Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A pestisnek van valami köze...

Martial Artist kérdése:

A pestisnek van valami köze Pesthez? Vagy a magyarokhoz?

Figyelt kérdés
2013. márc. 8. 14:45
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha a név etimológiájára gondolsz, nincs. Pest a wiki szerint:


"Pest nevének eredete valószínűleg az ókorba nyúlik vissza: Contra-Aquincum neve Ptolemaiosz 2. századi Geógraphiké hüphégészisz (Bevezetés a föld feltérképezésébe) című művében ugyanis Pesszion (Πέσσιον, iii.7.§2). Más magyarázatok szerint eredete a budai oldalon található Gellért-heggyel kapcsolatos. A szó ugyanis a szláv nyelveken „barlangot”, „sziklaüreget” jelent. A Gellért-hegy gyomrában pedig nagy hévizes barlang található, amelynek a kijárata ma már be van falazva, azonban egykor nyitott volt, és a barlang mélyéből a Dunába folyó forró víz a környék fő látványosságának számított. Más vélemény szerint a pest szó a mai Gellért-hegy és Várhegy közötti, ma Tabán-nak hívott területen, az akkori szlávok által folytatott cserép- és téglaégető-ipar kemencéire utalt. A régi magyar nyelvben valóban a kemencét nevezték „pestnek”, ahogy az például a Székelyföld egyes részein még ma is hallható. (Lásd még Pécs nevének eredetét!)


A szó számos szóösszetételbe került be. Így lett a hévizes barlangot („forró kemencét”) rejtő mai Gellért-hegy neve Pest-hegy, a hegy lábánál ősidők óta használt folyami átkelő neve pedig Pest-rév, és innen kapta végül a túlparton létrejött település is a nevét.


Hasonló eredetű Buda német neve, Ofen is, amely a szláv pest szóhoz hasonlóan „kemencét” jelent, illetve délnémet nyelvjárásban a szláv pest szóhoz hasonlóan „barlang, üreg” jelentése is van. Érdekes, hogy egy tatárjárás előtti oklevél Ofen néven a folyó bal partján lévő települést, azaz a mai Pestet jelöli meg, később azonban a helyi németek már csak a budai Várhegyre alkalmazták ezt a nevet."


Tehát ómagyar ("barlang") vagy a görög eredetű Pesszionból jön. A pestis latin szó.

2013. márc. 8. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
33%
Annyi, hogy járvány idején érintette a Magyar Királyság területeit is beleértve Pest városát is, sok embert megölt a betegség sajnos annak idején.
2013. márc. 8. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:
53%
Régebbi nyelvjárás úgy mondta hogy "pörstis" valahogy így ejtették ki.Ami a bőrt ellepő fekete pörsenésekre utal.De ezt ne vedd 100% infónak csak szájhagyomány útján tudom.
2013. márc. 8. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Kedves első válaszoló, én is nagy köszönettel tartozom neked!

Valahogy mindig azt gondoltam - bár nem merültem el különösen a témában - hogy miután Pest helyén valaha mocsaras területek voltak, ezeknek a kigőzőlgését gondolták tévesen a pestis okozójának.

Lenne is benne valami logika, de a te magyarázatod helyére tette a név eredertét!

Mindig örülök, ha valami új dolgot hallok vagy tanulok.

(Tudom, hogy ez nem új, de ismered a mottót: Egy újszülöttnek...) Még jó pap is lehet belőlem!

2013. márc. 9. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!