Fizika kérdésekbe válaszok?
1:Milyen energiái lehetnek egy gumilabdának? 2:Mondj példákat arra, hogy az elektromos áramnak is van energiája! 3:Miből vehető észre, hogy a fénynek is van energiája?Tűzhelyen két fazékban víz forr. Az egyikben 1 kg , a másikban 2 liter víz van.
Hasonlítsd össze, melyiknek nagyobb a belső energiája!Mi melegíti fel jobban a kanalat: az egy kannányi vagy az egy csészényi forró tea? Miért? Válaszod fogalmazd meg szakszerűen az „energia” szó használatával is!Hogyan lehet egy autó mozgási energiáját növelni? Hogyan lehet csökkenteni?
Lehet-e két különböző tömegű testnek egyenlő a mozgási energiája? Miért?
8.
Lehet-e két különböző sebességű testnek egyenlő a mozgási energiája?
9.
Mit kell csinálni a rugós puskával, mielőtt lőni akarunk vele? Miért?
10.
Felhúzáskor hogyan változik az óra rugójának rugalmas energiája?
11.
Egy rugós óra 48 óra alatt „jár le”. Hogyan változik közben a rugó energiája? Miért?
12.
Egy rugó visszanyerte eredeti alakját. Van-e rugalmas energiája?
Milyen energiája van?
1. Mozgási, belső, potenciális (helyzeti, rugalmas, kémiai) (lehet, hogy van még).
2. Bármilyen hatást csak energiával lehet létrehozni, ezért bármi jó: a vezetékek felmelegedése, bármilyen elektromos árammal működő gép, a csípős érzés, amikor megnyalod a zsebtelep két pólusát, a villám fénye, a vízbontás, bármi.
3. Onnan, hogy látunk. A látható fény "energiája" aktiválja a szemünk fényérzékeny sejtjeit, amik idegi jelekké alakulnak. Ha nem lenne a fénynek energiája, nem létezhetne a látás.
4. Mindkét víztömeg forr, tehát mindkettő 100 fokos. Mivel egymáshoz közel, egy légtérben vannak, a nyomásuk is feltehetőleg egyenlő. Annak a nagyobb a belső energiája, amelyiknek nagyobb a tömege. 2 liter víz kb. 2 kg, ezért annak nagyobb a belső energiája.
5. Az egy kannányi. Amikor a kanalat beledobjuk a teába, a hőmérsékletek kiegyenlítődnek (a tea növeli a kanál belső energiáját, a kanál csökkent a teáét). A kanál tehát felmelegszik, a tea picit lehűl. Minél több teáról van szó, annál magasabb lesz ez a közös hőmérséklet, tehát annál melegebb lesz a kanál.
6. Pl.: Mozgási energiát növelni: gázt adunk és gyorsítunk, lejtőn gyorsulunk lefelé, kihajítjuk egy repülőből, belehajtunk egy szakadékba. Mozgási energiát csökkenteni: fékezünk és lassulunk, nekihajtunk egy sziklafalnak, hegynek felfele lassulunk.
7. Igen. Ha a könnyebb test nagyobb sebességgel mozog, mint a nehezebb, akkor lehet azonos a mozgási energiájuk (számolható a mozgási energia képletéből: Ekin = 1/2mv^2)
8. Igen. Ha a nagyobb sebességű test kisebb tömegű, akkor lehet egyenlő a két mozgási energia. A képletből ugyanúgy számolható.
9. Fel kell húzni, azaz a rugót össze kell nyomni. Ilyenkor munkát fektetünk be, hogy a rugó potenciális ("rugalmas") energiáját megnöveljük. Amikor lövünk, ez a potenciális energia mozgási energiává alakulva gyorsítja fel a lövedéket.
10. Ugyanúgy, mint az előzőben, munkát fektetünk be, hogy a rugó "rugalmas" energiáját megnöveljük.
11. A rugó "rugalmas" energiája folyamatosan mozgási energiává alakul, tehát lecsökken gyakorlatilag nullára.
12. Nincs. Ami lehet: mozgási, belső, kémiai, helyzeti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!