Kokain? Szerintetek ez a szám sok!?
Nem tudom hogy sok-e, de mindenesetre nem irigylem azt a majmot a másnapi izomláz okán.
Fura is lett volna, ha másként alakul az eredmény: a kokainszármazékok stimulálják a legintenzívebben az agy motivációs részét. Fura is lett volna, ha a marihuánával vagy ópiumszármazékkal etetett majom nyerte volna a karcibáló bajnokságot...
Igen, nagyon sok.
Egyébként meg ha szó szerint bemásolsz egy szöveget, illik idézőjelbe tenni, és megadni a forrást. Pl. ezt:
> egyszer kellett lenyomni a kart, majd az újabb adagért már kétszer, és így tovább
Itt kérdés, hogy mit jelent az így tovább. A következő adaghoz négyszer kellett lenyomni a kart, azaz mindig az előző duplája? Mert úgy nem jön ki a 13000. Kettő hatványai: 4096, 8192, 16384, 32768.
Ebből az következik, hogy mindig eggyel többször kellett lenyomni a kart. Ekkor viszont számtani sorról van szó, összesen ahhoz, hogy eljusson a 13000 karmeghúzásig összesen:
1+2+3+4+5+…+12998+12999+13000 = (1+130000)*13000/2 = 84 506 500 alkalommal kellett meghúznia a kart.
A kar 84 506 500 alkalommal történő meghúzása ha másodpercenként egyszer húzza meg a kart, 978 napot jelent. Ehhez hozzájön a bedrogozott állapot, ami kokain esetén minimum 20 percig tart, ami összesen 180 nap. A majom is csak egy élőlény, neki is szüksége van alvásra, táplálkozásra, egyéb dolgokra, ami mondjuk a napjának a 1/3-át teszi ki. Így a 1158 nap karhúzogatás effektíve 1737 napot jelent (majdnem 5 év).
Az utolsó, azaz 13000 karmeghúzáshoz 3,6 óra kell.
Ezekből a számokból a dolog nem teljesen elképzelhetetlen, de valahogy van olyan érzésem, hogy van némi csúsztatás a dologban. Nem tudom mennyire lehetne egy ilyen kísérletet évekig fenntartani, anélkül, hogy etikai aggályok merülnének fel a kísérlet folytatásával kapcsolatban.
Rákerestem a kísérletre, de sem magyarul, sem angolul nincs pontos leírás (a kísérlet helye, ideje, végzői, módja stb.); egyetlen egy cikkben említik meg, hogy brit tudósok végeztek egy kísérletet, amelyben a különböző drogokhoz való viszonyulást tesztelték majmokon, ott a kokain "nyert".
A kérdésbelihez hasonló különböző cikkekben pedig eltérések vannak a számokban: a magyar nyelvűek mindegyikében ugyanez a szöveg van, de az angol nyelvűekben az ehhez hasonlókban "több, mint 12.000", ill. más szövegezésűekben 10.000 alkalomról írnak.
Talán ez az oldal néz ki a legmegbízhatóbbnak:
"Researchers have found that cocaine-addicted monkeys will press a bar more than 12,000 times to get a single dose of it. As soon as they get it, they will start pressing the bar for more."
A pontos körülmények ismerete nélkül szerintem nem érdemes találgatásokba bocsátkozni; de nekem a többedik újraolvasásra tűnt fel valami: "Először jött a „beetetés”, MAJD MINDEN ÚJABB adagért egyszer kellett lenyomni a kart, MAJD MINDEN ÚJABB adagért már kétszer, és így tovább."
Tehát nem egyetlen alkalommal kellett egyszer lenyomnia a kart, hanem x alkalommal; aztán y alkalommal már kétszer, és így tovább; tehát nincs szabályosság a növekedésben.
De a lényeg, hogy igen magas nyomásszámig eljutott a szerencsétlen majom, és nem tudom, hogyan oldotta meg.
Tettem néhány próbát: én fél perc alatt kb. 70-et tudok kattintani az egérrel; ez elvileg egy perc alatt 140 lenne, egy óra alatt 9.800, így kb. 80 percbe telne a megfelelő számú kattintás. Csakhogy a fizikai teljesítmény nem egyenletes, az idő teltével - az izmok fáradása miatt - csökken, tehát akár 2 - 3 órára is szükség lenne még az ujjak (vagy akár a kezek) cserélgetése esetén is.
Ha viszont egy nagyobb felületen felváltva több ujjal is lehet nyomkodni, mint pl. a gépelésnél, akkor sokkal-sokkal több leütés lehetséges azonos idő alatt.
No és persze a függőség kialakulása után sok mindenre képesek az emberek is azért, hogy hozzájussanak a droghoz (saját tárgyak eladása, betörés, rablás, prostitúció stb.), szóval ezekhez képest néhány percnyi vagy órányi "kalimpálás" nem olyan nagy ár...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!