha az űrben felrobban valami akkor miért van hangja.
"Közben a tárgyak a helyükön maradtak."
Inkább ez a fura. :)
De az emberek szerintem dülöngélnének, hiszen a gravitáció csak egy olyan erő, ami lefelé húzza őket. Ha a jármű megindul vízszintesen, akkor azt nem kompenzálja.
Ha mondjuk súlytalanságban egy gumiszalaggal leszorítod a lábad a padlóhoz, és elkezdik rázni a padlót, akkor te is dülöngélnél.
"Ha mondjuk súlytalanságban egy gumiszalaggal leszorítod a lábad a padlóhoz, és elkezdik rázni a padlót, akkor te is dülöngélnél."
Pontosan: vagy amikor az űrhajó gyorsul, akkor is mesterséges gravitáció van, de ha megrázkódik valamiért, akkor rázkódnak benne az emberek is. Tehát kérdező, a te fantáziád szegényes. (No offense - ahogy gondolom te se támadásnak szántad ezt a kijelentést a rendezővel szemben)
"Több értelme lett volna annak ha azt kérdezed meg, hogy a filmekben ha az űrben felrobban valami akkor miért van hangja."
-ha kíváncsi vagy rá, eve onlineban azért van hangja a robbanásnak, hogy a pilóta jobban tudja, hogy mi zajlik körülötte. (Cserébe viszont az űrben olyan fizika van, mintha víz alatt lennének... :D)
Ne keverjük össze a mesterséges gravitációt az izolált inercia-rendszerrel.
A tehetetlenségi hatásokat nem kell, hogy kizárja egy mesterségesen generált gravitációs tér.
El lehet képzelni (persze egyelőre csak sci-fi szinten) egy teljesen elszeparált inercia-rendszert, ahol a külső és belső tehetetlenségi erők nem hatnak át a "túloldalra". Ha lehetne ilyet csinálni, egy ezertonnás űrhajó kívülről nézve olyan tömegű lenne, mint egy pingponglabda, a legenyhébb szél elsodorná, mint egy lufit, egy gyerek pattogtathatná az ujja hegyén, minimális erőhatással akár 1000 G gyorsulással gyorsíthatnánk anélkül, hogy a benne lévők ebből bármit éreznének.
Asimov novelláiban a "gravitikus hajtású" űrhajó ilyen.
Persze, ha ilyet elő tudnánk állítani, ebben egy mesterséges gravitációs teret létrehozni biztosan nem lenne már nagy ügy. De ez a tehetetlenségi hatásoktól független kérdés.
"Közben a tárgyak a helyükön maradtak" - Jogos.
De ne keress túl sok logikát, tudományt a filmben, én még sci-fi-nek sem mondanám, inkább csak fi, - a tudomány szinte teljes egészében hiányzik, - csak egy szórakoztató film.
Már csak a billegés, rázkódás valódi oka hiányzik: a Tejút göröngyös, macskaköves... :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!