Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi az alapja, hogy egyes...

Mi az alapja, hogy egyes dolgokat színekben, esetleg nemekben lát némelyikőnk? Ha ti is hasonló cipőben jártok, soroljatok példákat is!

Figyelt kérdés

Én például a hét napjai közül a hétfőt pirosnak, a keddet lilának látom. A szerda és a csütörtök már nem egyértelmű, keveredik beléjük narancsos illetve bordós árnyalat is. A péntek sötét szürkés kékes színű (nemtom miért, pedig ez a kedvenc napom általában) a szombat és vasárnap sem egyértelmű, olyan fehéres-világoskékes-szürkés keverék.


De pl. ott vannak a számok: a 4-es nekem bordó, és az 5-ös pedig egyértelműen zöld. 6 narancsos, 7 világoskék, 8 sötétbarna, 9 világosbarna. De pl. vannak olyanok, amelyek életem során változtak sztem, mert pl. a 7-esre úgy emlékszek, h régebben szintén afféle narancsosnak láttam.


És hogy beszéljünk a nemekről is: Pl. a betűknél inkább a nemek szerinti megkülönböztetés jellemző nálam, mint a színek szerinti. Magánhangzók közül az A, Á, I, Í nőneműek, a többi hím. Mássalhangzók: Nőneműek: G, K, N egyértelműen, de talán a H, J is idesorolhatók. A többi nagyjából szintén hím. A dupla (és tripla) betűket nem tudom besorolni. Az idegen betűk meg kissé mesterségesnek tűnnek, bár ez sztem senkinek sem meglepetés. Mégis sztem a Q, W, X hím, viszont az Y már nőnemű. Ezt sem értem, miért (a kromoszómákra sem lehet asszociálni).


2009. aug. 31. 01:34
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

Úristen én ilyenről még nem is hallottam:O És milyen sokan vannak, akik szinekben látnak:O

Én számokhoz egyáltalán nem kapcsolok szineket, max az, amiket írtál a magánhangzókról. Nálam így van: A Á E É I Í nőnemű, a többi hím. De a mássalhangzókat nem tudnám így megkülönböztetni:O

2009. aug. 31. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
Nálam a számoknak helye van, mint egy társasjátékban: 1-10ig megy előre, aztán derékszögben elfordul 20ig, majd 40nél megint, ugyanez 50nél és 60nál, onnantól egyenesen 100ig. Szerintem ezeknek egy része a tudattalan gyerekkorra vezethető vissza, az ottani benyomások (játékok, képeskönyvek...) miatt alakul ki, mint pl nálam, és soha nem fogom tudni kiverni a fejemből.
2009. aug. 31. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
100%

Az egész azon alapul, hogy összeköttetések alakulnak ki a különböző agyi területek között(pl. színérzetért felelős kéregrész és a számokért felelős között). Ezek a kapcsolatok általában csecsemő/gyermek korban jönnek létre és ha rögzülnek, akkor jó eséllyel meg is maradnak.

Amúgy én mindent feketében "látok", egyéb társítások nélkül :S

2009. aug. 31. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
Vajon a német nyelvbe hogy kerül bele a de die das, vagyis hogy különféle nemüek olyan szavak is, amik sem nem nőt, sem nem férfit jelentenek? Nincs itt valami hasonlóság?
2009. aug. 31. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

10:56 vagyok.

Még ez jutott eszembe:

Nőnemű: lila, fehér, sárga, piros, narancs, rózsaszín

Hímnemű: kék, zöld, barna, fekete, szürke

De én úgy érzem, hogy ez alap. Szerintem ezt mindenki így osztályozná... bár ki tudja...

2009. szept. 1. 05:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:

Kedves Utolsó!

Akár így is lehetne, bár a lila nekem egyértelműen hímnemű, de valószínűleg nem egy fajta lilát képzelünk el. A lila a kedvenc színem, de csak az a lila, ami nem a rikító kategória, hanem a hímnemű lila :D.


Kedves tegnap 23:56! Erre én is gondoltam már! A német és francia, meg ki tudja még milyen nyelvekben is lehetséges, h ugyanezen az alapon alkották meg a nemeket. És az az érdekes, h nem teljesen úgy, ahogy én képzelem. Mert én pl. a villát nőneműnek, a kést hímneműnek, a kanalat semlegesnek képzelem el, de úgy tudom a németben nem így van. De egy németes könnyen ki tud segíteni :).

2009. szept. 1. 06:56
 17/17 anonim ***** válasza:

Hétfő-piros

Kedd-fehér

Szerda-zöld(világos)

Csütörtök-nem egyértelmü-zöldes

Péntek-világoskék

Szombat-sötétzöld

Vasárnap-nem egyértelmü



ezek gyerekkoromban voltak,sajna erre a 2 napra nem emlékszem

2009. szept. 2. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!