Miután a Space Shuttle programot még 2011-ben leállították, azóta mi viszi fel az ellátmányt és az embereket az ISS-re?
Valamint van már valami utódja a Space Shuttle-nak amin dolgoznak a NASA-nál?
Esetleg valami új meghajtás tervek amivel gyorsabban lehet eljutni majd a Marsra?
És még a végére, hogy hol tudok az űrkutatás fejlődéséről és híreiről olvasni ahol egyszerűen választ kaphatok a kérdéseimre?
"mi viszi fel az ellátmányt és az embereket az ISS-re?"
a ruszkik a progressz-családdal, bérben...
"van már valami utódja a Space Shuttle-nak amin dolgoznak a NASA-nál?"
Publikus nincs. Helyette költségcsökkentés van, csúnyán megnyirbálták az ottani pénzeket is (és még fogják is)
"Esetleg valami új meghajtás tervek amivel gyorsabban lehet eljutni majd a Marsra?"
_elméleti_ tervek mindig vannak ionhajtóműtől a napvitorlán át az atommeghajtásig. Papíron jól mutatnak, labor-kürülményekig döntő részük el sem jut.
"hol tudok az űrkutatás fejlődéséről és híreiről olvasni ahol egyszerűen választ kaphatok a kérdéseimre?"
kezdetnek: [link] ... aztán variálhatod is.
Jelenleg a NASA bérmunkában oldja meg a feladatot: a Roszkozmosz dolgozik nekik, akik Szojuz és Progressz űrhajókat használnak. A Szojuzzal lehet legénységet felvinni és lehozni, a Progressz pedig automata teherszállító űrhajó. De tavaly májusban - nagy nemzetközi csinnadratta közepette - az amerikai SpaceX vállalat Dragon nevű űrhajója sikeres küldetést hajtott végre az ISS-hez, így nem kizárt, hogy ez lesz az amerikai hordozóeszközök következő generációja. A NASA nem biztos, hogy fog külön eszközt fejleszteni az ISS ellátásához, van nekik azon kívül is elég bajuk.Sokkal valószínűbb, hogy valami külső céget bíznak majd meg vele.
A Space Shuttle programnak volt és van utódja, mégpedig több is. A '90-es években a VentureStar nevű űrrepülőgépet fejlesztették olcsóbban és egyszerűbben üzemeltethető, automatikusan működtethető utódként, de az végül nem jött össze. A másik utódnak tekinthető jármű a Boeing X-37, ami egy kisebb méretű, személyzet nélküli űrrepülőgép, de a Shuttle-höz hasonlóan rakományt tud visszahozni a földre, repülőtéri aszfaltpályára tud leszállni, többször felhasználható és még külsőre is emlékeztet az egykori űrrepülőgépre. Viszont a céljai nagyon másak: jelenleg egyetlen példányt, egy X-37B-t használnak, azt is az amerikai légierő, mégpedig különböző, nem egészen publikus célokra. De várható, hogy lesz az X-37-ből személyszállításra alkalmas változat is - majd meglátjuk, mi lesz a vége.
Egyébként - ha jól tudom - az STS-hez hasonló projekten jelenleg nem dolgoznak a NASA-nál. Jelentős költségcsökkentés volt náluk, jó pár projektnek vége is lett idő előtt, így most más célokra koncentrálnak. Próbálják valahogy befejezni a James Webb űrteleszkópot, erősen fontolgatják, hogy talán kellene valamit kezdeni a Holddal (mondjuk mióta a Constellation programot beszüntették, ez akadályokba ütközik) és a marsjáróikat birizgálják, hogy minél többet tudjanak meg a bolygóról.
Új meghajtásokon is gondolkodnak, lehet, hogy vannak tesztek is, de egyelőre használható darab egyikből sincs. Sem a napvitorlás, sem az ionhajtómű, sem a többi csodamasina nem jutott még el addig az állapotig, hogy kellően nagy teljesítményű, megbízható hajtóművet építsenek belőle. Így a közeljövőben is marad a kémiai hajtómű, abból próbálják meg kihozni a lehető legtöbbet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!