Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért, olyan alacsonyak a...

Miért, olyan alacsonyak a tanyák ajtói?

Figyelt kérdés
2013. márc. 8. 17:11
 1/9 anonim ***** válasza:

Egy farm épületeinek, emberi közlekedésre szánt ajtóira gondolsz?


Ahol eddig én jártam, azok normális méretűek voltak. A gépeknek szánt ajtón akár egy kisebb repülő is simán befért.

2013. márc. 8. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Igen,szerintem elég alacsonyak,pedig nem vagyok egy égimeszelő
2013. márc. 8. 18:25
 3/9 anonim ***** válasza:

Valószínűleg azért lehet, mert az nem egy mai épület, amit láttál. Nagy beltérre van szükség, emiatt erős falak kellenek, az ajtók pedig gyengítik a falat, kisebb ajtók kevésbé gyengítik.


De ez csak az én agymenésem, nem biztos, hogy emiatt :)

2013. márc. 8. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Szerintem meg akik/nek építették elég alacsonyak lehetek,és azért ilyen alacsonyak a tanyák
2013. márc. 8. 18:35
 5/9 anonim ***** válasza:
régen az emberek átlagmagassága jóval kisebb volt mint ma és ezért felesleges volt 2m fölötti ajtókat építeni. Ha megnézed a régi parasztházakat (nem feltétlen tanya bármien régi parasztház) szinte mindnél alacsonyak az ajtók
2013. márc. 8. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 supra01 ***** válasza:
Átlagmagasság és az, hogy minél kisebb legyen a nyílászáró mérete, mert akkor még nem voltak passzív házas ajtók és ablakok.
2013. márc. 8. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Egyrészt a vályogfalba nem lehetett nagyon nagy nyílászárókat vágni. Nem arról szól az a falazási technika. Másrészt nem nőttek ilyen magasra az emberek, mert gyerekként nem voltak olyan jól tápláltak, mint a maiak. A 180 centis férfi például már magasnak számított, nem átlagosnak. Harmadrészt meg egy 100 év körüli háznál már a feltöltődés is jelentős mértékű: akár 5-10 centit is emelkedhetett az udvar szintje az építés óta történt tereprendezések, betonozások hatására. Legalábbis én nagyon sok helyen látom, mikor parasztházaknál járok, hogy a küszöb talajszint alatt van, meglenne az ajtómagasság, ha nem egy fél lépcsőnyi mélységbe kellene lelépni.
2013. márc. 9. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 TappancsMancs ***** válasza:
Talán ez is közelebb visz a válaszhoz. A magyar "hajlék" szavunk ami a "ház" szinonimája is erre utal, hogy az ajtókat eleve kicsire építették. Talán azért hogy aki belép ne pöffeszkedjen hanem hajoljon meg. Vagy azért hogy ne tudjanak berontani a házba és a bent állók így előnyben lennének a belépőkhöz képest. A "hajlék" szavunk nagyon arra utal hogy azok még úgy lettek kicsire csinálva.
2013. márc. 10. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 TappancsMancs ***** válasza:
Asszem rosszul emlékeztem. Bocsi. A tv-ben egy nyelvész mondta a hajlék szót és nem az ajtóra mondta az eredetét. Hanem akkoriban aki belépett valahova az volt annyira alázatos hogy kicsit meghajolt mikor belépett. Innen a hajlék szó. Bocsi most ugrott be.
2013. márc. 10. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!