A sejtek képesek egy töltés különbséget létrehozni a sejt és a környezete között. (neuronok) Erre képesek más sejtek is? Hogyan lehet ezt előidézni hogy ilyet csináljanak?
Figyelt kérdés
2014. márc. 6. 21:33
1/6 fGhw39-84th válasza:
Persze, a membránpotenciál minden élő sejtre jellemző. Úgy csinálják, hogy iontranszporterek segítségével iongradienst hoznak létre a membrán két oldalán. Ez nyilván energiát igényel, amit az ATP hidrolízisével fedeznek.
2/6 A kérdező kommentje:
De hogyan lehet elindítani ezt a folyamatot egy olyan sejten ami ezt egyébként nem szokta? és minek indul el az a folyamat aminek a hatására semlegesítődik ez?
2014. márc. 6. 21:50
3/6 anonim válasza:
A koncentrációk és a töltéskülönbségek okozzák. Pl. tegyük fel van egy sejted, aminek környezetében magas a nátrium konentráció. A koncentrációnak megfelelően addig áramlik nátrium a sejtbe, amíg ki nem egyenlítődik. Azonban közbe szól a membrán két oldalán lévő elektrokémiai grádiens is. Ennek következtében, ha kint van mondjuk nagyobb klorid koncentráció, értelemszerűen a negatív töltés visszahúzza a beáramló nátriumokat, így egy olyan állapot jön létre, ami potenciálkülönbséget eredményez a két membrán oldalán. Pl. izomsejtekben is fontos.
4/6 fGhw39-84th válasza:
"De hogyan lehet elindítani ezt a folyamatot egy olyan sejten ami ezt egyébként nem szokta? és minek indul el az a folyamat aminek a hatására semlegesítődik ez?"
Nem teljesen jó a kérdés... hogy minek indul el? A sejtek membránjában benne vannak ezek a kis gépek, amik az ionokat pumpálják, csak simán működnek. És nincsen olyan sejt, ami nem szokta. A sejtek halálának egyik első jele, hogy megszűnik a membránpotenciál. Inkább az a jó kérdés, hogy milyen változások voltak szükségesek, hogy az idegsejtek ilyen elképesztő tág határok között, ilyen gyorsan tudják változtatni a potenciált.
5/6 A kérdező kommentje:
Akkor azt kérdezem hogy mi szükséges hozzá hogy a normál működéstől eltérően működjenek?
2014. márc. 6. 23:54
6/6 fGhw39-84th válasza:
Olyan speciális ioncsatornák, amik ionátteresztő képességét a membránpotenciál szabályozza. (voltage gated ion channels, ha angolul akarnál rákeresni). Ezek a csatornák azt tudják, hogy megfelelő elektrosztatikus környezetben hirtelen átjárhatóvá teszik a membránt bizonyos ionok számára, ami a membrán depolarizációját okozza (okozhatja... mint minden a világon, ez is jóval bonyorultabb). Ez a működés kritikus az akciós potenciál kialakulásához és terjedéséhez, de más sejtekben, pl az előbb említett izomsejtek esetén is fontos szerpük van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!