Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ni idézte elő a nagy bummot?

Ni idézte elő a nagy bummot?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy a tudósok az Univerzum kezdetét egy nagy bummal magyarázzák. De mi idézte elő ezt? És ha egy nagy bumm volt akkor annak kellett valamiben kezdödni pl. egy másik Univerzumban. És ha nagy bumm volt akkor lehetett több-e esetleg?

2013. ápr. 7. 19:18
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
0%
Az energia azért energia hogy változzon.A nap is egyszer fel fog robbanni.A nagy bummnál is beállt olyan energiaállapot ami robbanáshoz vezetett.Csak a kiterjedése volt nagyobb jóval.Az az elmélet hogy a bumm előtt nem volt semmi egy nagy analfabétizmus!Semmi nem tud felrobbanni semmi nem tud megváltozni!Ennyire emberek nem lehetnek buták hogy az anyag és energiamegmaradás törvényét vitatják!
2013. ápr. 7. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
72%

"Mi idézte elő a nagy bummot?"


Na igen, az Élet Nagy Kérdéseinek egyike :)

Valószínűleg sosem tudjuk meg. Világegyetemünk azon részeit, amelyeken túl nem érvényesek az Univerzumunk fizikai törvényei (vagy legalábbis a ma ismert módokon nem tudjuk azokat leírni), szingularitásoknak nevezzük. Ilyen szingularitás pl. a fekete lyukak eseményhorizontja (-án túli "terület"), vagy pl. a Nagy Bumm pillanata előtti állapot is. Ezeken a pontokon az általunk ismert Világegyetem működését leíró egyenletekben, képletekben végtelenek, nullák és hasonló értelmezhetetlen eredmények jönnek ki értékként (ez egyébként a szingularitások egyik matematikai sajátossága). Tehát egyelőre semmiféle matematikai, fizikai módszerünk sincs ezen rejtett területek leírásához, feltérképezéséhez, megértéséhez. Sokan hiszik, hogy a kvantumelmélet és a relativitáselmélet egyesítése fogja tudni megoldani ezt a problémát, de ennek megvalósításától még messze vagyunk egyelőre. Mindenesetre én kíváncsian várom ennek megszületését. Egyrészt azért, hogy valóban alkalmas lesz-e arra, hogy leírja a szingularitáso(ko)n túli állapotokat, másrészt azért, hogy ha mégsem alkalmas rá, akkor vajon mi a túróra lesz majd jó.

2013. ápr. 7. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Az előző válasz szamárság, ráadásul se füle se farka.


A kérdésre a válasz: nem tudjuk pontosan.


Eléggé valószínű, hogy a kérdésnek így ebben a formában nincs értelme. A nagy bumm volt az a pont, amikor a téridő tágulni kezdett. Lényegében volt egy olyan "időpont" ami előtt nem volt időpont. Így a szokásos értelemben vett okság fogalma ott nem volt értelmes. Egyszerűen nem mondhatjuk azt, hogy történt "előtte" valami, ami okozta, mert nem igazán volt olyan hogy "előtte".

Ez annyira nem meglepő, mint amilyennek elsőre hangzik. Ha az ember fizikai modelleket készít és olyan területekre merészkedik, melyek a hétköznapi tapasztalatainktól jelentősen eltérnek, bizony el kell fogadni, hogy a hétköznapi tapasztalatok leírására kitalál fogalmak egyszerűen értelmüket vesztik. Legyenek azok akár olyan alapvető fogalmak mint az ok és az okozat.

2013. ápr. 7. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
bocsánat, az első választ akartam fikázni nem az előzőt :D
2013. ápr. 7. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Első válaszoló szamárságokat írt.

Mi az hogy ne legyenek ennyire buták az emberek, hogy vitatják az energiamegmaradást? Energiamegmaradás "törvénye" 1916 óta tudjuk hogy nincsen, nincs energiamegmaradás. De akkor ezek szerint én is buta vagyok, mert vitatom a létét :)


Azt azért meg kell említeni, hogy nem minden fizikus (azaz tudós) fogadja el ezt a nagy bumm elméletet.


Azt hogy a nagy bummot mi idézte elő, azt nem tudjuk. De ez így önmagában nem magyarázza meg a gyorsulva tágulást sem. A jelenlegi elmélet szerint épp a Higgs-mező "túlhűtött" állapota okozta az univerzum exponenciálisan gyorsuló tágulását, az inflációt, kb 10^(-34) másodperccel a nagy bumm után. Az viszont, hogy a ma tapasztalt újabb gyorsuló tágulás oka mi lehet, az tudományos viták tárgya, és valószínűleg az marad még pár évig.

2013. ápr. 7. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
46%
Én azt nem értem miért kell földi fizika szerinti robbanásként kezelni a nagy bummot. Létrejött ugye a téridő, logikus hogy ahol nincs oda igyekszik. Mi ebben a fura?
2013. ápr. 7. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
igen, szó sincsen ribbanásról. és az általános relativitáselméleten alapuló modern kozmológia szerint az univerzum tágulásához nem kell külön ok, ez az univerzum anyagának és téridejének természetes mozgásformája
2013. ápr. 7. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Wadmalac ***** válasza:
Hát ha igaz a mai elmélet, hogy a nagy bumm hozta létre a teret és az időt, az ok-okozati logika szerint a nagy bumm okát a nagy bumm ELŐTT kellene keresni, az ELŐTT szónak pedig az idő létezése nélkül nincs értelme. Ezek alapján jelen tudásunk szerint önmagában már a kérdés értelmezhetetlen, akármennyire is ellentmond ez a hétköznapi logikának.
2013. ápr. 8. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Wadmalac ***** válasza:

#3:

Ha előbb olvasok, aztán írogatok, megspóroltam volna a billentyűkoptatást. :)

2013. ápr. 8. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Csak egy kis kiegészítés: A háromdimenziós terünkben (vagy pontosabban négydimenziós téridőnkben) valóban nincs értelme szingularitáson túli (ill. szingularitás előtti) dolgokról beszélni a tudomány jelenlegi álláspontja szerint. De valószínűsítik, hogy a teljes mindenség nem három térdimenzióval bír, hanem legalább néggyel, vagy akár többel is. Ennek mi csak egy részét vagyunk képesek érzékelni, 'mindössze' 3 dimenziót. Az viszont már elképzelhető, hogy a négydimenziós "térben" a háromdimenziós világunk kezdőpontja (Nagy Bumm) előtti folyamatok is értelmezhetőek. Akár ezek valamiféle speciális kombinációja is lehetett az általunk ismert Nagy Bumm kiváltó oka, amely egy (valószínűleg többé-kevésbé zárt rendszerű) 3D világot hozott létre a négydimenziós világon belül. Eme 3D-s világot érzékeljük mi, és értelmezzük Világegyetemünkként.


Persze, ez csak feltételezés, egy egyszerű eszmefuttatás, de logikusan gondolkodva lehet némi alapja a dolognak.

2013. ápr. 8. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!