Hogyan tudom meghatározni, hogy milyen II. rendű kötések vannak az atomok, molekulák között?
A legerősebb másodrendű kötés a H-kötés. Akkor jön létre, ha van egy gyengén kötött hidrogénünk (nálánál nagyobb elektronegativitású (EN) atomhoz kötődő) és van egy nemkötő elektronpárunk. Ekkor a gyengén kötött, (+) résztöltéssel rendelkező H atom vonzódik a (-) résztöltésű nemkötő elektronpárokhoz. Ha ez a vonzóerő elég erős, a H le is szakadhat, hátrahagyva az elektronját. Ekkor sav-bázis reakció játszódik le (H leadás).
Van der Waals kölcsönhatások:
- dipólus-dipólus kölcsönhatás: akkor jön létre, ha a szóban forgó molekula polarizált és aszimmetrikusan elhelyezkedő kötéseket tartalmaz. Ekkor a molekula egyik fele részleges +, a másik fele részleges - töltéssel rendelkezik és elektromágnesesen vonzzák egymást.
- diszperziós kölcsönhatás: apoláris molekulák között alakul ki, pl ha nem polarizáltak a kötések vagy polarizáltak, de a molekulán belül szimmetrikusan helyezkednek el (pl CO2-ban). Ekkor az elektronok "keringése" az atommag körül pillanatnyi dipólusságokat okoz. Ez a pillanatnyi dipólusosság enyhe vonzást okoz a molekulák között.
A kötések polaritását tudod meghatározni EN alapján. A nagyobb EN-ú atom felé "húznak" a kötések. Ezt értsd úgy, hogy mivel az jobban vonzza magához az elektronokat, a kovalens kötés "közösbe dobott" elektronpárjai körülötte jobban "szeretnek" keringeni. Emiatt ő egy kicsit negatívabb lesz, mint a másik atom. Extrém esetben annyival jobban vonzza az elektront, hogy el is szakítja a kötésben részt vevő másik atomtól, ionná alakítva azt és önmagát. Így jön létre az ionos kötés.
Ezek a molekulák közti kölcsönhatások határozzák meg többek között az adott anyag halmazállapotát. A hőmérséklet ugyebár azt mutatja meg, hogy mennyire "mozgolódnak" az atomok mondjuk a légtérben. Mivel a levegő O2 és N2 molekulái apolárisak, ezért köztük csak diszperziós kölcsönhatás van. Ez nem elég erős ahhoz, hogy pl szobahőmérsékleten egybetartsa a molekulákat, ezért gázként vannak jelen.
A víz molekulái közt erős H-kötések vannak, ezért szobahőmérsékleten folyékony. Nem is kell sok energiát elvonni tőle (hűteni), hogy annyira lecsökkenjen a molekuláinak a "mozgolódása", hogy felülkerekedjen rajtuk a H-kötés és teljesen megszilárduljon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!