Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Lehetséges, hogy létezik egy...

Lehetséges, hogy létezik egy teljesen új szín?

Figyelt kérdés

tehát olyan alapszín mint a : piros, sárga, fehér, fekete

nem pedig valamiféle türkizkék-piros-narancs keverék cucc


valahol a világűrben vagy más bolygón elképzelhető egy teljesen új szín?? amit mi el sem tudunk képzelni hogy nézhet ki?


2014. ápr. 17. 15:45
 1/9 Silber ***** válasza:
100%

A földön is léteznek olyan "színek", amiket mi nem látunk. Ugyanis a teljes elektromágneses sugárzási spektrum csak egy borzasztó szűk részét látjuk. Tehát pl. egyes állatok szélesebb frekvenciájú sugárzást is képesek érzékelni, így ők olyan színeket is észlelhetnek, amiket mi még/már nem. Egy kis szemléltetés:

[link]

Vedd észre, a skála logaritmikus skálázású.

2014. ápr. 17. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Az emberi szem által érzékelhető színre gondoltál?
2014. ápr. 17. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
6%

Először is: a fehér és a fekete nem szín.

Másodszor: vagy 100 milliárd féle szín van, amit mind nem látunk.


DE!


Léteznek olyan emberek, akiknek a négyszínlátásuk van:

ők sokkal-sokkal több színárnyalatot látnak, mint egy átlagember. Ha egy nő olyan színekről beszél neked, amiről még soha nem hallottál, vagy különbséget lát kettő, számodra teljesen egyforma szín között: akkor ő ilyen.

2014. ápr. 17. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 2xSü ***** válasza:
84%
Olyan szín nincs, ami közvetlenül látható az emberi szem számára, de még nem ismerjük. A szem három különböző hullámhosszú fényt képes érzékelni. (Pontosabban három különböző hullámhosszsávban érzékel.) Így érzékeli a piros, a zöld és a kék színt. Egy sárga színnek megfelelő hullámhosszú fény egyaránt ingerli a zöld és a piros szín érzékeléséért felelős receptorokat, így ezt is látjuk. Tehát minden emberi szemmel látható szín kikeverhető ezen három szín segítségével.
2014. ápr. 17. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

mint már irták a fekete és fehér nem szín (hanem tónus)


nem pedig valamiféle türkizkék-piros-narancs keverék cucc


Nos. az alapszínek: kék, "piros" és sárga. Azért hivják őket alapszíneknek mert ebből minden színt kilehet keverni.

2014. ápr. 17. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 2xSü ***** válasza:

Azért köznapi értelemben a feketét és a fehéret is színnek tartjuk, amiben ugye van logika, hiszen ahogy mondjuk a piros, zöld, kék, sárga, stb… jelzők is, így a fekete és a fehér is az anyag azon tulajdonsága, amely meghatározza, hogy milyen hullámhosszú fényt milyen mértékben ver vissza. A piros sámli kizárólag a piros fényt veri vissza, a narancssárga a pirosat és zöldet is, míg a fehér sámli a pirosat, kéket, zöldet is. A fekete meg egyiket sem.


> Nos. az alapszínek: kék, "piros" és sárga.


Maximum szubtraktív színkeverés – azaz ha a fehér fényből elveszünk bizonyos hullámhosszokat – esetén, de ez sem a legpontosabb rendszer, nem véletlen, hogy mondjuk nyomdászatban a sokkal pontosabb CMYK rendszert használják, ahol az alapszínek: cián, magenta (bíbor), sárga, fekete. Hogy általános iskolában miért a kék, sárga, piros alapszíneket használják? Szerintem azért, mert ezek tisztább színnek tűnnek, és ezekkel is szinte minden színt ki lehet keverni.


Mindenesetre az additív színkeverés – ami sokkal közelebb áll a látás tényleges működéséhez – alapszínei a piros, zöld, kék (red, green, blue = RGB). Az additív színtérben ezek komplementerszínei:

- a pirosnak a cián (kék + zöld)

- a kéknek a sárga (piros + zöld)

- a zöldnek a magenta (piros + kék)

(Cián, sárga, magenta, azaz CYM, ami a szubtraktív színkeverés alapszínei.)


Lásd: [link]

2014. ápr. 18. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
A türkizkék-piros-narancs keverék cuccot a szem nem láthatja, az agy viszont képes előállítani, bár nem ajánlom a hallucinogének fogyasztását.
2014. ápr. 18. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 fGhw39-84th ***** válasza:

Ha a sárga (R+G) szín, akkor a fehér (R+G+B) is az.


A színek emberi konvenciók, valójában nem létező dolgok. Hogy milyen színeket tudunk megkülönböztetni és egyátalán érzékelni, azt a szemünkben lévő fotoreceptor sejtek határozzák meg. Nekünk ebből három van általában. Lehet kevesebb (színtévesztés, színvakság), de lehet több is. Azok az emberek, akiknek több van (nagyon nagyon ritkán négy), azok meg tudnak különböztetni olyan színeket is, amiket az átlagember nem. De mi is látjuk azt a fényt, csak nem tudjuk megkülönböztetni a hozzás hasonló, de kicsit más spektrális összetételű fénytől.


De még ezek a spéci képességű emberek sincsenek sehol a sáskarákokhoz képest, mert az ő szemeikben 16 féle fotoreceptor van, amiből van ami az UV más az IR csatornában működik, de érzékelik a polarizált fényt is. Szóval ők tudnának mesélni a színekről.

2014. ápr. 19. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
A földön is van ilyen. Pl: infravörös (egy olyan tartománya a vörös színnek amit az emberi szem nem képes érzékelni.
2019. ápr. 6. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!