Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Lehet, hogy furcsa kérdések,...

Lehet, hogy furcsa kérdések, de hátha tudtok rá válaszolni, mindenképp érdekelnek a válaszok. Lehetségesek ezek? (a többi lent)

Figyelt kérdés

Négy kérdésem is lenne, hátha tudja valaki a választ rájuk.


1. Van egy hatalmas üres terem, aminek a falai tökéletesen zártak, és sehol sincs rajta egy minimális kis rés sem. Ha ebből a szobából kiszívnák a levegőt, akkor vákuum keletkezne, vagyis teljesen üres lenne maga az egész szoba.

Ha mondjuk a szoba közepén van egy tárgy, ami vegyük hogy lebeg az légüres térben, vagy lóg a plafonról egy zsinóron, ami nem vezeti a hőt, és a szoba falait melegítjük, akkor a tárgy akkor sem veszi át a szoba hőmérsékletét, ha a falak mondjuk 2 ezer fokosak?


2. Ha a világűr teljesen légüres hely, akkor miért van ott abszolút hideg? Mert ha a meleget sem képes átvenni, akkor hidegnek sem lenne szabadna lennie, hiszen itt a földön légüres térben sincs mínusz 273 fok, és a világűrben sem lehetne elméletileg.


3. A világűrben nincs levegő, tehát semmi sem akadályozza a testek áramlását, és ha egy bazi nehéz testet egy kicsit is meglökik, az addig halad a levegőben, ameddig neki nem megy valami másnak. Ezek szerint, ha van egy űrhajó, aminek a végén kis nyílás van, és a levegőt ki lehet rajta áramoltatni, akkor ugyebár bármennyire is kicsi a nyílás, annyival megy az űrhajó, amennyivel a levegő kihalad rajta. Ezek szerint, ha egy mikro méretű nyíláson hatalmas mennyiségű levegőt áramoltatunk ki, akkor az nagyon gyorsan fog kiáramolni a térbe, és elméletileg ebben az esetben nagyon nagyon nagy sebességet lehetne elérni, nagyobbat mint eddig bármikor. Ez lehetséges?


4. Van egy szoba, ami teljesen zárt, és benne a légnyomás akkora, mint a szabadban. Ha a szoba két oldalát össze lehetne nyomni, akkor a szobában lévő levegő is összenyomódna. Akkor elméletileg, ha egy nagy zárt szobában lennének emberek, és a falak összemennének, akkor az emberek a nagy légnyomástól már akkor meghalnának, mielőtt a szoba falai összenyomnák őket?


Kérlek válaszoljatok, nagyon érdekelne a válaszotok, egyébként nem tanulmánynak kell, csak egyszerűen érdekel. :)


2013. jún. 17. 21:13
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

Én eddig azt hittem, hogy a világűrben lévő kisebb testeknek (pl amit az ember kijuttat oda) nincs súlya, tehát egy lebegő labda és egy lebegő űrhajót ha egy kicsit meglököd, ugyanolyan sebességgel fognak haladni, hiszen nincs ami megállítaná őket. De ezek szerint ha van egy nagy test, és én meglököm, nem a nagy testet fogom arrébb lökni, hanem saját magamat, mert a nagy testre nagyobb hatást kell gyakorolni.

Valamint abban is tévedtem ezek szerint, hogy a világűr üres, mert nem csak a fotonok és a csillagokból kilökődött anyagok vannak nagyon nagyon híg állapotban, hanem olyan anyagok is, amik az ősrobbanásból maradtak. :)


Viszont azt nem értem, hogyan tud ennyire lehűlni egy test, ha ezek a részecskék nagyon nagyon távol vannak egymástól. Lehet, hogy kilométerekre, hiszen ha sűrűbb lenne, akkor a világűrben mozgó testek hamarabb lefékeződnének. Így ha ezeknek a hőfoka nagyon hideg, akkor sem kell sok hő a felmelegítéshez, hiszen nagyon kicsik. Ezért, ha nem attól hűlünk le, mert ez a légüres tér lehűt minket, akkor valahova muszáj elsugároznunk a hőt, mégpedig úgy gondolom, hogy szét a világűrbe mindenfelé, anélkül, hogy valami testet elérne, és mivel nincs ami visszasugározna, ezért megfagyunk, és ez magyarázatot adna, miért nem lehet ennél hidegebb. :)

Tehát a hősugárzás valószínű, hogy nem a tárgyat keresi meg, hanem mindenfelé halad, akkor is ha nincs semmi a térben.

És azért nem lehet ennél hidegebb, mert ennél gyorsabban nem tudjuk elveszíteni a hőnket. Kivéve, ha valamivel elszívják, ezért a fekete lyuk körül, biztos nagyon hideg lehet, de ezt most hagyjuk :D

Ha esetleg valaki tud hozzáfűzni még valamit, kérem írjon.


És most már kezdenek tisztulni nálam a dolgok, köszi mindenkinek mindent :)

2013. jún. 19. 13:21
 12/18 anonim ***** válasza:

> „a világűrben lévő kisebb testeknek (pl amit az ember kijuttat oda) nincs súlya”


A súly és a tömeg nem ugyanaz. Attól még, hogy az űrhajóban a labda súlytalan, tömege még van.


> „Tehát a hősugárzás valószínű, hogy nem a tárgyat keresi meg, hanem mindenfelé halad, akkor is ha nincs semmi a térben.”


Igen, így van. Bár a sok körítés, amit mellé írtál, az már elég zavaros…

2013. jún. 19. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

"mivel nincs ami visszasugározna, ezért megfagyunk"

Pontosabban most már nyagyon kevés dolog sugározza vissza, nagyon messziről - ezért van csak 3 abszolút fok. Ennél jobban nem hűlsz ki.

Régebben melegebb volt, amíg még kisebb volt a világunk.


Amúgy az űrben elég lassú a kihűlés. Az űrhajósoknak - főleg, ha mozognak, tehát hőt is termelnek, és még ráadásul napon is vannak - inkább melegük szokott lenni.

2013. jún. 19. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:

Ezt a 3 abszolút fokot még nem értem tisztán :)

Egyik hozzászólásban mondták, hogy az ősrobbanásból maradt részecskék nem -270,5 (én úgy hallottam mindenhol hogy -273) fokosak, hanem 3 fokosak. Ez celziusz fok akar lenni, vagy valami más?

És én a kihűlést úgy értettem, ha nincs rajtunk űrhajósruha, és pl a nap fénye nem süt ránk. Akkor másodpercek alatt megfagyunk, és ezek szerint hiába 3 fokosak a részecskék, kint a világűr úgy viselkedik, mintha -270 akárhány fokban lennénk.

2013. jún. 19. 19:38
 15/18 anonim ***** válasza:

A 3 fokot kelvinben kell érteni.

És az űrben ruha nélkül árnyékban is sok idő amíg megfagysz, mivel nincs minek leadnod a hőt érintkezéssel.

2013. jún. 19. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

No még egyszer: [link]

[link]


Az ősrobbanásból visszamaradt egy úgynevezett „kozmikus háttérsugárzás”. Ez minden irányból érkezik a föld felé, és a tulajdonságai pontosan olyanok, mint egy 2,7 K hőmérsékletű fekete test sugárzásának tulajdonságai ( [link] ). A 'K' az a kelvint jelöli. Ez is hőmérsékleti skála, ami nagyon hasonlít a Celsius-skálához, mivel 1 K hőmérséklet különbség az ugyanaz, mint az 1 °C hőmérséklet különbség, viszont 0 pontja az abszolút 0 hőmérsékletnél van, ami ugye -273,15 °C (Celsius-fok), így a 2,7 K (kelvin, véletlenül sem Kelvin-fok) az körülbelül -270,5 °C.


Minden részecske az ősrobbanásból maradt.


A világűr nagy részében a részecskék sűrűsége túl kicsi ahhoz, hogy a kozmikus háttérsugárzástól eltérő módon értelmezni lehessen a hőmérsékletet (nem egészen értem, hogy mit kavarnak ezzel a többiek). Hogyha egy testet lehűtünk 2 K alá, akkor azt melegíteni fogja a háttérsugárzás, ha egy meleg testet kiteszünk a csillagoktól távol, akkor azok csak sugárzásukkal fognak hőt veszíteni, és nem nagyon fognak hőt felvenni. A hőmérsékletük exponenciálisan fog tartani 2,7 K felé, ez azt jelenti, hogy a viszonylag hideg testek (mint például a 36 °C-osak, azaz kb. 300 K-esek) igen lassan fognak hűlni. Szóval a világűr úgy viselkedik, mintha -270,5 °C-os lenne, nem fagyna meg az ipse másodpercek alatt, mert a vákuum a lehető legjobb hőszigetelést is biztosítja.

2013. jún. 19. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:

Akkor a védőfelszerelés csak a napból érkező káros sugarak és az oxigénhiány miatt kell, nem azért mert megfagynánk.

Tehát jó lassan lehűlnénk -270,5 celsius fokra, de lehet hogy órákig is eltartana. Ezt jó tudni. :))

És akkor nem a világűr, hanem az abszolút hideg a -273 °C, és a világűr a tágulás révén egy idő után majd eléri ezt a hőmérsékletet.

Köszönöm a segítséget, már mindent értek! :D

2013. jún. 19. 20:55
 18/18 anonim ***** válasza:
A ruha nagyrészt azért kell, hogy nyomás alatt tartsa a tested, különben felfúvódnál, és a tüdőd se bírná a nyomáskülönbséget.
2013. jún. 19. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!