100%-os hatásfokú egy izzó, ha fűtött helyiségben használjuk?
Hatásfokot olyan gépeknél szokás/érdemes definiálni, amelyeknek a célja nem a hőtermelés. Azért, mert az elveszett energia végül mindig hővé alakul.
Ha egy zárt szobában elégetsz egy kiló szenet, hogy felfűtsd, akkor annak a hatásfoka garantáltan 100%.
Az már nem a hatásfokához tartozna.
Azaz mégis, de egy izzónak az a feladata, hogy világítson.Így a hatásfok csak a világítására vonatkozik.
Hiába tudna még ez az izzó akár dugót húzni, akár torpedót kilőni, az nem növeli a hatásfokot.
Infrafény gyakorlatilag a sugárzás azon része, amely az emberi szem számára nem látható sugárzas azon része, amelyiknek nagyobb a hullámhossza, mint a látható fényé. Nekünk csak a bőrünkben alakult ki egy elég rossz hatásfokú infravörösfény-érzékelő rendszer, hőenergiaként, hősugárzásként érzékeljük az infravörös fényt. (A fény helyett ezen esetben célszerűbb lenne az EMS (ElektroMágneses Sugárzás) kifejezést használni.)
Ha ki tudsz találni olyan helyzetet, ahol a hősugárzást, a látható fényt, az izzószálban áramló töltések által keltett mágneses mező által végzett munkát, az örvényáramokat, a wolframszál felületéről leszakadó wolframatomok párolgáshőjét, és még sok minden mást együtt, egyidőben, teljes mértékben hasznosítani tudsz, akkor szerintem jó esélyed van a következő Nobel-díjra ;)
Egyre több technikai újítás szól arról, hogy a veszteségeket hatásfok-javításra újrahasznosítsák. Erről szól a hálózatba fékezéskor visszatermelő villamos, metró, a KERS, hibridautóknál használt aktív fékek, hulladékhőből áramot visszatermelő rendszerek, hőszivattyúk.....
Amikor régen a Ford T-modellje elterjedt, divattá vált az autós túrázás, családok együtt elpöfögtek valahova piknikelni. Otthon, induláskor az alufóliába csomizott szalonnát, kolbász, húst odadrótozták a kipufogókönyökre és mire kiértek a megcélzott ligetbe, az megsült, lehetett ebédelni. :)
Csodálom, hogy még senki nem írta ezt:
Nem azért mondják, hogy egy rendszer hatásfoka sosem lehet 100%, mert nincs olyan fejlett technológiánk, amivel minden veszteséget hasznossá tehetnénk. Hanem azért, mert konkrétan van egy olyan veszteség, ami nem felhasználható, ez pedig az entrópia. A munka, bármely energiafajta maradéktalanul hővé alakítható, de a hőt nem lehet teljes egészében másfajta energiává, mindig van hasznosíthatatlan veszteség entrópia formájában.
Tehát ha létre is hozzuk a lehető legtökéletesebben energiahatékony rendszert, az sem lesz 100% hatásfokú.
#17: ott a pont. Csak pillanatnyilag még ott tartunk a legtöbb technikánkkal, hogy ez a veszteség elhanyagolható része az összes veszteségnek.
Valahol régen olvastam, hogy a legjobb villanymozdonyok energiahasznosítási hatásfoka 90% fölött van, azóta sem láttam sok dolgot, ami ezt akár csak megközelítené. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!