Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan értelmezzem az áram...

Hogyan értelmezzem az áram irányát?

Figyelt kérdés

Könyv:

Az áram iránya megegyezik a pozitív töltéshordozó haladási irányával, vagyis ellentétes a leggyakoribb töltéshordozónak (a negatív elektronok) haladási irányával.

Másképp:

Az áramkörben az áram iránya a generátor pozitív pólusától a fogyasztón át a negatív pólus felé mutat.


Kérdésem: MIÉRT?

Előre is köszönöm.



2013. okt. 5. 12:54
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Nincs oka, lehetne éppen fordítva is, de ez a megállapodás.
2013. okt. 5. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem azért választották az egységnyi pozitív ponttöltést elektromos jelenségek leírásához, mert beleillik a klasszikus mechanika által rögzített - már megszokott - képbe:


Ahogyan egy tömegpont egy lejtőn a pozitívabb koordinátával jellemezhető helyről mozdul a negatívabb koordinátával jellemezhető hely felé, úgy a pozitív pontöltés is a pozitívabb potenciálú helyről mozdul a negatívabb potenciálú hely felé.

2013. okt. 5. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Az európai ( német ) szakirodalomban a feszültségesést definiálták, azaz a generátor pozitív sarkától a generátor negatív sarka felé esik a feszültség a generátoron. Ezért ilyen irányba mutat a feszültségvektor. A generátor termelő, teljesítménye negatív.


Ebből következik, hogy árama és feszültsége ellentétes irányú - amennyiben valóban termel, és egy másik generátor miatt nem válik fogyasztóvá.


A fogyasztók ( pl. ellenállás ) áramának és feszültségének iránya megegyezik. Ezért nem kell egyik vektort értékét negatívnak választani a másikhoz relatíve. Ebből következik, hogy a fogyasztók teljesítménye mindig pozitív.


Feszültséget két pont között definiálhatunk. Pl. ha párhuzamosan kapcsolt alkotóelemekre feszültséget adsz, mindnek ugyanakkora lesz a feszültsége.


Az áram irányát megállapodás szerint a pozitív töltéshordozók haladási irányaként definiálták.

Sok esetben viszont a negatív töltéshordozók haladnak.

Ezért az az abszurd helyzet áll elő, hogy az áramkörök többségében az elektronok az "áram" haladási irányával szemben haladnak, és mi a lyukakat tekintjük pozitív töltéshordozónak. Ezt jobb megemészteni.

2013. okt. 6. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Értem, de azért maradt kérdésem.


"Sok esetben viszont a negatív töltéshordozók haladnak."


Nemcsak ők tudnak haladni? Az anyag atomjához tartozó elektronburokból könnyebb felszabadítani az elektronokat, mint a mag belsejében lévő protonokat (pozitív) amihez olvasatom szerint igen nagy energia kell.

Vagy rosszul értelmezem az elektron (-), proton (+) dolgot?


Mit értesz lyukak alatt? Hallottam róla, de nem világos sajnos. Az, hogyha egy elekton kilép a helyéről akkor ott lyuk keletkezik, oda lép a szomszédos elektron és így úgy tűnik, mintha a lyuk vándorolna?

2013. okt. 7. 10:00

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!