KÉMIA! Segítség kéne a következő témában! Hogyan tudom moláris tömeget számítani?
Az utóbbi napokban hiányoztam a suliból, és az osztály vett egy új anyagot. És ebből holnap dolgozatot írunk, de én nem tudom, hogyan kell csinálni.
Moláris tömeg-et kell kiszámítani. Hogyan csináljam?
Nagyon fontos lenne, hogy ne szúrjam el ezt a dolgozatot, mert már így is van pár nem túl szép jegyem, és nem szeretném tovább keseríteni a szüleimet.
Légyszi segítsetek!
Nemrég votl hasonló kérdés, oda írtam egy hosszabbat, ugyanaz a válasz ide is:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
Ahaaa! Ok, ezt értem. Akkor ha m/n=moláris tömeg, akkor m=n*moláris tömeg, és n=m*moláris tömeg. Ha ez így van, akkor ezt értem, és a vizeset is.
Aztán most írták az oszt.társaim, hogy lesz még olyan, hogy megadja vagy grammban vagy molban egy adott vegyület tömegét és ki kell számítani mennyi proton, mennyi elektron és mennyi neutron van benne. EZT HOGYAN CSINÁLJAM?
Mondjuk legyen 88 gramm szén-dioxid (CO2). A CO2 moláris tömege 44 gramm, így 88 gramm = 2 mól.
2 mól CO2-ben van 2 mól C és 2x2=4 mól O.
A C a 6-os rendszámú, ami 6 protont és 6 elektront jelent. A tömegszáma 12, ami a proton + neutron, mivel a proton 6, így a neutron szintén, 12-6=6.
Az O 8 proton, emiatt 8 elektron, és a neutron is 8. (Van persze olyan elem, amiben a neutronok meg a protonok száma eltér, de ez a kettő nem olyan.)
Mivel oxigén atomból 4 mól van, ezért 4x8=32 van minden részecskéből, a szén esetén 6x2=12, vagyis ebben a példában 44 proton, 44 elektron és 44 neutron van.
A vas estében például a neutronok és a protonok száma eltér, 26 protonra kb 29 neutron jut. A kérdés lehet trükkös is, mivel bizonyos atomoknak van izotópjuk, így a szénnek is. Figyelni kell, nehogy a 14 tömegszámú szénizotóp legyen a kérdésben, mert abban a proton még midig 6, de a neutron 8.
Köszi szépen!
Öcsém azt mondja, hogy ha a tömegből kivonjuk a rendszámot, akkor megkapjuk a neutront. Ez így van? És a rendszám az =protonok száma, elektronok száma?
viszont ezt az izotóp dolgot nem értem... ez mi?
Egy adott atom izotópján azt a magot értjük, mely az adott atommal azonos számú protont, de eltérő számú neutront tartalmaz.
anyagmennyiséget le lehet olvasni a periódusos rendszerben? ha nem, hogyan tudom azt meg?
A periódusos rendszerből egy adott elem moláris tömegét tudod leolvasni. Ha ismered a moláris tömeget, és adott az adott elem tömege, akkor ezekből ki tudod számítani az anyagmennyiséget.
viszont ezt az izotóp dolgot nem értem... ez mi?
Az előző válaszoló korrekt volt, de azért felhívom figyelmed pár dologra:
Ha megnézed a periódusos rendszert, a legtöbb atomnak a moláris tömege (relatív atomtömege) nem egy egész szám. A cink esetében például 65,39. Mivel neutronból és protonból csak egész számú lehetséges, ezért kérdés, hogy hogyan jön ki a 65,39. A legtöbb cink atomban 35 neutron van, de némelyikben több. A természetben előforduló tényleges átlaguk az, ami ezt a 65,39-et kiadja. A protonok száma mindegyikben 30, mivel rendszám = proton = elektron.
Ha hallottál már az ionokról, na ott fordulhat elő, hogy eltér a proton az elektrontól, de ha nem hallottál még róla, akkor felejtsd is el egy darabig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!