Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az IQ szintet hogy lehet...

Az IQ szintet hogy lehet fejleszteni, növelni?

Figyelt kérdés
2014. máj. 11. 23:17
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
10%
Újra kell születni.
2014. máj. 11. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
38%
Egyfelől gyakorlással (megismered a típusfeladatokat, könnyebben rááll a szemed a bonyolultabb kombinációkra), illetve műveltség fejlesztésével, mivel a legtöbb IQ-tesztben igenis szerepel műveltséget feltételező kérdés.
2014. máj. 11. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
24%

Az IQ szintet sehogy, azzal születsz. Maximum a feladatmegoldó képességedet lehet, de ha egy más típúsú feladat előtt állsz akkor rögtön nem fog úgy menni a megoldás mint a begyakorolt feladatnál.

A műveltség meg nem IQ.

2014. máj. 12. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
9%

Annak aki nem hiszi hogy a műveltségnek semmi köze az IQ-méréshez, oldja meg ezt a feladatot:


IQ-teszt kérdés (valódi):

Melyik nem illik a többi közé?

1) Trabant

2) Ferrári

3) Lada

4) Boeing

2014. máj. 12. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim válasza:
67%

Tudod hogy lehet az IQ szintet növelni?

Törlöd magad a gyakorikerdesek.hu oldalról és akkor nem süllyedsz le az itt lévő lúzerek szintjére. :-D

2014. máj. 12. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 2xSü ***** válasza:
84%

Magát az IQ-t nem lehet fejleszteni, az, hogy mennyi a maximum, amit ki tudsz hozni magadból, az született képesség. Legfeljebb azon tudsz dolgozni, hogy kihozd magadból ezt a maximumot. Olyan ez, mint a futás. Van, aki ha napi 8 órát edz, akkor sem tud egy bizonyos idő alatt lefutni egy távot. Van, aki meg napi 2 óra edzéssel is hozni tudja simán ezt az időt, mert a képességei olyanok. De aki nem edz, az biztos nem tudja magából kihozni a benne rejlő potenciális maximumot.


Viszont a mai oktatási rendszerben, ahol ennyire fajsúlyosak a természettudományok, legfőképpen a matematika, azért az összes gyerek körülbelül a maximumon van, sokat már nem lehet növelni a IQ teszt eredményén.


Amúgy egyszerűen lehet ezt a maximumot kihozni: Oldj meg problémákat. Pl. tölts ki IQ teszteket.


#4: > Annak aki nem hiszi hogy a műveltségnek semmi köze az IQ-méréshez, oldja meg ezt a feladatot…


Az IQ-nak van köze a műveltséghez. Akinek nagyobb a logikai intelligenciája, az általában érdeklődőbb a világgal kapcsolatban, tehát általában műveltebb is. Nem feltétlenül van azonban ez így. Egy afrikai, törzsben élő ember nem tudná megoldani a feladatodat, de nem azért, mert nem intelligens, hanem mert nincsenek meg a megfelelő ismeretei. Egy diszlexiás ember is nehezebben oldja meg ezeket a feladatokat.


Pont ezért egy normális, pusztán logikai IQ-t mérő tesztnél kerülik az ilyen jellegű feladatokat, ahogy kerülik a nyelvtani intelligenciát igénylő – ami erősen kultúrafüggő –, vagy éppen számokat tartalmazó feladatokat is. Általában Raven-tesztet használnak, amiben a lehető legjobban ki vannak zárva a logikai intelligencián kívül más képességet, készséget, tudást igénylő feladatok. Példa egy ilyen jellegű tesztre: [link]


Ahol a példádhoz hasonló tesztfeladat van, ott biztos lehetsz benne, hogy a teszt komolytalan, valószínűleg nem standardizált. Leginkább ilyen-olyan média hasábjain vannak ilyen jellegű tesztek, vagy maximum próbatesztek szintjén lehet az ilyen jellegű feladatokat elfogadni.


Bár itt meg kell jegyezni, hogy többféle intelligencia van. Hagyományosan az IQ alatt a matematikai, logikai intelligenciát szoktuk érteni, de létezik nyelvi, zenei, térbeli, testi (mozgási), interperszonális, intraperszonális intelligencia is. Sokszor az IQ tesztekbe belekeverednek nyelvi, vagy akár térbeli intelligenciát is mérő elemek is. Ez is elfogadható végül is, hiszen egy átfogóbb, általánosabb képet tud adni. A műveltségi elemek bekerülése is lehet adott esetben indokolt, de az már kevésbé IQ teszt, inkább afféle műveltségi ÉS intelligenciateszt, egyet fizet kettőt kap alapon.

2014. máj. 12. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
a műveltségnek tényleg nincs köze a IQ szinthez, akkor ha valaki nem tanult meg olvasni nem tud értelmezni egy szöveget akkor nincs IQ-ja? hülyeség, lehet hogy nagyobb a probléma megoldó készsége mint az átlagnak.
2014. máj. 12. 10:16
 8/12 anonim ***** válasza:

Létezik műveltségi alapú IQ teszt, és van nyelv- és kultúrafüggetlen IQ teszt, ami általános problémamegoldási képességet mér. (Én ez utóbbit tekintem elsősorban IQ tesztnek, de ez nézőpont kérdése.)


Nem értek egyet azzal, hogy az IQ születéskor eldől, de az tény, hogy nagyon fiatal korban már kialakul, és minél idősebb valaki, annál nehezebben fejleszthető. Az agy nagyon képlékeny valami, de kamaszkortól már nehéz érdemben fejleszteni, akkorra a fő képességek kialakulnak, rögzülnek. De kisgyerekkorban ingergazdag környezettel, kihívások, feladatok keresésével, megoldásával még fejleszthető. (Nem kell nagy feladatokra gondolni, csak pl. hogy a cukros üveg hogy érhető el a konyhaszekrényen egy székkel és három sámlival egy 4 éves gyereknek. De vannak kirakós, építő, meg egyéb kreatív játékok, amik fejlesztik.)

2014. máj. 12. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
81%

" Egy afrikai, törzsben élő ember nem tudná megoldani a feladatodat, de nem azért, mert nem intelligens, hanem mert nincsenek meg a megfelelő ismeretei."


Ez egy tokeletes pelda arra hogy az IQ szintnek semmi koze a muveltseghez. Ha lenne, akkor az azt feltetelezne hogy csak nyugati tarsadalomban elo embernek magas az IQ-ja, egy Eszkimonak pl nem, mivel neki fogalma sincs rola mi az a trabant.

A muveltseget ezert is merik egy teljesen masik skalan, amit nem IQ-nak neveznek.

2014. máj. 12. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Warren Scott ***** válasza:
100%

Az IQ szintet lehet fejleszteni, ha ez alatt a megnevezés alatt azt értjük, hogy az IQ szint nem más mint, az IQ tesztek megoldásának képessége.


A tesztekre lehet "gyúrni" mint mondjuk érettségi feladatsorok megoldásával készülni a tényleges érettségi vizsgára.


Sajnos azonban az "IQ szint" köznyelvbeli értelmezése helytelen, mivel feltételezi, hogy az IQ szint nem más mint az intelligencia mérőszáma.


Igazából az IQ szint egy mondva csinált dolog, elvont fogalom, amit a IQ tesztek kiagyalóinak köszönhetjük, hogy aki nem a matematikai gondolkodásmódra van kihegyezve, azt "hülyének" bélyegzik, mert az általánosan elterjedt IQ tesztek kb. felét nem tudják megoldani.

(Ugyanez a történik a diszlexiával küzdőkkel is)

2014. máj. 14. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!