Vajon mennyire határozza meg fizikai/biológiai felépítésünk gondolkodásunkat?
A logika az logika. Lehet, hogy bonyorult rendszer, de alapvetően egyszerű ok-okozat összefüggésekből épül fel. A probléma ott van, hogy vannak bevésődött, ki nem mondott gondolati axiómák. Azaz olyan elfogadott alapfeltevések, amikről el sem gondolkodunk, mert az úgy van.
Csakhogy ezek nem minden embernél azonosak. Ezért van az, hogy időnként képtelenek vagyunk megérteni, a másik miért csinál, vagy nem csinál, ezt vagy azt.
ez így kicsit zöld, de mondok egy példát.
Mondjuk leülsz egy emberrel beszélgetni, sörözgetni. (vagy borozgatni, ha úgy tetszik) Most ismerted meg és jól elbeszélgettek mondjuk az emberi jogok egyetemes nyilatkozatáról (ilyen filózófusá ittátok magatokat) és teljesen egyetértetek. Mondjuk baromi fontosnak és minden körülmények között betartandónak gondoljátok.
Aztán amikor elindultok hazafelé, feljánja, hogy hazavisz. Te elfogadod. Kiderül, hogy egy olyan fogatja van, ami elé emberek vannak befogva. (oké, kicsit elrugaszkodott, de tegyük fel) Értetlenkedésedre közi, hogy ezeknek (mondjuk) 75 pont alatti az IQ-juk, ezek nem emberek, csak állatok.
Ez így persze nagyon kiélezett, nagyon nem hétköznapi. De lényeg az, hogy vannak olyan alapigazságaink, amik számunkra természetesek, de mások számára nem azok. Minden logikus döntésünk, értékelüsünk alapja egy, vagy több ilyen igazság. Ha ezek valaki más alapigazságaival nem egyeznek, akkor számára a mi döntéseink nem logikusak.
Te szerintem valami ilyesmire gondoltál...
Már az ókori görögöket is foglalkoztatta ez...
Itt nézz szét... :D
Jó szórakozást... :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!