Ha egy befőttes üvegbe 2 harmadig vizet töltök majd ezt az egészet egy nagy lábos vízbe teszem amit 2 óráig forralok, akkor szétpattan a belső nyomástól az üveg? Vagy belül nem lesz nagy gőz?
Ha egy beföttes üvegbe gyümölcsöt teszel, teletöltöd vízzel, lezárod, majd ezt az egészet egy nagy lábos vízbe teszed, amit 2 óráig forralsz, akkor szétpattan a belső nyomástól az üveg? NEM!!!
Ugyanis ezt hívják befözésnek/dunsztolásnak. Mivel ez igen gyakran használt eljárás, ezért a válasz az, hogy nem lesz semmi baja az üvegnek.
A nyomás mértéke a hőmérséklet növekedésével arányosan nő. Mivel a fazék vizet nem tudod 100 fok fölé melegíteni, így a befőttesüvegben lévő víz hőmérséklete em emelkedik 100 fok fölé. Ám mivel az üveg zárva van, ezért benne a nyomás nőni tud. Mivel nő a nyomás benne, ezért a bele zárt víz forráspontja is emelkedni kezd, tehát az üvegben lévő víz nem kezd el forrni, vagyis a gőzkeletkezés is leáll.
Ha eddig eljut a kísérlet (nem pattan szét az üveg a növekvő nyomástól), akkor már addig nem is fog szétpattanni, amíg a hőmérsékletét még tovább nem emeled. De mivel a fazékban lévő víz nincs nyomás alatt, ezért a hőmérsékletét sem tudod a normál légköri nyomáson lévő forrpontja fölé emelni, tehát nem tudod jobban felmelegíteni a fazék vizet 100 foknál. Ezen a hőmérsékleten viszont még nincs elegendően nagy nyomása az üvegben lévő víznek, hogy szétnyomja az üveget.
Az, hogy ezen a hőmérsékleten az üveget szétnyomja-e a benne lévő víz, az két dolog függvénye (azt leszámítva, hogy mekkora nyomást bír ki eredendően az üveg): egyrészt az, hogy mennyi vizet töltöttél az üvegbe, másrészt az, hogy milyen hőmérsékletű volt a víz, amit beletöltöttél.
A befőttes üveg egyharmad részében lévő levegő nyomása az, ami megnő.
A befőttes üvegben lévő folyadék nyomása nem, mert bár a vízoszlop magassága a hőtágulásnak köszönhetően megnő, de ezen közben a víz sűrűsége csökken.
A nyomásnövekedésnek gátat vet - ahogyan az előző válaszoló le is írta - az, hogy a külső melegítő fürdő hőmérséklete nem emelkedik 100 C fok fölé, mert tere nyitott.
Amitől mégis szétpattanhat az üveg, az az üveg anyagában esetlegesen a gyártása során megmaradó feszültség miatt történhet, de ez is csak akkor, ha a hőátadás nem egyenletes.
A hőátadás viszont akkor nem egyenletes, ha a befőttes üveg alja és a lábas anyaga közvetlenül, vízréteg közbeiktatása nélkül érintkezik. A lábas fém anyaga helyileg túlhevül, azaz jóval 100 fok fölé emelkedik, ez érintkezik a befőttes üveg aljával, és annál a pontnál létrejöhet a törés.
Emiatt szoktak a háziasszonyok az ún. dunsztolásnál, azaz a gőzzel történő csírátlanításnál, a befőttes üvegek köré újságpapírt tekerni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!