Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Látta vagy lássa? Melyik a...

Látta vagy lássa? Melyik a jó, ha van egy ilyen mondat, hogy: Én látom az összefüggéseket, de ő nem ________ (lát). Melyik a jó és miért? Nem értem…. Nem látom az összefüggéseket. :S

Figyelt kérdés
2013. márc. 13. 20:49
 1/8 anonim ***** válasza:

De ő nem látja.

Lássa be, hogy nincs igaza.

2013. márc. 13. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

"Én látom az összefüggéseket, de ő nem látja."


Méghozzá azért, mert kijelentő módban áll az ige, ekkor pedig E/3-ban -ja az igei személyrag. A másik alak, a "lássa" felszólító módú, tehát jellemzően felszólító mondatokban fordul elő.

Ez minden -t végű igére vonatkozik.

2013. márc. 13. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Van néhány kivétel, pl. üt, kerít, szépít, stb. :)
2013. márc. 13. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Ezek miért kivételek?
2013. márc. 13. 20:59
 5/8 anonim ***** válasza:
Mert nem -ja/-je toldalék járul hozzájuk E/3 kijelentő módban, hanem -i toldalékot kapnak.
2013. márc. 13. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Hm, ez eszembe sem jutott hirtelen, csak a norma és a suksükölés szembeállítása. De jogos a javítás, köszi. :)
2013. márc. 13. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat. De ha úgy is van, ahogy mondjátok, miért baj a suksükölés? Egyáltalán mi az?
2013. márc. 13. 21:46
 8/8 anonim ***** válasza:

Bővebb infók:


[link]


[link]

2013. márc. 14. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!