Törvény, szabály. Mi jut eszetekbe errol a ket szorol? Mi a ket dolog kozott a kulonbseg? Hasonlosag?
Nekem elég hasonló dolgot jelent a kettő. A szabály rendszerszerűen előforduló dolog, illetve a rendszer fenntartásához szükséges betartandó korlátozás, a törvény pedig egy valamilyen szempontból erősebb szabály. Erősebb alatt azt értem, hogy komolyabb (nem egy egyszerű játékszabály), írott (az állam törvénye) vagy gyakrabban/mindig teljesülő (Newton-törvény).
Igyekeztem pontosan leírni, amit erről gondolok, és egyelőre úgy érzem, hogy egész jól sikerült. Persze mások nyilván kicsit máshogy látják majd a dolgot. Meg meg lehet nézni a Magyar értelmező kéziszótárt is, ha hivatalos álláspont kell. (Most nem megyek át érte a másik szobába.)
Jó a gondolatmeneted!
Szerintem,ha egy szabály jó,megérett,hogy törvényerővé emelkedjen.
Ez,sajnos az én hozzáállásom is sugalmazza,tehát szubjektív!
A törvényt be kell tartani,a szabályt nem.Ez utóbbi általában a valóság modelliziálása,a törvény ennek az irodákban létrehozott nem életszerű leképezése.
A Törvény is szabály, de a szabály nem törvény! Viszont mindkettőt be el tartani!
Annyi a külömbség, hogy a törvényt a Parlament hozza és az egész országban mindenkire érvényes. A szabály pedig csak egy bizonyos területe, tevékenységre vonatkozik.
A szabályokat kormány, miniszter, vagy arra felhatalmazott más szervezet hozza (pl.: önkormányzat)
A szabvány is szabály, de az az esetek legnagyobb részében műszaki követelményeket tartalmaz.
Csak példának: a KRESZ is szabály, de azt is be kell tartani annak, aki közlekedik. Az egészségügyről szóló törvény pedig az országban mindenkire vonatkozik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!