Mi történne ha egy napkitörés eléri a földet?
" Nos, azt tudom, hogy megszűnne minden elektromosság, de úgy szűnne meg, hogy MINDEN tönkre megy, használhatatlanná válik ?Autók, repülők, szóval minden tönkre menne?"
A Földet érte rengetegszer már napkitörés , de a Föld mágneses mezeje megvéd a nagyobb károktól.
Nem szűnne meg az elektromosság, nem lenne minden használhatatlan - idáig a hosszú tápvezetékekben okozott problémákat (lásd 1989, Quebec: [link] ), vagy a rádiós kommunikációban zavarokat.
Eléggé gyakran elérik a napkitörések a Földet, alapból nem történik semmi extra. A Föld mágneses mezeje rendkívül hatékony védelmet nyújt - a légkör szintén.
Ha azonban egy valóban hatalmas napkitörés telibe találná a Földet, akkor sem állna le az áram. Teljesne más történne - a napkitörés ugyanis leginkább ionizált részecskék, és ezek mágneses tere (meg az összeomló földi) indukciót keltene a nem kellőképpen szigetelt és védett berendezésekben - ezek pedig tönkre vágnák az elektromos eszközöket. A fizika szabályai attól még hírből sem változnának meg :) Ugyanúgy működne az elektromosság, mint addig, csak a mi gépeink mennének tönkre a hatalmas extra feszültségektől.
Csak az menne tönkre (elsősorban) ami elektromos hálózatra van kötve, hiszen a több száz km hosszú távvezetékek lennének ennek a hatásnak legjobban kitéve, ott indukálódna a legnagyobb feszültség. Az autók speciel védve vannak, hiszen ott semmi ilyesmi nem történne (vagyis, kicsiben igen, de az nem okoz kárt) a repülők szintén remekül szigeteltek, bár minden bizonnyal a műszereket alaposan összezavarnák, és megszakadna egy időre a rádiókapcsolat is - lennének katasztrófák, de a legtöbb pilóta vélhetően le tudná tenni a gépeket.
Ezeknél azonban lenne egy sokkal, de sokkal-sokkal nagyobb katasztrófa - nagy eséllyel a teljes műholdas rendszer tönkremenne. Mégpedig jelenlegi életünk szinte minden szegmense a műholdas hálózatokra épül. ha azokat kiütnék, akkor hatalmas összeomlás lenne belőle, megszakadna a távkommunikáció, és a műholdas rendszert pótolni nagyon sok évbe telne (anyagiakról nem is beszélve).
Ezt nem nagyon értem, hogy érted, hogy jobban szigeteltek?Mitől nem menne gajra a hajtómű, meg ezek?
De ugye a műholdak is működésképtelenné válnának, szóval akkor sodródnak az űrben, de annak helyreállítása akkor lehetetlen lenne nem?
A keletkező feszültség attól függ, milyen hosszú az éppen irányba eső tárgy.
Tehát egy autó 4 méterén keletkezne 3 mV - egy távvezeték 4000 km-én meg 33 kV, ha éppen irányba esik.
A műholdak a nagy részecskeáramtól mennének tönkre, amit viszont a légkör nekünk felfog és eltérít.
A részecskék nem érnek le a felszínre!
Még csak a mérsékelt övig sem érnek el, mert a Föld mágneses tere eltéríti ezeket a sarkok felé.
Ha elérnének, akkor mindenhol sarki fény lenne - de a felszínre még akkor sem érnének le!
Szerbusz!
Nem a legújabb választ tudom adni,kb.15 éve van meg a könyv(Sas doktor Úr).
Vannak napfoltok,ciklusuk 11 év,behatárolt a mozgásuk a Nap felszínén.Hőmérsékletük a Nap felszínéhez viszonyítva,1000 Celsiussal kevesebb.
A napfoltok környékén sokszor kifényesedések jelennek meg,1-2 perc alatt jönnek létre,kb.20-30 percig aktívak.
Ez a napkitörés.
Szerencsére bolygónk tudja ezt kezelni,olvass utána a Van-Hallen öveknek,ez a Föld mágnesességéből adódik.Nem lesz nagy baj a következő kitörésből Neked.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!