Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Egy matek feladat:?

Egy matek feladat:?

Figyelt kérdés

Szóval van két látó és egy vak ember

bemennek egy sötét szobába ahol egy dobozban van három piros és két zöld sapka mindenki felvasz egyet majd kimennek

először az egyik látó szólal meg:

-nem tudom milyen sapka van rajtam...

majd a második látó:

-Én sem tudom...

végül a vak:

-Én már tudom!!!!



2013. márc. 15. 12:00
 1/9 A kérdező kommentje:
milyen sapka van a vakon? hogy lehet az, h ő már tudja?
2013. márc. 15. 12:01
 2/9 anonim ***** válasza:
Gondolom úgy, hogy megmondták nekik, milyen sapka lehet rajtuk, és hogy melyik fajtából mennyi van a dobozban.
2013. márc. 15. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
55%

Nem teljesen jó megoldás, vagyis csak egy lehetőség; csak próbáltam gondolkodni egy kicsit:


A vak emberen piros sapka van, a két látón pedig zöld. Hogy honnan tudja a vak?

Az 1. látó látja a 2.-ét, de a sajátját nem. Az 1.-é lehet piros vagy zöld, mindkét esetben kérdéses a saját sapka színe.

A 2. látó látja az 1.-ét, de a sajátját nem. A 2.-é lehet piros vagy zöld, szintén mindkét esetben kérdéses a saját sapka színe.

Mivel összesen 2 db zöld sapka van, ezért a 3.-nak pirosnak kell lennie.


Csak azért nem stimmel, mert ha a két látón piros van, akkor a 3.-ra még mindig két lehetőség van, azaz még mindig lehet piros vagy zöld...


Úgyhogy várjunk valaki okosabbra. :)

2013. márc. 15. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
1. válaszolónak természetesen mindenki látja mindenkiét és mindenki tudja milyen sapkák vannak a dobozban...
2013. márc. 15. 12:32
 5/9 A kérdező kommentje:
igazából a feladat csak azza kiváncsi, h milyen sapka van a vakon és arra jutottam, h ha zöld van rajta és valamelyik (akármelyi) látón is zöld van az ki van zárva, mer akkor az egyik látó kitalálja tehát csak azt az esetet kéne valahogyan kizárni hogy a két látón két piros van és csak a vakon zöld és kész
2013. márc. 15. 12:43
 6/9 A kérdező kommentje:
jajj bocsi nem láttam a második kommentet amikor már kiírtam...
2013. márc. 15. 12:44
 7/9 anonim ***** válasza:

Ááá, azt hiszem, nyomon vagyok, bár még mindig nem teljesen...

Azért leírom, hátha segít. :)


Az előbb elfelejtettem azt, hogy a látó emberek nem csak a másik látóét látják, hanem a vakét is, tehát 2 db sapkát.


Az 1. "vizsgálat" lehetőségei: 2 piros / 2 zöld / 1 piros, 1 zöld.

Ez alapján az 1. látó csak akkor tudhatná a saját sapkájának színét, ha 2 zöldet látna. Mivel nem tudja, ezért amit láthat, az:

1. 2 piros

vagy

2. 1 piros és 1 zöld.


A 2. "vizsgálat" lehetőségei elvileg ugyanazok: 2 piros / 2 zöld / 1 piros, 1 zöld.

De a 2. látó már tudja, hogy az 1. nem láthat 2 zöldet, így számára a lehetőségek:

1. Ha 2 pirosat lát, akkor rajta zöld van.

2. Ha 1 pirosat és 1 zöldet, akkor bizonytalan.


A megmaradt lehetőségek így:


A) 1. P ; 2. P; 3. Z

B) 1. Z ; 2. Z; 3. P

C) 1. P ; 2. P; 3. P


És itt sajnos megállt a tudomány. :(((

2013. márc. 15. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
rájöttem!!!!!!!!
2013. márc. 15. 14:25
 9/9 A kérdező kommentje:

szóval azt tudjuk, hogy az első látó csak akkor nem tudhatja, ha nem lát 2db zöldet szóval ezeket láthatja:

L1 L2 V

- P P

- P Z

- z P


A másik látó pedig szintén:

L1 L2 V

P - P

P - Z

Z - P

A kettőt összemoshatjuk tehát ezzel három lehetőséget kapunk:

L1 L2 V

P P P

P P Z

Z Z P

Viszont ha a P P Z lehetőséget vesszük akkor ugye az első nem tudja, hogy rajta mi van mer amit ő lát az egy piros és egy zöld viszont az alapján, amit az első mondott a másodi ugyanúgy fel tudja magában vázolni az első táblázatot amit írtam és mivel P P Z eset az egyetlen amikor a vakon zöld van és ebben az esetben neki piros sapkája van így ő ebben az esetben tudja, hogy milyen sapka van rajta tehát ezt kizárhatjuk!!!! :D :D

A másik két lehetőségben pedig mindig piros sapkája van így tök mindegy hogy a másik kettőn mi van, ő tudja, hogy rajta piros van... :D

2013. márc. 15. 14:34

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!