Miért tanítanak olyan dolgokat amellyeket nem is használunk az életben?
Egyrészt azért, hogy megtanulj tanulni, másrészt azért, hogy ha össze akarsz rakni egy Ikeás asztalt, akkor legyen legalább halvány lila fogalmad róla, hogy hogy a fenébe rakd össze derékszög nélkül.
G.
A sok tananyagból van, aki ezt fogja használni, mások azt... A Pitagorasz-tétel például pont egy olyan dolog, amit többek között a kőművesek is használnak "az életben". Ezzel ellenőrzik le, hogy tényleg derékszögben állnak-e a falak, amiket elkezdtek építeni: Az egyik falon a padló- vagy talajszinten felmérnek 60 cm-t, a másikon 80 cm-t, így a két pont közötti távolságnak pont 1 méternek (= 100 cm-nek) kell lennie. Ha nem annyi, akkor tudják, hogy elszúrták...)
Másrészt pedig bármi, amit tanulsz, fejleszti a készségeidet, képességeidet (pl. a gondolkodási képességet, a logikus gondolkodást, a memóriát stb.)
Harmadrészt meg az általános iskolai és a középiskolai tananyagok hozzátartoznak az általános műveltséghez.
Negyedrészt pedig az ilyenek arra is jók, hogy ha majd esetleg lesz gyereked, fogsz tudni neki segíteni matekból, ha nem érti... :D
Kedves tibko14!
Lehet, hogy a 14 az életkorodra vonatkozik?
Nem tudom mekkora tapasztalattal rendelkezel arról, mit használunk az életben, de nekem speciel sokszor kellett olyan ismeretet előbányásznom, amit sosem gondoltam volna, hogy hasznomra lesz.
"például pitagorasz tétele"
...hogy tudd, mennyi utat spórolsz meg, ha nem cikk-cakkban, hanem átlósan közlekedsz. xD
Ez egy egyszerű összefüggés, bevezetés, hogy később a bonyolultabb összefüggéseket is megértsd.
Én rengeteget használom a Pitagorasz-tételt.
Igaz, hogy csak egy sima asztalos vagyok, de hát csak meg kell terveznem azokat a fránya bútorokat :D
Helyszíni felméréskor sem árt, ha meg tudom nézni egy mérőszalag és a Pitagorasz segítségével, hogy derékszögben van-e a fal, stb., stb., stb. De gondolom ez másnál is előjön nap, mint nap. És ez csak egy dolog abból, amit te feleslegesnek gondolsz.
Manapság divattá vált, hogy az alapműveltséghez tartozó dolgokra ráfogjuk, hogy az már "szaktudás", tehát oldják csak meg mások a benne felmerülő problémákat. OK, lehetőséged van nem kérni belőle, de akkor ne csodálkozz, ha másokra leszel utalva, ha a marketingesek, mindenféle üzletkötők, a munkáltatód, a bankok, a politikusok vagy az állam a markukba röhögve vernek át téged.
A Pitagorasz-tétel nélkül valószínűleg a geometriai számításokhoz leszel agyilag zokni. Az egyik legrosszabb példa volt arra, hogy mit felesleges iskolában tanítani.
Az oktatás célja egyébként is az lenne, hogy nagyon erős alapot adjon, amire aztán azt építesz, amit akarsz, és amire az életedben csak szükséged van. Bármit. Amikor egyesek pl. azzal jönnek, hogy őket senki sem tanította meg, hogyan kell a pénzzel bánni, akkor ők egyszerűen nem sajátították el még az ehhez szükséges alapokat sem. Anélkül pedig nehéz lett volna bármit is tanulniuk.
Azért van igazság abban, amit a kérdező feldobott, csak nem jó példát hozott.
Sokkal több energiát kellene fektetni a pénzügyi meg társadalmi, gazdasági ismeretekbe, mint mondjuk a kémiába meg a kovalens kötésbe.
Meg csökkenteni a tananyag terjedelmét, de azt a keveset jobban tudni.
Elsősorban nem tudják hogy mi lesz belőled, ha kikerülsz a közoktatásból, másrészt te is csak a végefelé döntesz erről általában.
Másrészt, ha képes vagy valamit megtanulni, átlátni sőt megérteni, ha később úgymond fölöslegessé válik, akkor is segít maga a tanulás folyamatának felidézése és alkalmazása magasabb szinteken. Fejlesztik a logikai képességeket a memóriát és sok egyebet. Másrészt a tantárgyak, van amelyik többé van melyik kevésbé de átnyúlnak egymásba, egy tantárgyban megtanult ismereteidet máshol is tudod hasznosítani.
Azt hogy a való életben félig meddig tudatosan mennyi mindent tudsz hasznosítani egyszerű halandóként, az alsós tananyagon kívül is azt már nem is ecsetelném ,hosszan csak annyit említek hogy a (gazdaság)földrajzi és történelemtudás jól jön, ha a politikában próbálsz tájékozódni, a logikus gondolkodás amit elvileg a reál tantárgyak segítenek elől különböző általad haszontalannak ítélt képletekkel. A nyelvtudás segít ha külföldön, vagy nemzetközi színtéren kell dolgoznod, és nem árt ha van egy alapműveltséged el tudsz igazodni a világban, amiben az összes fontosabb tantárgy támogat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!