Van bármi információnk hogy hogyan hangozhatott nagyjából a sumer nyelv?
Az akkád nyelv valóban nyelvcsaládba sorolható, azonban nem rokona a sumernek. Csupán azért hatottak nagyon erősen egymásra, mert ugyanabban a térségben, nagyjából ugyanabban az időszakban beszélték, és hosszú ideig magas lehetett a kétnyelvű beszélők száma. Később, amikor a sumert már nem beszélték, hasonlóan megmaradt a tudomány és a liturgia nyelvének, mint Európában a latin (talán kevésbé kizárólagosan). Tehát nem rokonok, csak a hosszú ideig tartó párhuzamos használat miatt mind szókincsükben, mint nyelvtanukban erősen hatottak egymásra.
Ami a hangtant illeti, mivel az ékírás megfejtését akkád nyelvű szövegeken keresztül vitték végbe az 1850-es években (Rawlinson és társai), az általuk kialakított és máig csak csiszolgatott átírási rendszer az akkád nyelv hangrendszerét tükrözi. A sumer hangokat ez csak úgy adja vissza, ahogy az akkád anyanyelvű beszélők hallották.
Hogy a különbséget érzékeltessem: az akkád nyelv újasszír dialektusa említést tesz egy Gugu nevű kis-ázsiai uralkodóról, aki minden valószínűség szerint a görög mitológiából Gügész néven ismert lüd királlyal lehet azonos.
Csőke Sándor írt egy sumér-magyar összehasonlítást. ott találsz hangzásokat.gondolom.annyit mndok:erősen ragozó,mint a szkita,magyar. igazából egész ésszerűnek tűnik. Valakik meg vannak győződve a sumér-szkita azonosságról.erről passz, de a szkíta-magyar az cáfolhatatlan. Tudós egyetemi profnak kelllenni,hogy bemagyarázhassák az ellenkezőjét,és hitelesnek tűnjön ez az érzelmi alapú áltudomány. Csőke Sándorírt összehasonlító nyelvtant, és azt is kifejti mennyi energiát fordítanak abba,hogy a temérdek hangutánzó magyar szókincsből,a kevesebb szókinccsel,illetve hangutánzó szóval rendelkező szláv mraucsogból eredjen a nyávog. szlovákok szerint a macska mraucsog. szerintem mondanom se kell semmit,hogy már itt megdőlt az egész. na még is:mrau.
nem a kérdéshez tartozik,de köze van hozzá,számítanak ezek. meg a nyest szerint a lakoma -lakodalom az magyar,a falánk meg szláv. de akkor a falni,falat,falás,falka,falaz is szlovák? ánk:élénk,félénk... érted,melyik a nagyobb esélyes:nyelv felépít magának egy összeálló rendszert, vagy kölcsönvesz más nyelvből szót,amik által megalkot még egy rakat szót ott helyben hogy kerek legyen. Súlykolják nekünk hogy rengeteg szláv szó,beszéd közben meg fel se tűnikhogy a magyar kap rá,kapar kapával,kapkodva kapál,és kapása van ha horgászik. mindezen szavaink azért jöhettek létre,mert a szlávoktól megismertük a kapálni szót,és lecsonkítottuk. A primitív magyar valahogy lovas hadviselést szavak nélkül egész jól megizzasztotta a népeket,hogy szavakkal nehezen fejezte ki magát,mig szlovák néhány szavából kifejlesztette a magáét. Ha ez erőltetettnek hangzik,akkor az,hogy az MTA még mindig meggyőzi erről az embereket:röhej.
szkítául a medence(mint a kárpát)madűjir(nagyjáró elvileg) mad-nagy... mellesleg a d lágyítása a gy,azaz:dy.lásd:csinálja-csinájja(ly),kutatja-kutattya, adja-aggya-addya
madyar. mad-nagy
általánosiskola összeolvadás d+j-gy madüjir
rovás(írás) d kereszt,a gy kettőskereszt.
érdekes...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!