Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Vajon mennyire határozza meg...

Vajon mennyire határozza meg fizikai/biológiai felépítésünk gondolkodásunkat?

Figyelt kérdés
Ezt nehéz lesz jól megfogalmazni. Az embernek megvannak a maga érzékszervei, valamint agyának meghatározott struktúrája. Ez szerintem meghatározza azt, hogy hogyan érzékelünk/értékelünk valamit, valamint milyen logikával gondolkodunk. Vajon ami nekünk logikus, az csak a felépítésünkből ered, vagy természeténél fogva is az? Lehet hogy egy más idegrendszerrel rendelkező élőlény teljesen máshogy értékelné az összefüggéseket? Lehetséges hogy léteznek olyan fizikai és egyéb jelenségek, amelyek számunkra érzékelhetetlenek, és a tudomány sem fedezte fel őket?
2008. jún. 13. 22:46
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
hűh... Látom volt egy szabad estéd, meg egy üveg bor otthon.:D Attól függ milyen logikára gondolsz. Egy matematikát elég nehéz másképp értelmezni más aggyal is. Abban konkrét összefüggések vannak amit többnyire egyféleképpen lehet értelmezni. De vannak nem egzakt tudományok. Az emberek viselkedését néha elég nehéz megmagyarázni, bár legtöbbször csak azért mert nem áll elég információ a rendelkezésünkre, nem ismerjük az összes részletet. Ezért van a pszichológia. És természetesen lehetnek olyan jelenségek amiket nem érzékelünk és a tudomány sem ismeri. Bár ezzel az okfejtéssel nem tudom, hova akartál kilyukadni.
2008. jún. 13. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Sajnos bor nem volt. :) Az este is csak viszonylag volt szabad, mert lett volna dolgom, csak nem azt csináltam. Ilyen filozófus alkat vagyok. Egyébként lehet, hogy az ember sosem lesz képes teljesen megfejteni saját működését. Az intelligenciára pl. tudtommal még semmilyen magyarázatunk nincs.
2008. jún. 13. 23:45
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

A logika az logika. Lehet, hogy bonyorult rendszer, de alapvetően egyszerű ok-okozat összefüggésekből épül fel. A probléma ott van, hogy vannak bevésődött, ki nem mondott gondolati axiómák. Azaz olyan elfogadott alapfeltevések, amikről el sem gondolkodunk, mert az úgy van.

Csakhogy ezek nem minden embernél azonosak. Ezért van az, hogy időnként képtelenek vagyunk megérteni, a másik miért csinál, vagy nem csinál, ezt vagy azt.


ez így kicsit zöld, de mondok egy példát.


Mondjuk leülsz egy emberrel beszélgetni, sörözgetni. (vagy borozgatni, ha úgy tetszik) Most ismerted meg és jól elbeszélgettek mondjuk az emberi jogok egyetemes nyilatkozatáról (ilyen filózófusá ittátok magatokat) és teljesen egyetértetek. Mondjuk baromi fontosnak és minden körülmények között betartandónak gondoljátok.

Aztán amikor elindultok hazafelé, feljánja, hogy hazavisz. Te elfogadod. Kiderül, hogy egy olyan fogatja van, ami elé emberek vannak befogva. (oké, kicsit elrugaszkodott, de tegyük fel) Értetlenkedésedre közi, hogy ezeknek (mondjuk) 75 pont alatti az IQ-juk, ezek nem emberek, csak állatok.


Ez így persze nagyon kiélezett, nagyon nem hétköznapi. De lényeg az, hogy vannak olyan alapigazságaink, amik számunkra természetesek, de mások számára nem azok. Minden logikus döntésünk, értékelüsünk alapja egy, vagy több ilyen igazság. Ha ezek valaki más alapigazságaival nem egyeznek, akkor számára a mi döntéseink nem logikusak.

2008. jún. 14. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:

Te szerintem valami ilyesmire gondoltál...

Már az ókori görögöket is foglalkoztatta ez...

Itt nézz szét... :D

[link]

Jó szórakozást... :D

2008. nov. 16. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!