Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Vízzel kapcsolatban három...

Vízzel kapcsolatban három kérdés (? )

Figyelt kérdés

1.

A víznél létezik (létezhet) folyékonyabb anyag (oldat, keverék, stb)?


2.

A víz térfogata fagyás közben megnő. Ilyenkor számít a hűtés sebessége és a nagysága? Tehát pl. ha 1 liter vizet lehűtünk 20 perc alatt -10 fokra, vagy ha 1 perc alatt -50-re, akkor a fagyott víz térfogata különbözhet, vagy minden esetben meg kell hogy egyezzen?


3.

1 liter víz térfogata mennyivel kisebb, mint 1 liter tömegű víz térfogata fagyott állapotban? Van erre valami arány, hogy pl. a jég térfogata minden esetben 1/5 résznyivel nagyobb mint a vízé?


Köszönöm a válaszokat!


2013. nov. 26. 10:43
 1/7 anonim ***** válasza:

1. igen. szobahőmérsékleten pl. az acetonnak kisebb a viszkozitása.


2. nem számít, hogy milyen körülmények között, milyen sebességgel hűl. (extrém nyomás, már befolyásol, de az teljesen más tészta)


3. van. megnézed a jég és a víz sűrűségét és kiszámolod belőle.

2013. nov. 26. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

1. ha "folyékonyság" alatt a viszkozitást érted (tehát hogy mennyire "sűrűn folyik"), akkor persze: tiszta alkohol, tiszta benzin is kevésbé viszkózus. A legkevésbé viszkózusak az ún. szuperfolyadékok, amiknek a viszkozitása 0. Egy ilyen folyadékot ismerünk, a héliumot -273 °C-on.


2. Nem számít. A sebesség a képződő kristályok formáját befolyásolja. Lassan hűtve a víz ilyen tűszerű, hegyes kristályokat formál. Gyorsan hűtve egyenletesebben fagy meg. Persze a "végtermék" jég méretét befolyásolhatja, hiszen ha felreped, akkor a benne lévő levegő is hozzáadódik és "nagyobb" darab jeged lesz, de ha a beszrult levegő térfogatát levonod, akkor nem számít.


3. A liter nem tömeg, hanem térfogat mértékegység :D

1 liter = 1 dm3

Ezért áfogalmazom a kérdésed:

1 kg víz és 1 kg jég térfogata közt mennyi a különbség?

Hát ez egy jó kérdés: a térfogat ugyanis más-más hőmérsékleten más. A vicc az a dologban, hogy a víz ebből a szempontból különleges állatfaj, ugyanis 4 °C-on a legsűrűbb. Ha melegíted akkor is nő a térfogata, ha tovább hűtöd, akkor is nő a térfogata. Az arányokat nem ismerem, de a jég tutira gyorsabban tágul a hűtéssel, mint amennyire a víz tágul a melegítéssel.

2013. nov. 26. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

3. Igen, azt szokták mondani, hogy a jéghegynek csak az 1/10-e látszik. Ez kb így van, pontosabban még annyi sem.

A jég sűrűsége 0,91-0,92 g/cm^3 körül van, tehát a jég térfogata kb 9-10%-kal nagyobb, mint ua tömegű vízé.

2013. nov. 26. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.


Még valami:

"A legkevésbé viszkózusak az ún. szuperfolyadékok, amiknek a viszkozitása 0. Egy ilyen folyadékot ismerünk, a héliumot -273 °C-on."


Miben vennénk észre, hogy a folyadék "gyorsabban folyik" mint a víz? A gravitációtól gyorsabban mozognának a részecskéi?

2013. nov. 28. 16:53
 5/7 anonim ***** válasza:

A gravitációtól nem lehet gyorsabban mozogni, mivel a gravitáció nem mozog :D Gondolom úgy értetted, hogy a gravitációs gyorsulást képes leküzdeni?


Mindegy, nem értem mi köze ennek a gravitációhoz. Az, hogy egy folyadék milyen gyorsan folyik, azaz milyen viszkózus, attól függ, hogy mennyi az ún. belső súrlódása. A belső súrlódást az okozza, hogy a folyadék részecskéi vonzzák egymást, ezért gyakorlatilag nehezen gördülnek át egymáson.


A folyékony héliumban lévő részecskés semleges atomok, amik nem vonzzák egymást. Emiatt olyan érdekes jelenségeket produkál, mint hogy egy edénynek annyira felfut a falára, hogy kifolyik a tetején.

2013. nov. 28. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Úgy gondoltam, ahogy másodszorra mondtad, na de mindegy, úgyis rosszul fogalmaztam :D

Esetleg tudsz olyan videót, ahol fölvették a viselkedését a folyadéknak? Már kerestem összevissza, de nem találtam, pedig nagyon érdekelne :)

2013. nov. 28. 21:13
 7/7 anonim ***** válasza:

http://www.youtube.com/watch?v=2Z6UJbwxBZI


Héliumot hűtik. Amikor szuperfolyékonnyá válik, elkezd felkúszni az edény falán, mint a víz -> a víz is kicsit felkúszik a falára, U alakot vesz fel. Mivel a héliumnak nincs belső súrlódása, ezért nem csak felveszi az U alakot, de egész az edény tetejéig fel tud futni és kifolyik felül.

2013. dec. 2. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!