Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Dr. Bones egyik részében volt...

Dr. Bones egyik részében volt hogy egy képen adatokat rejtetek el. Ez lehetséges? Ha igen akkor hogyan?

Figyelt kérdés

2013. aug. 13. 17:45
 1/2 Silber ***** válasza:

Szteganográfia. Néhány bit szabály alapján történő módosításával képesek vagyunk elérni, hogy lényeges képminőségromlás nélkül üzenetet kódoljunk képbe, videóba, stb. Minél nagyobb a kép mérete, annál jobban rejthető.

Pl.: ha egy tíz kockából álló rendszerből megváltoztatsz kettőt, nagyon feltűnő. Azonban ha egymillióból kettőt, szinte senki nem fogja észrevenni.

2013. aug. 13. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Egy képbe rengeteg módon lehet adatokat elrejteni. Az egyik, amit fentebb kifejtettek. De más mód is van, attól függően hogy milyen és mennyi adatot akarunk elrejteni, és mennyire akarjuk elrejteni (ki elől, miért, stb).


Például ha csak annyit akarunk elérni, hogy egy igen/nem választ értsen a másik fél, akkor lefotózunk egy kereszteződést piros és zöld lámpával (vagy épp az igen az Eiffel-torony, a nem pedig a Szabadság-szobor), és a megfelelőt elküldjük. Ez primitívnek tűnik, de ha belegondolsz, akkor valójában egy igen/nem válasz nagyon sokszor elég, és valakinek már ez is nagyon fontos infó lehet.


Akkor lehetőség van arra, hogy a képre szöveget manipuláljunk, pl egy képen egy tüntetési transzparens szövegét kicserélhetjük, ami a fogadó félnek valamilyen infót fog jelenteni. Megint csak: a lényeg, hogy aki a képet nézi, annak ne tűnjön fel, hogy valami más, de a fogadó fél meg tudja fejteni. Ezt úgy lehet fokozni, hogy egy baromi nagy felbontású képen icipici szöveget helyezünk el, amit a kép rendes nézegetésével nem láthatunk, de aki tudja, hogy hova kell belenagyítani, az meglátja. Hasonló volt a Felejtés bére c. filmben egyébként.


Sok képhez tartozik szöveges infó, metaadat. Pl sok telefon eltárolja, hogy a kép hol, mikor készült, és ez ugyan nem látszik a képen, de egy erre alkalmas képnézegető szoftver meg tudja nyitni. Metaadatba bármilyen üzenetet írhatunk, a hátránya, hogy ez nem titkos, bárki, akinek van alkalmas szoftvere, meg tudja nézni (ha eszébe jut).


Gondolom, a sorozatban az első válaszoló által mondott volt az igaz, mert manapság ez a menő módszer, de azért leírtam más módokat is, hogy lásd, a kérdésben felvetett dolog régóta létezik és számos "ősibb" módja van.

2013. aug. 13. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!