Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan termeli a nap az energiát?

Hogyan termeli a nap az energiát?

Figyelt kérdés
2009. szept. 27. 17:46
 1/6 anonim válasza:
100%

10 - A csillagok energiatermelése

Nyomtatás E-mail

Szerző: SDT, MCSE | 2009. április 11. szombat 21:24

Fúziós energiatermelés a csillagok belsejében.


A csillagok magjában a könnyebb elemek nehezebbé való alakulása biztosítja a folyamatos sugárzáshoz szükséges energiát. Először a hidrogén héliummá való alakulása történik, majd a csillag későbbi állapotában (vörös óriás) a mag magasabb hőmérséklete esetén következik be a nehezebb elemek fúziója egészen a vasig.

A hidrogén-hélium fúzió


A magbeli hidrogén héliummá való átalakulása két folyamat révén mehet végbe. Az egyik a proton-proton ciklus, a másik a CNO ciklus. Mindkét esetben négy hidrogénmagból lesz egy héliummag. Az energia onnan származik, hogy a négy hidrogénmag együttes tömege nagyobb mint a héliummagé. A tömegek különbsége alakul át energiává a jól ismert E=mc2 összefüggés szerint.

Proton-proton ciklus


Ebben a ciklusban először két hidrogénmag olvad össze egy deutériummaggá. Ez egy további proton befogásával 3-as tömegszámú héliummaggá alakul, majd két 3-as tömegszámú hélium egyesül egy 4-es tömegszámú héliummá, miközben két proton felszabadul, melyek újra bekapcsolódnak a folyamatba.



a Nap is egy csillag. tehát így.:)

2009. szept. 27. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Magfúzióval. 4 proton egyesül egy hélium atommaggá (2 proton + 2 neutron). A folyamat közben nagy mennyiségű energia szabadul fel.
2009. szept. 27. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Hoppá... Miközben én ezt leírtam, jött egy kicsit részletesebb válasz is. (Előző vagyok)


[link]

2009. szept. 27. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
köszönöm mindenkinek a választ!
2009. szept. 27. 18:28
 5/6 anonim ***** válasza:
Na ezt nemértettem soha! Elvileg mind fúziónál mind a maghasadásnál a kötési energia alakul át tömeggé és fordítva. Tehát Ha egyesülnek a hidrogén atomok a tömegük egy része alakul át kötési energiává ami egyben tartja őket, hasadásnál meg ez az energia alakul vissza tömeggé. Számoltunk is ilyeneket. De akkor ez nem lehet az ami szétsugárzik! Vagy , hogy van ez?
2009. szept. 27. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Ketté kell választani a dolgot. Az atommagnak van egy ideális állapota, ahol a legmélyebb energiaszinten van. Ez a vas. A vas "most-nem-tom-melyik" izotópja az, amiben az atommag nagysága és töltéseloszlása a legideálisabb, ezért ez az atommag a legstabilabb. Ezért azt kell nézni, hogy egy atommag a magátalakulás során közelebb kerül-e a vashoz, vagy távolabb. Ha közelebb, az azt jelenti, hogy alacsonyabb energiaszintre jut, tehát a maradék energia kisugárzódik. Ez történik a hidrogén fúziója esetén és az urán bomlása/hasadása esetén is. Tehát a hidrogén esetén fúzióval sugárzódik energia, urán esetén bomlással. A két anyag a vas ellentétes oldalán van. Ha fordítva játszanád le a folyamatot, ahhoz a kisugárzott energiát vissza kellene táplálnod.
2009. szept. 28. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!