Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tudnátok segíteni matematikában?

Tudnátok segíteni matematikában?

Figyelt kérdés
Egy négyzet alakú papírlapot az oldalával párhuzamos vágással két egyforma részre vágtunk. Ezután az egyik darabot a rövidebbik oldalával párhuzamos két vágással három egyforma részre, a másik darabot pedig a hosszabbik oldalával párhuzamos két vágással három egyforma részre vágtuk. A kapott hat darab lap kerülete összesen 72 cm. Hány cm az eredeti négyzet kerülete?

#matematika #matematikamatek
2013. márc. 5. 21:16
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
28%
Az eredeti négyzet kerülete 36 cm^2. Jó kis feladat. :)
2013. márc. 5. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
40%
Ja, bocs, h.lyeséget írtam, csak cm, nem négyzetcentiméter. De a 36 stimmt. :)
2013. márc. 5. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
51%
Az előző válasz hibás. Ha lerajzolod (mondjuk a bal oldalát vágjuk vízszintesen, a jobbat függőlegesen) látható, hogy balról két fél vonal, jobbról 2 egész vonal van, és középen is egy egész vonal. Az egyes idomok kerületéhez minden külső oldalt egyszer, a belső vonalakat kétszer számoljuk. Ha a négyzet oldala x, akkor a hat kerület (balról jobbra) 4x+2x+6x=12x=72. x=6, az eredeti négyzet kerülete tehát 24.
2013. márc. 6. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
40%

Hohó, a te válaszod hibás, nem az enyém.

Mert mi lesz a külső határoló vonalakkal? Azokat sem lehet kihagyni.

(Illetve csak kétféle téglalapot kapunk, ezekből három - három darabot, nem háromfélét; úgyhogy nem értem, neked hogyan jött ki...)


Én kétféleképpen is kiszámoltam, azonos eredmény jött ki. Mutatom az egyszerűbbet. Szóval induljunk az elejéről, tényleg jó rajzolni:


1. Van egy négyzetünk, az oldalainak hosszúsága "a". Ebből van 4 db.


2. Az első vágással két téglalapot kapunk, így az "a" hosszúságú oldalak száma 1-gyel lett több, azaz összesen már 5.


3. A 2. és 3. vágás a bal oldali téglalap rövidebb oldalával párhuzamosan történik, tehát 2 * a/2 = a hosszúságban; így összesen már 6 a van.


4. A 4. és 5. vágás a jobb oldali téglalap hosszabb oldalával párhuzamosan történik, így további 2 * a hosszúságunk van; így mindösszesen 8 a.


Mivel 8a = 72, ezért a = 9, tehát az eredeti négyzet kerülete:

K = 4a = 4 * 9 = 36 cm.


De lehet külön-külön is számolgatni a kerületeket, csak nem szabad kihagyni semmit. :D

2013. márc. 6. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a megfejtéseket! :) Sokat segítettetek vele!
2013. márc. 6. 22:07
 6/13 A kérdező kommentje:
De én akárhogy zsámolom, az nem 9a-lesz? lehet hülyev agyok, de ha az egyforma hosszúságú oldalakat nézzük akkor a ott 9 mivel 4 alap+ 1 a középső+ 2 egyik oldalt + 2 a másik oldalt = 9, bocsi ha valamit félre értettem!
2013. márc. 6. 22:29
 7/13 anonim ***** válasza:
28%

A bal oldali téglalapnál a rövidebb (a/2 hosszúságú) oldallal párhuzamosan van a két vágás. Ezért írtam, hogy 2 * a/2 = a ; ez csak 1a tehát, nem 2. Ezért lett neked eggyel több, mert 2a-val számoltad.


Amúgy szívesen. :)

2013. márc. 6. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Rossz válasz a 36!


Kétféle téglalap keletkezik:

Az egyiknek az oldalai: a/2 és a/3, ezekből van 3 db.

Egy ilyen idom kerülete

2(a/2 + a/3)

a háromé 3*2(a/2 + a/3)

K1 = 6*5a/6

K1 = 5a


A másik téglalap méretei: a és a/6, ezekből is 3 db van.

Egy idom kerülete: 2(a + a/6)

a háromé 3*2(a + a/6), így

K2 = 6*7a/6

K2 = 7a


Az össz kerület

K = K1 + K2 = 12a

Mivel

K = 72

ezért

a = 6

és ezért az eredeti kerület

K0 = 24

======


DeeDee

********

2013. márc. 7. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Berta Wooster, legalább nézd át mások válaszát, miben tér el a tiédtől, mielőtt egy hibás eredményt erőltetsz a diákra. A te levezetésed frappáns, csak éppen nem veszi figyelembe, hogy a vágásokat kétszer kell számolni, ugyanis egyszer az egyik téglalaphoz, másodszor pedig a vágás mentén keletkező másik téglalaphoz. Vagyis az általad számolt oldalak számához a vágások szerinti oldalakat még egyszer hozzá kell adni. Akkor már 24 lesz a végeredmény.
2013. márc. 7. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
28%

Elolvastam a tiédet, de mivel - mint említettem - én kétféleképpen kiszámolva is ugyanazt az eredményt kaptam, ezért nem volt kedvem egy harmadikféleképpen is átszámolni. Mivel nem reagáltál a részletes levezetésemre, teljesen nyugodt voltam egészen addig, amíg meg nem érkezett DeeDee válasza... egy negyedik fajta számolással. :D

Ezt szintén nem ellenőriztem le. Nem csak a késői időpont miatt, hanem azért is, mert az eddig látott válaszai alapján nekem teljesen elegendő a neve ahhoz, hogy higgyek neki. :)

És akartam is kérni, hogy mutassa meg, én hol rontottam el.

De ezt most te megtetted, köszönöm szépen. Annyira triviális hiba, hogy szinte fáj. :(


Úgyhogy részemről elnézést kérek a kérdezőtől, és remélem, nem származik hátránya abból, hogy elfogadta a hibás választ.

2013. márc. 7. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!