Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tömörkényes,9. o-s, ipm. -es...

Elegathor kérdése:

Tömörkényes,9. o-s, ipm. -es vagyok. Nagyon nem értem a kémiát. Pl. : amikor elém raknak egy elemet hogy boncoljam, kis négyzetekbe kell fel-le nyilakat, fölötte meg 2s^2? ilyenek vanak és r*hadtul de nem értem.

Figyelt kérdés

2013. okt. 7. 15:26
 1/4 anonim ***** válasza:
Hát ez probléma. És konkrétan mi a kérdés? Ha tudsz olvasni, akkor elolvasod az egészet a tankönyvből. Ha nem tudsz olvasni, akkor ide is hiába írjuk le. Ha csak egy valamit nem értesz, akkor fogalmazd meg, és írd le konkrétan. Egész tankönyvfejezetet nem fogok ide másolni.
2013. okt. 7. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Egy régebbi hozzászólásom másolom be ebből megértheted.

Egy atomnak lehet K, L, M, N, O, héja, mindegyik héjat 4 féle különböző formájú alhéj építheti fel, ezek az s, p, d, és az f.


Minden alhéjat a vele azonos nevű pályák alkotják, tehát a s alhéj s pályákból épül fel, a p alhéj pedig p pályákból.


A K a legelső héj, őt az s alhéj alkothatja, amelyet 1 db s(gömb formájú) pálya alkot. A következő az L, őt s alhéj, és p alhéj alkotja. A p alhéjat 3 db p(8-as formályú) pálya alkothatja.


3 db p pálya csak úgy fér el egy alhéjon, hogy egymásra merőlegesek, magyarán képzelj el 3 db 8-ast, amik a karikák kereszteződésénél keresztezik egymást egymással derékszöget bezárva(a Windows egyik képernyőkímélője csinál ilyen formát).


Az M héjat 1 db s, 3 db p, és 3 db d pálya alkothatja, és így tovább.


És, hogy tovább tudjunk lépni fontos tudni, hogy egy pályán legfeljebb 2 elektron tartózkodhat. Magyarán a K héjon, mivel annak csak s alhéja, és annak csak 1 db s pályája van 2 elektron tartózkodhat. Az L héjon, mivel annak s, és p alhéja is van, összesen 8 elektron tartózkodhat, mert ugye az s héj egyetlen s pályáján lehet 2 elektron, és a p alhéj 3 db p pályáján pályánként lehet 2 elektron, ami összesen 2+6=8 elektron.


Nézzünk két példát: A héliumnak 2 elektronja van, ezek elférnek a K héjon, annak s alhéján, és annak egyetlen s pályáján.


A kénnek 16 db elektronja van. Ebből 2 a K héjra kerül, ahol betölti az s alhéj s pályájának s elektronpályáját. Maradt 14. A következő két elektron már nem fér el a K héjon, így azok az L héjra kerülnek annak is az s alhéjára, és ugye annak az s pályára. Maradt 12. Ezek még mindig a L héjra kerülnek, csak már nem az s alhéjra, mivel az már betelt, hanem a p alhéjra, mivel a p alhéjat 3 db p pálya alkotja, így ez fel tud venni 6-ot. Marad 6. Ezek már az M héjra kerülnek, ebből 2 annak s alhéjára, és annak s pályájára. Marad 4 amely az M héj, p alhéjára kerülnek. Röviden:

K héj s alhéj 2 elektron

L héj s alhéj 2 elektron

L héj p alhéj 6 elektron

M héj s alhéj 2 elektron

M héj p alhéj 4 elektron


Mint láthatod először mindig az alacsony energiájú héj, és azon belül az alacsony energiájú héjat töltődnek fel először, tehát feltöltődik a K héj, és annak s alhéja, majd az L héj, és annak s alhéja, majd még mindig az L héj, de annak már a p alhéja, és így tovább.


Most jön a képbe a Hund szabály. Minden azonos alhéjon lévő elektron próbál úgy elhelyezkedni, hogy egyedül maradhasson egy pályán. Tehát térjünk vissza az utolsó példa utolsó sorához.


Az M héj, p alhéjára csak 4 elektron jutott, pedig 6 férne(3 p pálya, pályánként 2), ez azt jelenti, hogy 2 feltölt egy pályát, de a maradék 2-nek már egy-egy saját pálya jut.


A héj az első kvantum szám, az alhéj a második, az alhéj egyik pályáját jelöli a harmadik, és a pálya egyik elektronját a negyedik kvantumszám.

2013. okt. 7. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ez pedig egy levelemből van:

A felső index azt mutatja, hogy az aktuális alhéjban hány elektron fér el, az alsó pedig, azt, hogy a aktuális alhéjig kiépült elektron felhőben hány elektron fér el összesen. pl.: héliumnak csak egy s(jelölése 1s) típusú alhéja van ebben elfér 2 elektron.


A klórnak viszont 3 héja van így:

Első héjnak van egy s típusú alhéja(jelölése 1s, mivel az első héj tartalmazza) azon el fér 2 elektron.

Második héjnak van egy s, és egy p alhéja. Az s alhéjra, aminek jelölése 2s(mivel ez már a második héjba tartozik) el fér szintén 2 elektron. Az eddig kiépült elektron felhőben elfér 4 elektron. A második héj p(jelölése 2p) alhéja(3 pálya, így 3*2) 6 elektront tud befogadni, így az eddig kiépült elektron felhőben 1s+2s+2p azaz 2+2+6=10 elektron fér el.

A harmadik rétegben van a 3s alhéj, ebben szintén 2 elektron fér el, így az eddig kiépült elektronfelhőben 1s+2s+2p+3s+3p aazaz 2+2+6+2=12 elektron fér el. A 3p alhéjban további 6 elektron férne el, így összesen 18 lenne(a klórnak nincs kiépülve az utolsó alhéja, csak 17 van neki)

2013. okt. 7. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
a kémiai kifejezésekkel nem vagyok nagyon tisztában, de próbálom megérteni amiket írtatok, köszönöm.
2013. okt. 8. 16:15

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!