Mit gondoltok az egyetem hozzáállásáról (kutatás)?
Direkt nem nevesítek intézményeket, csak szeretném megkérdezni, hogy mit gondoltok a hozzáállásról.
A történet kezdete 2012. Adott 3 egyetemista, akik érdeklődési területe hasonló. Találnak egy témát, amit kutatni szeretnének.
1 hónap információgyűjtés és szakirodalom tanulmányozás után kész a kutatási terv. A tervet az egyetemisták bemutatják további 2 egyetemistának, akik németek, és csak ideiglenesen vannak Magyarországon. Mivel a kutatás témája hozzájuk is közel áll, így a csoport 5 főre bővül. Pár héten belül a csoporthoz csatlakozik egy viszonylag elismert kutató, mint projekt-vezető, azzal a feltétellel, hogy az anyagi forrást a kutatócsoport előteremti.
Jön a legnehezebb rész, a pénzszerzés. Egyetemi tanszékvezető felkeresése, kutatási terv benyújtása. Személyes beszélgetések sorozata következik, az egyetem pedig rábólint a kutatásra, és garantálják a kutatás finanszírozását, melyet 2 összegben utalnak át, az elsőt a kutatás megkezdése előtt (a pénz 50%-a), a másik felét pedig a kutatás felénél.
A csoport és a projekt-vezető boldog, a pénz megérkezik a számlára (több százezer forintos tétel).
2012 vége. A kutatás nagyban zajlik, az időpontokat és az anyagiakat 100%-ig kézben tartja a csoport, és bár jelentős az önköltség, úgy gondolják, hogy a végeredmény miatt megéri.
2013 közepe. A pénz első fele elfogy, a csoport a kutatás részeredményeit benyújtja az egyetemnek, ami alig foglalkozik a dologgal. A csoport egyre idegesebb, az egyetem pedig még mindig hezitál.
Pár hét múlva jön a feketeleves, az egyetem nem hajlandó a kutatás második felét finanszírozni mondvacsinált okok miatt (elfogadható indoklás nem érkezik). A csoport ideges, becsapva érzi magát, illetékesek felkeresése, de semmi eredmény. Úgy tűnik, a több hónapos kemény munka befuccsolt, mivel nincs több anyagi támogatás. A csoport megpróbálja a pénzt különböző intézményeken keresztül megszerezni, sikertelenül.
2013 tél. Úgy néz ki, a kutatásnak annyi, a részeredmények közel sem elegendőek akár egy tanulmány megjelentetéséhez.
Utolsó próbálkozás. Az egyik német csoporttag felkeresi a saját intézményét, akik vállalják, hogy jövőhéten fogadják a kutatás részeredményeit (szerencsére a két német tag miatt a fordítás nem nehéz) és a kutatókat.
A csoport egy része önköltségből kiutazik Németországba, ahol az intézmény teljes ellátást ad nekik az ott tartózkodás idejére. A német csoporttag bemutatja a kutatás témáját, módszereit és részeredményeit az intézmény illetékeseinek, akik azonnal a csoport mellé állnak, és garantálják a szükséges összeg kifizetését a kutatás lefolytatásához. A német egyetem napokon belül átutalja a pénzt a számlára, és garantálják, hogy mindenben segítik és támogatják a csoportot.
A kutatás folytatódik, a német egyetem mindenben segít, további anyagi támogatással is segítik a csoportot az előre megbeszélt összegen kívül, így a kutatás tovább bővülhet.
2013 nyár. A kutatásnak vége, az eredmények pedig a német egyetem neve alatt megjelennek, és segítik a csoport egy konferenciára való bejutását is, melyre később kerül majd sor.
A magyar egyetem azóta sem kereste fel a csoportot, az eredmények és a végső tanulmány a német intézmény neve alatt jelenik meg. A csoport egyben boldog, egyben csalódott és felháborodott.
Úgy gondolom, ez egy tanulságos történet a két fél hozzáállásáról.
Talán a hozzáállásról is tanulságos.
Azonban - anélkül, hogy szükségem lenne a konkrét adatokra - egy rendkívül nyomós indokot megemlítenék a magyar egyetem (akár a legtöbb magyar egyetem) nevében. 2012 decemberében született egy kormányhatározat, végrehajtás 2 hét. Utána pedig született egy felsőoktatási törvény (most csak a gazdasági része érdekes).
Előzményként talán ismert: az egyetemek, bár a költségvetés éves jellegű, sajátos körülményeik miatt tanévben és tanulmányi félévekben mérnek költségeket is. A kormányhatározat: a 2012-es költségvetésből 20% visszafizetendő, visszamenőleg. Eredmény: minden lehetséges járulékos kiadás felfüggesztése, pályázatok (professzoroké is!) befagyasztása, óraadói bérek (érvényes szerződéseké is!) visszamenőleges csökkentése, oktatási infrastruktúra (például tantermek fűtése) csökkentése. A törvény a lehetetlen állapotokat stabilizálja, törvényessé teszi. Ilyen körülmények között az érintettek erősen frusztráltak, tehetetlenek és kénytelenek rögtönözni.
Lehet hogy a konkrét egyetem egyes emberei sárosak. De hogy a sárt nem ők keltették, nem önként piszkolták be a kezüket, hanem a kormány, az bizonyos. Lehet hogy nem válaszoltak, ami modortalanság. Talán azzal voltak elfoglalva, hogyan biztosítsák az évfolyamotok oktatását a semmiből.
Hogy ehhez képest egy gazdag egyetem kapva kapott egy jó lehetőségen, nem kétlem. A csóró mindig drágábban él, mint a gazdag, mert őt a kényszer, és nem a szabad választás viszi.
De aki magát (akár leendő) kutatónak kívánja tartani, nem árt, ha szélesebb látókörrel vizsgálja a körülményeket, és nem az (akár jogos) elfogultság talaján.
Gázos. Sajnos itt nincs pénz arra, hogy értelmes dolgokat támogassanak. Csak akkor legalább ne ígérnék meg...
Privátban megírnád, melyik egyetem volt ez?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!