Ha sok könyvet olvasok regényeket és tudományos könyveket az mit fejleszt?
Az IQ egy szám. Az nem jelent semmit.
Az olvasás pedig fizikálisan nem fejleszt semmit. Max. az intelligenciádat, esetleg a stílusodat.
Szinte mindent fejleszt az olvasás. A szépirodalom az interperszonális képességeket és általában az élettel való boldogulás képességét fejleszti, mert olyan, mintha az ember további tapasztalatokra tenne szert. Ehhez persze nem kalandregényeket, hanem jó könyveket kell olvasni, éspedig figyelmesen. A tudományos könyvek olvasása ezzel szemben a látókört szélesíti. Aki sokféle elméletet, érvelést, tényt elolvas, annak a világról gazdasgabb, bonyolultabb térképe van és több gondolkodási sémát ismer. Új helyzetben ezeket tudja alkalmazni és többre megy, mint az, aki műveletlen. Aki művelt, az ugyanabban a helyzetben több lehetőséget érzékelhet, mint aki nem. A gyakorlati tapasztaltság is fontos persze, a műveltség ezt csak kiegészíti.
Az IQ-dat nem lehet fejleszteni, 1-2 ponttal növekedhet, ha nagyon sokat gondolkodsz. De az IQ csak egy absztrakt szám, semmi közvetlen gyakorlati értelme nincs.
Egyébként érdemes minél többet olvasni, mert nincs haszontalan tudás.
"Na most mitől lennék "okosabb és tájékozottabb" a szépirodalomtól?"
1. Ha magasabb színvonalon beszéled a nyelvet, akkor jobban tudsz kommunikálni önmagaddal és másokkal, több állapotot, érzést tudsz artikulálni, ami segít abban, hogy megértsd a saját és mások viselkedését - az életben ez a képesség döntő
2. Ha szépirodalmat - konkrétabban: jó, színvonalas irodalmat - olvasol, akkor rengeteg ember belső életét megismered, és jobban fogod érteni az emberek motivációit, reakcióit. A való életben az ember kevés embert ismer olyan közelről, mint egy irodalmi alakot vagy egy lírikust. Ugyanis a körülöttünk élő emberek egyrészt nem őszinték, másrészt nem tudják magukat pontosan kifejezni.
Bizonyított tény, hogy a szépirodalom értő olvasása fokozza az embernek azt a képességét, hogy más emberekkel bánni tud. Ez pedig elengedhetetlen akkor, ha valaki vezető, vagy vállalkozó, vagy menedzser, vagy tanár, vagy politikus, vagy újságíró vagy sok minden más akar lenni. Kevés olyan munka van a világon, amihez csak technikai ismeretek kellenek és nem kellenek pszichológiaiak. A szépirodalom jelentős részt gyakorlati pszichológia. Az író egyszerűen egy jó megfigyelő, aki sűríti és profi módon átadja a tapasztalatait. Persze itt nem a ponyvaregényekről beszélek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!