A hadrongyorsítók terjedése és az abban végzett kísérletek valóban alkalmasak az önpusztításra?
Nem. Ha fekete lyuk is keletkezne benne, akkor az egy pillanat alatt elbomlana.
(Kicsit sok mostanában a szenzációhajhász újságíró...)
Alapból, vagyis közvetlenül nem képesek arra, amire gondolsz. Nem képesek, és még nagyon sokáig nem is lesznek képesek arra, hogy a működésükkel olyan katasztófát okozzanak, ami az emberiség és, (vagy) az az élet megszűnését eredményezi a Földön.
De bármelyik ember által kitalált, készített, gyártott tárgyra ráfoghatjuk, hogy alkalmas az önpusztításra (is). Csak ügyesen, és megfelelő mennyiségű demagógiával kell érvelni.
A tudósok remélik, ezúttal hosszabb ideig tudják működtetni a berendezést
Tizennégy havi szünet után november 20-án este újraindították a világ legnagyobb részecskegyorsítóját, a genfi székhelyű Európai Nukleáris Kutatási Központ (CERN) nagy hadronütköztetőjét (LHC). A nagy hadronütköztető, amely a világ eddigi legkomplexebb berendezése, a 13,7 milliárd évvel ezelőtt, az ősrobbanás után röviddel uralkodó állapotokat hivatott újraalkotni. Az LHC Genf közelében, a francia-svájci határon egy 27 kilométeres alagútban található. A berendezés segítségével protonnyalábokat a fényhez közeli sebességre gyorsítanak fel, majd ütköztetnek egymással. Ennek során új elemi részecskék jönnek létre, általában igen rövid élettartammal, amelyek tanulmányozásával az anyag tulajdonságait és a világegyetem keletkezésének titkait remélik megfejteni a fizikusok.
Az első protonnyalábokat 2008. szeptember 10-én vezették körbe a húszéves munkával, 3,9 milliárd eurós költséggel megépült létesítményben. Az első, kisebb incidens az indítás után 48 órával történt. Az indítás után kilenc nappal később rövidzárlat keletkezett, s elszivárgott 1 tonnányi a hűtőrendszerben lévő héliumból, amellyel biztosítják az LHC működéséhez szükséges 1,9 kelvines (mínusz 271 Celsius-fokos) hőmérsékletet. A nagy hadronütköztetőt le kellett állítani.A kísérlet során az ősrobbanás során feltételezett fizikai értékeket sikerült reprodukálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!