Szerintetek még hány év, mire fénysebességnél gyorsabb űrhajókat tudunk készíteni?
Ha valaha fel fogják találni, akkor már tudnánk róla (!!), hiszen az időben visszafelé is lehetne "utazni", így már kiderült volna a jövő is :).
Na ez az a paradoxon, ami nem oldható fel, ezért nem fogják feltalálni, vagy nem találták fel, vagy nem is tudom milyen időpontról lehetne beszélni :)))
Adott egy 10 fölötti vöröseltolódású távoli kvazár, közel fénysebességgel távolodik. Azaz tehát mi is, onnan nézve fénysebességgel távolodunk.
Na ilyen érzés fénysebességgel utazni. :-)
Annak van igaza, aki a lokális inerciarendszerrel érvel: lokálisan átléphetelen a mérhető fénysebesség, sőt bármely sebességgel mozgó tárgyról a fény "előrefelé" szintén c-vel fog távolodni. Sőt, minden irányban c-t fog mérni.
A fénysebesség, szintén az áltrel-lel érvelők oldalán, minden rendszerben invariáns, egy lokális geometriai állandó, amely nem függ a megfigyelőtől.
A fény véges terjedési volta, és a relativisztikus idődilatáció miatt, minden ok-okozati kapcsolat is megmarad minden inerciarendszerben, nem lépve túl szintén a lokál c-t. (azaz a hatások terjedése a lényeges, nem a fotonok mért sebessége).
Ilyen ez a popszakma:-)
Jólvan Tomika ne okoskodjál már ha a két inercia rendszer találkozik akkor igen is megkülönböztethető lesz melyik mozgott gyorsabban és melyik nézte állva hogy a másik mozog , a valódi mozgó akár hogy is nem tetszik neked ez a tény mindig fiatalabb lesz (idődilatáció)a másiknál.
Lehet hogy 60 éves korodra megérted hogy maga a "fénysebesség" minden test abszolút kitüntetett viszonyítási pontja pont azért mert minden testhez képest is abszolút.
Azzal érvelni hogy dehát a testek közt csak relatív értelmezés lehetséges nem írja felül az abszolút vonatkoztatási pont létét ,ezért is létezik az idődilatáció és ezért megállapítható két test relatív viszonya után is hogy ki mozgott valójában elméletileg és gyakorlati kísérlettel is. Óraszinkron.
Kedves előző!
Abszolút vonatkoztatási pont nem létezik. Az ikerparadoxon lényege, hogy a két rendszer története nem szimmetrikus. Az egyik végig inerciarendszer, a másik pedig egy szakaszon gyorsuló, ezért nem inerciarendszer. Ehhez nem kell semmilyen abszolút pont.
A fénysebesség szintúgy nem abszolút. Nem inerciarendszerekben semmi nem írja elő, hogy a fénysebességnek a jól ismert c-vel egyenlőnek kell lenni, lásd pl. forgó korong pereméhez rögzített vonatkoztatási rendszerek.
"hogy a két rendszer története"
Kisfiam ez nem irodalom óra miféle történetekről beszélsz :D
Honnan tudod hogy gyorsultál ha nincs semmi viszonyítási lehetőség hozzád képest, akkor én azt mondom hogy nem is te gyorsultál hanem a másik így az a szép kis történet amit előadtál már meg is fordult és a találkozásnál te leszel öregebb .Ja hogy mégsem ? Akkor bizony ezt benézted.
"a fénysebesség nem abszolút" Ja persze ha egy közeggel lelassítod de itt nem erről volt szó hanem hogy ha kacsalábon pörögsz is bárhonnan nézve a fény 1c vel terjed ,nem arra vonatkozik hogy 1c vel haladó objektum és te mint objektum közt mennyi a különbség , ott lehet 0-1 tetszőleges érték.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!