Mi az az idő? Irodalomra kéne, hogy mi az idő. Ezért megkérdezném, kinek mi a véleménye az időről? Mi az idő?
Az idő az a dimenzió, amely segítségével az események sorrendjét a múltból indulva a jelenen át a jövő felé lehetséges sorba állítani, valamint alkalmas arra, hogy az események tartamát jellemezzük. Az időt évezredek óta tanulmányozzák filozófiai, vallásos és tudományos szemszögből, de mindmáig nem sikerült olyan egyetemes érvényességű definíciót találni rá, amely elkerüli a körkörösséget.
"Világiasabban fogalmazva" az időt felfoghatjuk annak a mennyiségnek, amit az óra mér, valamint annak a jelenségnek, amely megakadályozza, hogy minden esemény egyszerre és azonnal játszódjon le.
A nagy filozófusokat, az idő mibenlétén töprengőket két szemben álló nagy nézet osztja meg: az egyik tábor az időt az Univerzum alapvető szerkezetének részének tekinti, egy, az eseményektől független dimenziónak, amelyben az események egymást követő sorrendben játszódnak le (legjelentősebb képviselő: Sir Isaac Newton). A másik tábor elveti ezt az ötletet, és az időre úgy tekintenek, mint egy alapvető >elméleti< szerkezetre, amely segítségével az >emberek< hasonlítják és állítják sorrendbe az eseményeket. Az időt nem tekintik sem eseménynek, sem dolognak, és elutasítják az "idő folyásának" és az "időben való haladásnak" az ideáját. Jelentős képviselők: Immanuel Kant és Gottfrid Leibniz.
Most már sok mindent olvashattál az időről. Én a két irányzatot azért nem tartom egymást kizárónak. Az embernek és csak neki van olyan tulajdonsága, hogy érzékeli az eseményeket és azokra emlékszik. Továbbá értelmezi, környezete jelenségeire magyarázatot keres. Ebben a helyzetben találkozik azzal a tulajdonsággal, hogy egyes jelenségeket végig tud gondolni, és képes erre "visszafelé" is. Ekkor észreveszi, hogy van valami, aminek csak egy "iránya" van. El tud menni a szomszéd faluba és vissza. Összetörhet valamit, és ha van kellő tudása és eszköze, "vissza" tudja csinálni. De nem tud újra két éves lenni. Nem tud az emlékből valóságot csinálni. Azt a valamit, ami csak egyfelé lehetséges, időnek nevezi el, és kitüntetett szerepet ad neki. Segítségével sokkal könnyebben tudja megérteni és megmagyarázni a körülötte zajló jelenségeket. Ezt csak az ember tudja, mert tudata van.
Aztán ha kellően kifinomult, belemehet azokba a filozófiai részletekbe, hogy ez a valami, az idő, a világ olyan tulajdonsága-e, mint az erő például. Hogy van, nem kell hozzá az ember érzékelő képessége. Vagy nincs, csak az ember alkotta meg, mint absztrakt fogalmat, hogy könnyebben eligazodjon, egyáltalán, hogy a tudatát használhassa. Akár így van, kár úgy, annyi biztos, hogy az ember képzetében és gondolkodásában az különbözteti meg a többi fogalomtól és jelenségtől, hogy irreverzibilis. Nem megismételhető. Ennek lényegéről rengeteg mondás született.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!