Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az ozmózis passzív transzportf...

Az ozmózis passzív transzportfolyamat?

Figyelt kérdés
2013. márc. 3. 10:32
 1/5 Tomcsó ***** válasza:
Persze, magától megy végbe. Ha többre vagy kíváncsi nézz utána:D
2013. márc. 3. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Oké. Viszont azért kérdezem, mert példaként nincs itt mellette, de egyből az ozmózisra gondoltam, de nem voltam biztos benne.

Még egy kérdésem lenne: Amikor a növény a gyökér gyökérszőrén keresztül felvenné a vizet a talajból, tehát a győkérszőr sejtfalán keresztül, akkor az ozmózis vagy diffúzió?

2013. márc. 3. 11:05
 3/5 anonim ***** válasza:
Ha nagyon csoportosítani akarod akkor én azt mondanám hogy diffúzió. A talajban a víz tömegáramlással halad és a gyökér körüli víz hidrosztatikai nyomása negatívabb értéket vesz fel a gyökérszőrök körül a felvett víz miatt ezért ugye csökken a vízpotenciálja.Itt van a grádiens, mivel a gyökérből a víz továbbáramlik más grádiensek miatt. De ennyire nem egyszerü rendszer mivel pl a talaj oxigén szintje ha nagyon lecsökken tehát ha nagyon vizes az lecsökkenti az intercelluláris pH-t ami pedig zárja az aquaporin csatornákat, tehát nem jut be a víz.
2013. márc. 3. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Tomcsó ***** válasza:

#3 kicsit túlspirázta.

Az ozmózis a diffúzió egyik speciális fajtája, ezért nehéz különbséget tenni.

Az ozmózis jogos abban az esetben ha csak a gyökereket nézzük. Egyszerűsített modellben a gyökérben nagyobb az oldott ionok koncentrációja és mivel félig áteresztő hártya van a gyökér és a "talaj" között a víz fog beáramlani. Ez a gyökérnyomás a növényeknél. De van a leveleknél egy szívó erő is, amikor ügye a gázcsere nyílásoknál elpárolog a levegő és az "megszívja" a vizet lentről. Ez nyomás kieggyenlítés, és mondjuk diffúziónak.

Szerintem így érthetőbb

2013. márc. 3. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi hasznos volt. Ez a szívóerő se volt tisza :3
2013. márc. 3. 22:01

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!