Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mit gondoltok az alábbi...

Mit gondoltok az alábbi cikkekről? És úgy általában az emberi játszmákról?

Figyelt kérdés
[link] htm [link] htm
2009. szept. 15. 17:48
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
ERROR 404. Ez csodálatos. Kérlek javítsd ki a linket.
2009. szept. 15. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

[link]

[link]

A htm-et a gép nem vette bele :(

2009. szept. 15. 18:15
 3/11 anonim ***** válasza:
40%

1.1)És hova vezet a másik ajtó példázat. Mennyországba! Persze, az ember nem megy bele ilyenbe, mert gondolkodó lény. Ha csak úgy elfogadna mindent, akkor az olyan lenne, mint aki vakon belesétál a szakadékba, és a végén veszi észre, hogy koppant.

Konklúzió: az ember tart a csalódásoktól, ezért meggondolja, hogy mit vállal el, a boldogsága érdekében. Ha az ember csalódik, akkor boldogtalanná teszi az, amit ugye nem akar.

1.2)„Papa részegen kihajtja a családját a hóba. Elsőre izgi, másodikra, érdekes, harmadjára uncsi.”

Mi a sz@r ez? Kinek érdekes, izgalmas ez???

1.3)Kur*a és a milliomos a jachton:

Na ez megint egy rossz példa. Vannak ilyenek nem is kevés, tudjuk. De még mindig TÖBB az, aki ezt nem tenné meg, csak azért, hogy mártírt játsszon. Ezért senki nem feküdne le senkivel, csak ha nem szorul orvosi kezelésre, és nem vagdalja az ereit. Csak gondoljuk, hogy megtenné, mert ránézésre egy kur*va, de nem is ismerjük. Ha épeszű ember lefekszik a milliomossal, az csak azért van, mert érdek hajtja. Valamit valamiért alaptézis.

1.4)Szülők szereposztása, és a tanult viselkedés formulák.

Ebben igaza van, de ez se mindenkire igaz. Vannak, akiknek igenis komoly elképzeléseik vannak, saját személyiséggel, gondolkodásmóddal, és eszük ágában sincs azokat követni, amiket a szüleiktől láttak.

Ám aki mégis követi a szülők útját, legyen az okos vagy buta, az azért teszi, mert abban érzi magát biztonságban. Úgy gondolja tudat alatt, hogy ebben nőttek föl, meg én is, ez rossz nem lehet, nem jár kockázattal. Ergo: boldog marad, mert annál kevesebb rossz élmény éri, még ha részeges is.

2.1) A vállalkozás és a mesék példája: ez meg csak a puszta irigységről szól. Valakinek bejött valakinek nem. Különben is, lehet valaki boldog úgy is, ha szegény. Ha meg nem akar szegény lenni, miért választotta ezt? Ha ő nem elégszik meg azzal, amije van, de várta, hogy a sült galamb a szájába repüljön a kutya becsületességével, az mire jó? Persze, biztosan keményen dolgozott, de tehetségtelen volt, vagy csak nem volt vér a pucájában, hogy a sarkára álljon és elintézze magának az életét.

2.2)Aztán ott a „családomért élek”. Na majd kíváncsi leszek, ha neki lesz gyereke, ő mit tesz majd. „Nesze kölök, főzzé’ magadra, tedd magad tisztába, apu/anyu most relaxál és megtalálja önmagát. Pfff!

2.3)„Vénlányság” példája: ebben lehet valami, de azért az is beteg, aki ebből űz sportot még 60 évesen is. Ilyet is ismerek.

2.4)Öngyilkos jelölt: aki megöli magát, az beteg, senkinek se a hibája, ebben is igaza van az írónak.


A cikk írója minden bizonnyal fügét akar mutatni az olvasóknak, vagy úgy döntött, most ő jól beszól. Valamiben igaza van, de legtöbben szerintem nem.

Az író nem ismeri fel, hogy igenis boldogságot okoz az, ha valaki ad valamit a másiknak és ezzel örömöt okoz annak. Én saját példámból tudom, hogy marha jól esik, ha segíthetek egy babakocsis nőnek lekászálódni a tömött, 3 lépcsős, nem bababarát buszról, és megköszönik, vagy egy mosollyal jutalmazzák. De már csak az is elég, ha közben megcsipkedhetem a gyerkőc arcát.

Mindenki legyen őszintén beszólogató, aki a másik önérzetébe beletapos, közben azt gondolva, hogy a világ egy sz@r hely, mert képtelen a szépségét meglátni. Ez olyan gondolkodás, ami azokra az emberekre vall, akiket sajnos 100 számra találni mindenhol, mert az életük céltalan és unalmas. Nem találják fel magukat, ahelyett, hogy belépnének valami önkéntes munkát elvállalni, és ezzel jót cselekedni, kivívni a többiek elismerését és ez által boldognak lenni. Többnyire az ilyenekből lesznek alkoholisták, drogosok, nem azokból, akik ezt látták a szüleiktől.

A cikk második részét, el sem olvastam, valszeg pont ugyan ennyire nem értettem volna vele egyet.

Valószínűleg mélydepressziós egyén lehet, vagy érzelmi hullámvölgyben van. Én mindenképpen javasolnám neki, hogy hallgasson vidám zenéket, szórakozzon vidám emberekkel, keressen pozitív társaságot, a negatívakat meg felejtse el.

Én ezért megyek az utcán bedugott füllel, zenét hallgatva, hogy véletlenül se fertőzzenek a többiek a panaszáradataikkal.

Uff! Én szólottam. Akinek nem tetszik, nyugodtan lepontozhat, én megyek zenét hallgatni.


20/L

2009. szept. 15. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
73%
Egyébként a második részből én úgy szűrtem le, hogy a cikk írója a kiválasztott játszmáját játsza. Szóval szerintem ez nem egy ilyen depis izé.... Persze a mosoly, meg az jó cselekedet jó érzést okoz, de az előttem kommentelő is leírta hogy "szerezzük meg mások elismerését és ettől legyünk boldogok". Erre külön kitér, hogy ez nem egy őszinte jó cselekedet, kifizetődő mesterségesen erkölcsösnek lenni, mert vállon veregethetjük magunkat, hogy mi milyen jó emberek vagyunk. Még csak nem is lelkiismeretfurdallásból, hanem szimpla számításból tesszük a jót. Szerintem létező jelenségeket látott meg és behelyezte egy következetes és szellemes logikai fomába. Az a gond, hogy észre se veszi és kiválasztottként osztja az észt. Magyarul minden negatív és kicsinyes ami a mi mozgatónk. Az egy dolog, hogy prototípusokat választott ki példának, mert szerintem minden ember többé kevésbé magára ismerhetett valamelyik hasonlatban. Szóval jó volt a cikk, csak azt hogy nem vagyunk hibátlanok úgy állítja be kissé, mintha nem is lennének "jó emberek", mert minden csak álca. Lehúzza azokat, akiknek nincs önbizalma és nem hiszik el hogy őket lehet szeretni, miközben kábé ő az aki azt írja hogy aki nem tökéletes és nem mindent a legnemesebb szándékkal és legtisztább lélekkel tesz, az már egy játszmázó farok. Nahh nekem ez egy kissé radikális, de amúgy jókat ír. Az előző válaszoló is például beilleszthető: a negédes kategóriába. A rossz kedv nem mindt természetes része az életnek, hanem szánalmas dologként van beállítva. Erről a játszmáról többet nem ír, de az a lényege, hogy a sok szar kedvű emberre rá vannak szorulva a belőtt barbi típusúak, mert bár nem boldogok, de viszonyítási alapnak ott vannak a bánatosak. Ráadásul itt még benne van a félelem is a boldogtalanságtól, a boldogságot mindenáron birtokolni (!) akarás. Egyszóval mindent meg lehet magyarázni szarkasztikusan csak nem érdemes, mert az emberek azok emberek és kész.
2009. szept. 15. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
50%

A fenti "kritikát" író válaszoló valószínűleg nagy játszmamester lehet, ha annyira mélyen érintette a szöveg, hogy ilyen izgága támadást indított ellene :)


Én a cikkekről azt gondolom, hogy populáris, kissé leegyszerűsítő bevezetők, kedvcsinálók egy bizonyos pszichológiai iskola műveihez.


Egy időben divatosak voltak ezeknek az ún. tranzakcióanalitikus szerzőknek a művei. Kétlem ugyanakkor, hogy akik ezeket olvassák, jól használják fel őket. Ugyanis ezek a könyvek elsőre könnyen érthetőnek, olvasmányosnak tetszenek. De a pontos megértés és feldolgozás több az aha-élménynél és az anekdotázásnál. Igazából ezek a könyvek a gyakorló pszichológusnak valók. Az érdeklődő publikumnak is, persze, de csak akkor, ha nem játszmázásra használják fel őket (pl.: "Most lebuktál! Az X játszmát játszod!" meg a többi).


Nem kell persze hinni a tranzakcióanalízisben (meg a pszichológiában sem), bár ami itt le van írva, az szerintem józan ésszel belátható.

2009. szept. 15. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Azért "indítottam támadást" (mellesleg ha ez támadás lenne, akkor lepontoztam volna), mert az előttem kommentelő szerintem pont olyasmiket reagált, ami a cikk írója által megjelenített egyik játszmára emlékeztetett. Mivel a kérdés az, hogy mit gondolok a cikkről és amúgy a játszmákból, ezért abból indultam ki, hogy belehelyezkedtem a dologba és nem pszichológia történeti bölcselkedéssel fárasztottam itt a kérdezőt. Avcikk utolsó kérdése az, hogy élnek-e valahol nem játszmázó emberek? Én abból indultam ki, hogy ebbe mindenki belehelyezhető és ez így is van (bár nyilván nem kell így nézni a világot, de szerintem amit írt az jól fel van építve). Szerintem valóban vicces olyasmivel védekezni, hogy legyél pozitív, meg vállalj önkéntes munkát, mert így megszerezheted az emberek elismerését és ettől boldog lehetsz (és ezek után lenegatívozni és depisezni az írót) pont egy olyan cikk után, ami pusztán annyit állít hogy ez így van, csak éppen ez már nem emberbaráti cselekedet, bármennyire is szeretnénk elhinni, illetve hisszük is. De te a kommented alapján biztos sokkal bölcsebb és műveltebb (még ha itt épp a saját véleményre is kérdeznek rá khümm) vagy nálam szóval akkor hömm
2009. szept. 15. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

"Azért "indítottam támadást" (mellesleg ha ez támadás lenne, akkor lepontoztam volna), mert az előttem kommentelő szerintem pont olyasmiket reagált"


Én is rá utaltam, azt hittem, ez nyilvánvaló, de ezek szerint nem volt az.

2009. szept. 15. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
:D Jójó hülye vok, csak az izgága kifejezést magamra vettem, meg úgy éreztem, hogy illik is arra, amit írtam. Meg mindig összetűzésbe kerülök itt... szóval bocs hogy rajtad éltem ki a frusztrációimat és az üldözési mániámat!
2009. szept. 15. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

A játszma elméletet szuperül lehet használni de amikor Berne kitalálta egyből két kritikával illették.

1. A tranzakcionális analízis túlságosan tág kategóriákkal dolgozik. Azaz mivel sematikus könnyedén mindenki megtalálhatja magát benne.

2. Aki a játszmákat analizálja lehet maga is játszmát folytat.

2009. szept. 16. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

"1. A tranzakcionális analízis túlságosan tág kategóriákkal dolgozik. Azaz mivel sematikus könnyedén mindenki megtalálhatja magát benne.

2. Aki a játszmákat analizálja lehet maga is játszmát folytat."


Nem vagyok egy Berne-apologéta, de azért megjegyzem, hogy (1) minden pszichológiai elméletre igaz, mivel a pszichológia kategóriái rendszerint absztraktak és önkényesek, (2)-vel pedig Berne kőkeményen számol.

2009. szept. 16. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!