Milyen messziről lehetne megállapítani a földről, hogy van rajta élet, de csak jelenlegi technológiát használva? Meg milyen módszer kellene ehhez?
nagyjából 100 éve rádiózunk. Én azt mondom, gyakorlatilag a mai technológiával ez már kimutatható is lenne az ennek megfelelő távolságból (kb. 100 fényév).
maci
Tökmindegy, hogy mi rádiózunk-e, ha ők nem észlelik, vagy észlelik és válaszolnak rá, vagy csak olyan messze vannak hogy a rádióhullámok el se jutottak még odáig és vissza.
Ha ők sugároznak már régóta folyamatosan rádiójeleket, azt van esetleg esélyünk észrevenni, de a mi jelenlegi műszereinknek még az is nagy falat - amikor bolygókat is úgy fedeznek fel, hogy valami épp takarja a csillagot.
Az oxigén tartalmú légkör még nem bizonyíték. A rádiójelek, illetve azok információtartalma viszont eléggé árulkodó. Jelen kérdés a Földre vonatkozott, ezért is írtam ezt a módszert. Jól detektálható (hiszen többmillió fényévnyiről is lehet rádiójeleket venni... ) A tartalmukról meg relatíve könnyen eldönthető, hogy természetes rádióforrás (pl pulzár) vagy mesterséges lehet (AM FM moduláció). Konkrétan tehát a Föld esetében meggyőződésem, hogy egy, a mi technológiánkkal egyező technikával a korábban írt 100 fényév körüli távolságon belülről simán kimutatható, bizonyítható a Földi értelmes civilizáció. És érdekes bár valószínűleg igaz, hogy könnyebb lehet a rádióadás miatt a fejlett, civilizált életet kimutatni, bizonyítani, mint mondjuk egy sokkal fejletlenebb életet, egy olyanét, akik mondjuk nem rádióznak (mert mondjuk nem fejlett a civilizáció)
maci
"Magas légköri oxigéntartalom jelen tudásunk szerint csakis földi jellegű élet (méghozzá növényi) jele lehet. A kérdés nem az értelmes élet létére utalt."
Jelen tudásunkkal sokminden egyebet sem tudunk megmagyarázni, így az oxigén jelenléte -fenntartom- nem bizonyíték. A kérdés valóban nem az értelmes életről szólt, hanem konkrétan a Földről...
Fenntartom továbbra is hogy a Földdel kapcsolatban még mindig a rádióadások észlelése az ami a legbiztosabban civilizációra (és valljuk meg azért az IS élet...) utalhat, mivel nem tudjuk 100%-ig biztosan hogy oxigén egyértelműen életet is jelent, és nem is igazán pontos egy exobolygó légkörének megállapítása sem a jelenlegi földi technikával. A rádióadások viszont egészen biztosan felismerhetőek, és a mesterséges eredete is könnyedén bizonyítható, így gyanítom a legbiztosabb módszer az általunk ismertek közül a rádióadások vétele lehetne a Föld esetében.
maci
Köszi a válaszokat!
Bocsi akinek nem volt teljesen egyértelmű a kérdés, végül is értelmes életre gondoltam, nem csak simán arra, hogy van-e élet.
Ez a rádiós dolog elég jól hangzik, viszont ezek nem gyengülnek el ilyen nagy távolság alatt?
Na meg akkor akihez épp most elér, az hallgathatja az első próbálkozásainkat?^^
#7:
Exobolygó-kutatás lépései.
1. annak a vizsgálata, hogy a földi életnek megfelelő helyen van-e a bolygó az adott naprendszerben
2. annak megállapítása, hogy légkörrel rendelkező kőbolygóról van-e szó, mert földi jellegű életet gázóriáson és légkör nélküli bolygón nem tudunk elképzelni
3. légkör-összetétel megállapítása és összevetése a földi jellegű élet légköri jeleivel.
Mivel nincs más viszonyítási alapunk, FÖLDI JELLEGŰ életet keresünk, másmilyennek nem ismerjük a jeleit.
Igaz, hogy egy idegen rádióadás biztos jele egy idegen életnek, de ennek hiánya még rengeteg lehetőséget hagy az életre.
1. élet van, értelmes élet nincs
2. értelmes élet van, de még nem fedezték fel a rádióhullámokat vagy még nem alkalmazzák
3. és ez is érdekes lehetőség: már rég túl vannak a rádióhullámok korszakán és valami sokkal praktikusabb kommunikációs módszert használnak.
Ha az élet keresésének egyetlen biztos útja a rádióhullámok figyelése lenne, az exobolygó-kutatást el sem kezdték volna, maradtak volna a SETI antennái és kész.
Talán ez már szőrszálhasogatás, de el kell gondolkodni azon is, hogy egy másik civilizáció már "nem ül otthon", durva példaként az Apollo 11 adásai a Holdról nem voltak bizonyítékok egy holdi életre. :) Szóval a rádióadás figyelésénél van széleskörűbb és sokkal messzebbre hatásos vizsgálati módszer.
És egy pillanatra visszatérve a légköri oxigénre:
Azért a csillagászatban és a kémiában, a bolygók keletkezésében már van némi tudományos tapasztalatunk, ami alapján elég nagy biztonsággal állíthatjuk: élet nélkül egy bolygó légkörében oxigén max. nyomokban lehet jelen. Főként azért, mert elég reagens anyagról van szó, és ha nincs folyamatos utánpótlása, nagyon rövid idő alatt csak oxidokban lesz megtalálható. A folyamatos utánpótlás pedig természetes körülmények közt elég nagy biztonsággal növényi (fotoszintézissel élő) életet feltételez.
Wadmalac nem érted a lényeget.
Konkrétan a Földről kérdez a kérdező. Így mivel itt van ugye rádiót használó technikai civilizáció, evidens hogy azt a legegyszerűbb detektálni. Nem kell ragozni. Főleg ha ragaszkodunk a földi meglévő technológiákhoz. Tehát ha van egy bolygó, ami első körben kiderítve életzónában kering, valószínűleg a rádiójeleket érdemes mindjárt megnézni. És pontosan azért mert ezt a legegyszerűbb kivitelezni. Ha amúgyis pozitív eredményt hoz, rögtön el is dőlt a kérdés. Ha nem, akkor még mindig ráérünk az egyéb módszerekhez fordulni, amik jelenleg bizonytalanabbak, macerásabbak, és pontatlanabbak is.
Én úgy vélem hogy ha az életet szeretnénk kimutatni, akkor célszerű azokat a módszereket előrevenni, amik könnyebben megvalósíthatóbbak, vagy olcsóbbak, vagy biztosabb eredményt remélünk tőlük. A rádióadások detektálása egy relatíve egyszerű, jól kiértékelhető eredményt ad, így sokszor még olyankor is alkalmazzák, amikor még nem is tudjuk, hogy az adott rendszerben van-e egyáltalán bolygó, avagy az az életzónában tartózkodik-e. Pont az említett SETI a remek példa rá, ahol az adatfolyamot folyamatosan ellenőrzik, és bizony a legtöbb megfigyelt csillag környezetét még meg se nagyon vizsgálták.
Az oxigén kérdése érdekes, de valljuk meg önmagában nem elég az élet bizonyítására, pont azért mert ezen a téren a megfigyeléseink pontatlanak, és ismereteink is hiányosak lehetnek. Ergo, ha ki is mutatnánk egy bolygó légkörében jelentős mennyiségű oxigént, az nem feltétlenül az élet bizonyítéka, és további egyéb megfigyelések volnának szükségesek. Viszont ha rádióadásokat tudnánk detektálni, az biza már adott esetben (pl a Föld esetében mondjuk 100 fényéven belül) konkrétan bizonyíték lehetne...
Fenntartom tehát továbbra is, hogy a feltett kérdésre válaszolva konkrétan a Földi életet legbiztosabban a rádióadásainak detektálásával lehetne bizonyítani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!