Készítsünk polarizált fényt?
Hogyan készítsek otthon tökéletesen polarizált fényt?
Az olyan megoldások hogy vegyél egy cirkuláris polárszűrőt 30e ért a boltban vagy müanyag béna fóliák nem érdekelnek , én konkrétan tükrökkel akarok 100% os visszaverődéssel polarizálni egy lámpa fényét vagy akár lehet led is , olyant akarok csinálni mint egy bioptron lámpa . Az a megoldás sem érdekel hogy vegyek használtan vagy konzultáljak a gyártóval . szóba se állna velem...
"Készítsünk polarizált fényt?"
Egyszerű tükörrel. De sajnos nem lesz tökéletes. :D
"tükrökkel akarok 100% os visszaverődéssel"
100% os visszaverődés nem létezik. Hagyományos tükrök esestén a visszavert fény intenzitása csak 8o% körül van. Ez persze mindenféle cseles módokon növelhető, optikai berendezések tükrei a fény akár 98%át visszaverhetik, de azok nagyon spéci arany-ötvözetből készült reflektív rétegek.
A tökéletességhez sok pénz kell, közel 1oo%-os hatékonysághoz meg mégtöbb, ami melett a 3oezres polarizátor szinte ingyébe van. By the way. Ha polarizált fényt akarsz, akkor ne vegyél cirkuláris polarizátort, mert az nem csinál polarizált fény... az ugyanis egy szűrő.. Azért cirkuláris, mert visszacsinálja a fény polarizáltságát, hogy a fényképezőgép fotometriája működűképes maradjon. Neked lineáris polárszűrőre lesz szükséged.
A legegyszerűbb és legolcsóbb (bár nem a legtökéletesebb) megoldás - amit a hivatalosan, újonnan százezerért (valójában ~tízezer forintból megépíthető) Bioptron lámpában is használnak - a ferdén elhelyezett tükör, vagyis a Brewster-polarizátor.
Bővebben:
Másik lehetőség: LCD-kijelzőben, polarizált napszemüvegben, 3D-moziban adott szemüvegben (egyes típusokban cirkuláris polarizátor van) is található polarizátor-fólia.
Cirkuláris polárszűrő 6ezerért is van, használtan még olcsóbban is - fényképezéshez. Ez kör alakú cucc, de egy lámpához pont praktikus és még menete is van. A nagyobb átmérőjűek némileg drágábbak, de azért messze van a 30 ezertől.
Ha lineáris polarizált fény kell, akkor analóg fényképezőgéphez való polárszűrőt keress, ezekhez viszonylag olcsón hozzájuthatsz, bár már nem terem minden bokorban.
Ahan mostmár kezdem érteni a mechanikáját ,akkor talán mégsem csak annyi az a bioptoron lámpa hogy egy ferde tükör és kész (bár nem csodálnám)
"Brewster törvénye szerint a polarizáció akkor maximális, ha a beesési szög akkora, hogy a visszavert és a megtört sugár egymásra éppen merőleges."
Akkor a következő a kérdésem , a hagyományos ezüst tükörnek mennyi a törésmutatója? Egyáltalán van neki olyanja?
Ezek szerint a tökéletes polár lámpához egy olyan pontszerű fényforrás kell ami minél pontszerűbb és egy olyan számított homorú tükör ami az egész felületén a Brewster szögben képes visszaverni a fényt .Egy parabola tükör kéne és egy homkszem nagyságú fényemittáló.Ez házilag lehetetlen megcsinálni.
Akkor a másik kérdésem mi van a fotós lineáris polárszűrő üvegen , ha jól sejtem semmi csak maga az anyaga olyan fénytörő ,de lehet ilyen üveget gyártani házilag?
Nekem is van hama olcsó cirkuláris szűrő ha átvilágítok ledlámpábval rajta a fény poláros lesz mivel az analizátor napszemüvegemmel látszik ha forgatom a lámpát.
Ennek a szűrőnek legnagyobb baja hogy sötét és nem hiszem hogy bírná a rengeteg hőt bár lehet de akkor is kb 20% a fényáteresztése. A drágábbak amik 80 90% osak azok 20 30e ft ba kerülnek de még mindíg nem értem hogy akkor mi a baj a cirkulárissal ? És hogy működik? Milyen felülete van annak el nem tudom képzelni és nem is látok infót.
Hm, ha egy polarizáló napszemüveget forgatva (ami lineáris polárszűrő) a fény intenzitása változik, akkor az nem igazán tűnik cirkulárisan polarizált fénynek.
Szerintem a pontforrás és parabolid tükör megoldásnál sokkal jobb az, ami a Bioptronban van: ott amennyire csak megéri, párhuzamosítják a fénynyalábot, így két síktükör elég. Ezüsttükör biztos nincs benne, amivel a fény először találkozik határfelület, az levegő-üveg.
Másik megoldás egy lézer, egy nem teljesen "ócsó" tápegységes lézer egész jól lineárisan polarizált.
Harmadik ötlet, hogy mivel a nagy áteresztésű lineáris polarizátorok az anyaguk miatt drágák (valami egykristályokra tippelek), kicsit kell belőle venni, mondjuk 1 cm átmérővel, és annak közelébe fókuszálni akár egy nagyobb méretű nyalábot is, utána megint tágulhat vissza nagyra.
" Hm, ha egy polarizáló napszemüveget forgatva (ami lineáris polárszűrő) a fény intenzitása változik, akkor az nem igazán tűnik cirkulárisan polarizált fénynek. "
Viszont a 3D mozikban adott szemüvegekben szokott lenni cirkuláris polarizátor - például: [link]
"sokkal jobb az, ami a Bioptronban van: ott amennyire csak megéri, párhuzamosítják a fénynyalábot, így két síktükör elég"
Egy szimpla 12V-os halogén spotlámpa, meg egy ferdén elhelyezett síktükör - az utóbbit hívják Brewster-polarizátornak.
És a lámpában hogy párhuzamosítják a halogén fényét?
A kis átmérőjű drága polarizátor egyszerűen nem létezik meg aztán kétlem hogy ezek szeretik a koncentrált fényt , úgy elégnek mint a szr legalábbis lézerrel már jukasztotam át némütt.
Ha nem hiszed én az okli szemüvegemmel detektálom a hama cirkulárisan polarizált zseblámpa fényét , ha forgatod a lámpát és rajtam van a szemüveg hol eltűnik a lámpa visszaverődése hol élesen előjön , lényegében mintha szemüveg nélkül a szemem előtt forgatnám a hama cpt .
"És a lámpában hogy párhuzamosítják a halogén fényét? "
Szimpla, a szpotlámpában található homorú tükörrel
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!